Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

20 czerwca, 2020

Choroby drzew pestkowych, tarcznik niszczyciel

Cały czas deszczowo i gorąco. Taka pogoda ogranicza wykonywanie niektórych zabiegów, jak nawożenie dolistnie czy opryski insektycydami. Dlatego należy koncentrować się na ochronie przed chorobami.

 

  • Oprócz wspomnianego wcześnie parcha jabłoni należny  pamiętać o chorobach drzew pestkowych. Drobnej plamistości i dziurkowatości liści oraz moniliozie, gorzkiej zgniliźnie i szarej pleśni. W tym przypadku najbardziej uniwersalnym produktem jest Luna Experience. Jedynie  zwalczając gorzką zgnilizna wybieramy kaptan.
  • Dla gatunków pestkowych niebezpieczny może być również rak bakteryjny. Proponowany preparat to Sergomil i fosforyny.
  • W sadach gruszowych zwracamy uwagę na występowanie zarazy ogniowej. Na kwaterach gdzie choroba już wcześniej występowała, również wykonujemy prewencyjne zbiegi Sergomilem i fosforynami.
  • Jeśli chodzi o szkodniki, to  prawie wszędzie, tuż po niedzieli gdy ustanie zagrożenie obfitych opadów, powinno się wykonać zabieg uzupełniający przeciwko owocówce jałóweczce. Polecany preparat – Coragen.
  • Lawinowo rośnie zagrożenie ze strony mszycy jabłoniowo-babkowej. Absolutnie wymagana jest szczegółowa lustracja sadu, gdyż nawet pojedyncze, niezwalczane kolonie tego szkodnika, mogą bardzo szybko rozwinąć się na dużą skalę. Podczas lustracji przeglądamy nie tylko najmłodsze liście, ale i rozety z zawiązkami. W przypadku mszycy jabłoniowo-babkowej, już pojedyncze kolonie klasyfikują całą działkę do wykonania na niej zabiegu ochronnego. Polecany produkty to Pirimor i Sivanto.
  • Nie ma potrzeby wykonywania zabiegów,  gdy w sadzie występuje jedynie zielona mszyca jabłoniowa (nie dotyczy młodych drzewek).
  • W niektórych miejscach pojawiają się przędziorki, na co również należy zwrócić uwagę podczas lustracji.
  • Ze względu na silny wzrost zawiązków i ciągłe zwilżenie, w wielu sadach doszło do gwałtownych ordzawień młodych owoców. Należy pamiętać aby nadal unikać zwilżaczy silikonowych, raczej nie wykonywać zabiegów na noc, jeśli w ciągu ostatnich 10 dni nie stosowano, wykonać zabieg GA4/7 (0,5l/ha dla produktu 1%). W przypadku wykonywania zabiegów fungicydami, nadal stosujemy siarkę elementarną lub lecytynę (tej ostatniej nie mieszamy z siarką i kaptanami).
  • Dzięki informacji od sadowników z rejonu Opola Lubelskiego wiemy, że pojawiły się tam pierwsze larwy tarcznika niszczyciela. W rejonie centralnej Polski larw tego niezwykle groźnego szkodnika spodziewamy się pod koniec nowego tygodnia. W zagrożonych sadach, zwłaszcza jeśli wiosną nie stosowano olei parafinowych, tam gdzie nadal trwają przyrosty jednorocznych pędów należny, bez zbędnej zwłoki, wykonać zabieg preparatem Movento. Produkt jest odporny na zmycie po 4 godzinach od wykonania zabiegu. 
 
TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Poniżej tabela z aktualnym stanem dojrzałości najważniejszych odmian jabłoni. Należy zwrócić uwagę na znaczny przyspieszenie w dojrzewaniu. W najbliższych dniach należny liczyć się z koniecznością zbioru takich odmian jak Empire, Red Jonaprince, Szampion, Red...

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

  W zależności od wieku drzew i stanowiska, rozpoczynają się zbiory Gali. Tam gdzie owoce są mniej wyrównane, pod względem wielkości lub koloru,  powinno się zastosować zbiór dwuetapowy. W wielu krajach zbiór podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy, sa to jabłka...

Terminy zbioru

Terminy zbioru

  Na podstawie prowadzonych analiz stopnia dojrzałości owoców można stwierdzić: powoli mija optymalny termin zbioru gruszek odmiany Konferencja   dojrzałość zbiorczą osiągnęła też już odmiana Lobo pod koniec tygodnia będzie można rozpoczynać zbiory jabłek odmiany...