UWAGA: Ze względu na liczny dostęp do wykresów RIM przez osoby nieupoważnione, nadal trwają prace nad lepszym zabezpieczeniem systemu. W skutek czego wykresy są chwilowo nadal niedostępne, za co serdecznie przepraszamy.
W dzień zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami, szczególnie na południu i północnym wschodzie, słabe opady deszczu i deszczu ze śniegiem, lokalnie śniegu lub krupy śnieżnej. Temperatura maksymalna od 5°C na północnym wschodzie do 10°C na południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/ha, północno-zachodni.
W nocy z wtorku na środę na południowym wschodzie możliwe zanikające opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Nad ranem na północy zachmurzenie wzrastające do dużego i możliwe słabe opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna od -2°C na wschodzie, około 0°C w centrum, do 3°C na zachodzie i 4°C.
W środę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na południu kraju bez opadów, na pozostałym obszarze okresami słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 7°C na północnym wschodzie, około 10°Cw centrum, do 15°C na południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, zachodni.
We wszystkich uprawach koniecznością staje się skuteczne dostarczenie azotu do rozwijających się kwiatów. Jeśli to tylko możliwe należy uruchomić fertygację lub nawadnianie nadkoronowe w celu wmycia wysianych nawozów. W chwili obecnej jest to absolutny priorytet agrotechniczny w uprawach sadowniczych. O szczegółach pisaliśmy w poprzednich komentarzach.
Jabłonie
Panujące ochłodzenie połączone z przesuszeniem praktycznie wyklucza rozwój parcha jabłoni. W leżących na ziemi, zeszłorocznych liściach ilość dojrzałych zarodników jest niewielka. Te, które dojrzały w marcu, ze względu na brak opadów nie zostały wysiane i obecnie w sposób naturalny zamierają na ziemi w owocnikach. Nowe, na miejsce zamierających, nie dojrzewają ze względu na panującą suszę. Tak jak już wcześniej pisaliśmy, aby pojawiły się dojrzałe zarodniki, najpierw przez kilka dni zeszłoroczne liście muszą pozostawać cały czas zwilżone. Ze względu na ochłodzenie spada również presja ze strony mączniaka jabłoni. Zabiegi zapobiegawcze wykonane tuż przed Świętami mieszaniną produktu miedziowego z siarką nie wymagają obecnie wzmocnienia. Przewidywany następny zabieg na jabłoniach wynikać będzie z pogody (ilość opadów i temperatura) jaka wystąpi w ciągu najbliższych dni. Prawdopodobnie będą to zabiegi ditianon/kaptan + siarka +nawozy w/g schemat, wykonane w drugiej połowie tygodnia. O takiej konieczności będziemy informować.
Grusze
Tu większym zagrożeniem niż parch są obecnie bakterie z rodzaju Pseudomonas. Dlatego w połowie tygodnia powinniśmy wykonać kolejny zabieg preparatem miedziowym + siarka (zwalczanie podskórnika). Jeśli temperatura przekroczy 15C wykonujemy zabieg GA4/7 0,5l/ha dla produktu 1% (stymulacja liści rozetowych) + produkt fosforynowy w dawce 1l/ha (stymulacja odporności przeciwko Pseudomonas).
Czereśnie i inne pestkowe
Tam gdzie zaczynają otwierać się kwiaty silnie wzrasta zagrożenie ze strony moniliozy. Przy temperaturze oscylującej w granicach 10C do zabiegu ochronnego najlepiej wybrać tiofanat metylu (np. Topsin lub inny) ewentualnie Signum. Jeśli temperatura przekroczy 15C najlepiej wybrać produkt zawierający tebukonazol ewentualnie Lunę Experiance.
13.04.2020 Grusza odmiana Konferencja. Tuż przed kwitnieniem praktycznie brak liści rozetowych. Jak tylko wzrośnie temperatura konieczne zabiegi GA4/7