Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

3 września, 2020

Kolejne zabiegi

 

Dziś wchodzimy w strefę poprawy pogody. Opady już tylko na zachodzie kraju. Reszta Polski pod bezchmurnym niebem, jedynie  na południowym wschodzie z lokalnymi mgłami. Temperatura w centrum na poziomie 21C. W nocy temperatura może spaść poniżej 10C. Jutro gdzieniegdzie możliwy przelotny deszcz.

Jeśli tylko wiatr pozwoli warto wykonać dziś na jabłoniach fungicydowy zabieg zabezpieczający. W większości przypadków powinien być to kaptan, który najlepiej zabezpiecza przed parchem przechowalniczym i moniliozą, ale i istotnie ogranicza inne choroby okresu pozbiorczego.

Zabieg cenny zwłaszcza na odmianie Gala, gdzie często dochodzi do pęknięć w zagłębieniu przykielichowym. W powstałych uszkodzeniach rozwija się później, najczęściej brunatna zgnilizna czyli monilioza, która jest bardzo dobrze zwalczana przez kaptan. 

Zwłaszcza w  przypadku odmian wrażliwych, najpóźniej zbieranych  i przeznaczonych do dłuższego przechowywania (sprzedaż od kwietnia), jeśli do tej pory  nie stosowano,  stosujemy  obecnie jeden z produktów o wyższej niż kaptan skuteczności w stosunku do szarej pleśni i gorzkiej zgnilizny wybierając Bellis, Geoxe lub Lunę Experience. Na odmianach najpóźniej zbieranych (długi okres ryzyka infekcji) i najbardziej wrażliwych (Pinowa, Gloster) taki  wykonujemy 2 razy.

 W zależności od przebiegu pogody należy liczyć się z koniecznością wykonywanie kolejnych zabiegów zwalczających choroby przechowalnicze. Zabiegi wykonujemy obecnie co 7-10 dni z zachowaniem 7 dniowej karencji.

Podstawą są zabiegi kaptanem

Kaptan można mieszać z jednym z preparatów krzemowych.

Z prowadzonych w tym roku obserwacji wynika, że preparaty Megis i  SiTi Go stosowane 3 razy co 7 dni, na odmianie Celeste, zwiększył  jędrność jabłek,  mierzoną w trakcie zbioru, w porównaniu z kontrolą średnio o 0,9 jednostki.

Chlorek wapnia. Stosujemy obecnie dawki na poziomie 10-12kg/ha. Zawsze w mieszaninie z Delfanem lub Mefafolem (0,5l/ha). Nawozów chlorkowych nie mieszamy z produktami silikonowymi. Chlorek wapnia można stosować tuż po zabiegu  preparatami silikonowymi, gdy tylko wyschnie ciecz użytkowa.

Z nawozów dolistnych warto zwrócić obecnie również uwagę na nawozy cynkowe, które prócz lepszego przygotowania do okresu spoczynku, mogą poprawiać również wybarwienie owoców.  W przypadku preparatu Zintrac można stosować 2-3 zabiegi w dawce 0,5l/ha. Nawozy cynkowe najlepiej mieszać razem z chlorkiem wapnia.

TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Poniżej tabela z aktualnym stanem dojrzałości najważniejszych odmian jabłoni. Należy zwrócić uwagę na znaczny przyspieszenie w dojrzewaniu. W najbliższych dniach należny liczyć się z koniecznością zbioru takich odmian jak Empire, Red Jonaprince, Szampion, Red...

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

  W zależności od wieku drzew i stanowiska, rozpoczynają się zbiory Gali. Tam gdzie owoce są mniej wyrównane, pod względem wielkości lub koloru,  powinno się zastosować zbiór dwuetapowy. W wielu krajach zbiór podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy, sa to jabłka...

Terminy zbioru

Terminy zbioru

  Na podstawie prowadzonych analiz stopnia dojrzałości owoców można stwierdzić: powoli mija optymalny termin zbioru gruszek odmiany Konferencja   dojrzałość zbiorczą osiągnęła też już odmiana Lobo pod koniec tygodnia będzie można rozpoczynać zbiory jabłek odmiany...