Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

17 maja, 2020

Chwasty, owocówka jabłkóweczka, śliwkóweczka, zwójkówki, nawożenie azotem, bawełnica korówka

Dziś zachmurzenie umiarkowane i duże, rano liczne rozpogodzenia, głównie na południu kraju. Okresami przelotne opady deszczu. Na wschodzie i południu możliwe burze. Temperatura maksymalna od 13°C na północy do 18°C na południu i zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany.

noc 17/18.05.2020 (niedziela/poniedziałek)

W nocy na północy i północnym wschodzie przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 5°C do 10°C. Chłodniej w rejonach podgórskich i w Małopolsce: od 0°C do 4°C.

W poniedziałek na południu zachmurzenie małe i umiarkowane, poza tym umiarkowane i duże, miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 12°C na krańcach północnych do 17°C w centrum kraju i 21°C na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni.

Co w nadchodzącym tygodniu:

  • Wilgotna gleba sprzyja rozwojowi chwastów. Warto pamiętać, że stosowany powszechnie glifosat (substancja aktywna preparatu Rundup) może zostać pobrany przez drzewo zarówno za pomocą zielonych odrostów korzeniowych jak i korzeni. Herbicyd ten może być pobierany również przez młodą korę. Glifosat, jeśli zostanie pobrany przez drzewo,  może istotnie osłabić  regeneracje pomrozową zawiązków.  Dlatego jeśli to możliwe, w sadach gdzie uszkodzenia związane z wystąpieniem przymrozków są największe, powinniśmy zaniechać używania glifosatu, lub ograniczyć jego ilość. Ograniczyć ilość glifosatu można choćby poprzez zawężenie szerokości pasów herbicydowych. W wielu sadach są one bardzo szerokie, a to zwiększa ilość preparatu jaki mogą pobrać korzenie drzew.  Wprawdzie wąskie pasy herbicydowe (max do 60cm) wymagają podwójnych przejazdów kosiarki, ale w obecnym sezonie jest to opłacalny wysiłek. Warto dodatkowo pamiętać, że zbyt szerokie pasu herbicydowe do również ryzyko powstawania kolein.
  • W sadach czereśniowych wywieszamy  żółte pułapki lepowe (nasionnice) i systematycznie sprawdzamy stan odłowu much.
  • Powinniśmy również wywiesić pułapki do odłowu owocówki jabłkóweczki, śliwkóweczki  i zwójkówek. W niektórych rejonach obserwuje się już całkiem liczne odłowy tych motyli, zwłaszcza owocówek.
  • Sadzone w tym roku drzewka wymagają obecnie systematycznego nawożenia azotem. Tam gdzie rozwijają się już pierwsze liście, co 7-10 dni warto  podać 8-10 g saletry wapniowej pod każde drzewko. W celu poprawy kondycji i by pobudzić je do szybszego rozwoju, w młodych drzewkach można również wykonać zabieg preparatem GA 4/7, w dawce 0,2litr na każdy metr wysokości drzewka,  dla preparatu 1%, oraz, zwłaszcza na cięższych glebach,  podać doglebowo (fertygacja lub  belka herbicydowa) jeden z nawozów humusowych np. Humistar, w dawce 15l/ha.
  • Coraz częściej można zaobserwować pojawiające się kolonie bawełnicy korówki. Należy liczyć się z koniecznością zabiegu zwalczającego jaki powinniśmy wykonać w ciągu najbliższych 5-7 dni. Rekomendowany preparat to Pirimor.
  • W ciągu najbliższych dni, jeśli ktoś decyduje się na ten produkt, będzie można zastosować preparat Movento. Aby produkt działał optymalnie,  musi być użyty na początku rozwoju jednorocznych przyrostów. Zabiegi późniejsze są mało skuteczne. Preparat niestety jest drogi, jednak ze względu na szerokie spektrum działania, zwłaszcza w kierunku skorupika jabłoniowego i bawełnicy korówki, warto go zastosować  choćby raz na 2-3 lata.
 
TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Poniżej tabela z aktualnym stanem dojrzałości najważniejszych odmian jabłoni. Należy zwrócić uwagę na znaczny przyspieszenie w dojrzewaniu. W najbliższych dniach należny liczyć się z koniecznością zbioru takich odmian jak Empire, Red Jonaprince, Szampion, Red...

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

  W zależności od wieku drzew i stanowiska, rozpoczynają się zbiory Gali. Tam gdzie owoce są mniej wyrównane, pod względem wielkości lub koloru,  powinno się zastosować zbiór dwuetapowy. W wielu krajach zbiór podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy, sa to jabłka...

Terminy zbioru

Terminy zbioru

  Na podstawie prowadzonych analiz stopnia dojrzałości owoców można stwierdzić: powoli mija optymalny termin zbioru gruszek odmiany Konferencja   dojrzałość zbiorczą osiągnęła też już odmiana Lobo pod koniec tygodnia będzie można rozpoczynać zbiory jabłek odmiany...