Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

14 maja, 2020

Czereśnie, grusze

W nocy ponownie w niektórych miejscach temperatura spadła poniżej zera. Miejscami do-4C przy gruncie.

Dziś w ciągu dnia  zachmurzenie umiarkowane i duże a na południowym wschodzie całkowite. Prawie w całym kraju opady deszczu. Na południu jednostajne. Na północy przelotne. W pozostałej części kraju o natężeniu umiarkowanym.  Prognozowanana suma opadów może wynieść nawet  30 mm. Temperatura maksymalna od 9° na wschodzie, do 16°C w centrum i na zachodzie. Wiatr słaby.

W  ostatnich dniach wykonano intensywne zabiegi ochronne przeciwko parchowi, dlatego nie ma potrzeby wykonywania obecnie gwałtownych, kolejnych oprysków. Jakie schemat ochrony przyjmiemy w kolejnych dniach, okaże się to po tym, jakie warunki pogodowe wystąpią w ciągu najbliższych 36 godzin. Do zabiegu który wykonamy być może  w sobotę, wybierzemy prawdopodobnie triazol (difenokonazol/tebukonazol) w mieszaninie z kontaktem (kaptan /Delan) + Mospilan (owocnica, łanocha, uzupełnienie mszyc)+ nawozy dolistne.

W przypadku czereśni i grusz należy  kontynuować  zabiegi preparatami  fosforynowymi  w mieszaninie z nawozami dolistnymi, na przemian z preparatem miedziowym Sergomilem. Ze względu na duże zagrożenie ze strony Pseudomonas,  zabiegi takie powinny być wykonywane  nawet co 5dni. Schemat nawożenia dolistnego już jutro.

Naprawdę warto wykorzystać zbliżające się opady by po raz kolejny zmyć,  przy pomocy detergentów, miodówkę gruszową. Takim zabiegiem  skutecznie usuwamy znaczną część populacji larw tego szkodnika. Jest to o tyle ważne, że cały czas jesteśmy w okresie intensywnego wykluwania się nowych osobników miodówki, których niekiedy nawet nie jesteśmy w stanie zauważyć. Dopiero po jakimś czasie  zaskakuje nas niespodziewane pojawienie się rosy miodowej. Zabieg jest całkowicie bezpieczny dla fauny pożytecznej. Ważne by oprysk wykonać podczas deszczu używając nie mniej niż 1000-1500litrów wody na ha. Podczas zabiegu nie powinniśmy przekraczać prędkości w wymiarze 5km/godz.

Tam gdzie zapowiada się obfite plonowanie grusz, w ciągu najbliższych 5-7 dni warto wykonać nawożenie uzupełniające saletrą . Najlepiej gdyby to była saletra potasowa. Potrzebujemy około 50-80kg tego nawozu na hektar (w zależności od ilości owoców).  Jest to ważny zabieg, gdyż u grusz,  aby otrzymać jak największe owoce,  drzewa nie mogą zbyt szybko wyhamować swojego wzrostu. Wzrost taki powinien trwać co najmniej do końca lipca. Dlatego nawożenie saletrą potasową, w podobnych dawkach, powinno  być kontynuowane również  w czerwcu i lipcu.

Ze względu na utrzymanie stałego wzrostu, u grusz nigdy nie powinno również zabraknąć wody!!!   Dlatego tak ważne u tego gatunku jest prawidłowe nawadnianie.

Jeśli chodzi o nawożenie doglebowe czereśni, nawet tam, gdzie nie zapowiada się normalny plon, powinniśmy zastosować obecnie około 100kg saletry wapniowej na hektar. Jest to ważne ze względu na odpowiednie odżywienie drzew w okresie zakładania pąków kwiatowych na kolejny sezon.

Poniższa informacja ma charakter grzecznościowy i zamieszczona zostaje ze względu na jej atrakcyjność.

Zostaliśmy poproszeni przez  zaprzyjaźnione osoby pracujące w wiodącej,  francuskiej szkółce drzewek,  o przekazanie informacji o możliwości zakupu na preferencyjnych warunkach,  dwóch sportów Gali:

Alpigala 7+ (paskowany mutant Gali). Do dyspozycji jest 8tys. drzewek.

Galaval 5+ (ciemny sport, o mniej wyraźnych paskach). Do dyspozycji jest 3tys.

Cena  3,50 euro

Wymagana jedynie niewielka zalicza w chwili złożenia zamówienia , pełna płatność po odbiorze drzewek.

Przy większym zamówieniu,  5tys. i więcej, transport gratis.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny z naszym biurem,  pod numer tel. 601 49 99 59

 
TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Poniżej tabela z aktualnym stanem dojrzałości najważniejszych odmian jabłoni. Należy zwrócić uwagę na znaczny przyspieszenie w dojrzewaniu. W najbliższych dniach należny liczyć się z koniecznością zbioru takich odmian jak Empire, Red Jonaprince, Szampion, Red...

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

  W zależności od wieku drzew i stanowiska, rozpoczynają się zbiory Gali. Tam gdzie owoce są mniej wyrównane, pod względem wielkości lub koloru,  powinno się zastosować zbiór dwuetapowy. W wielu krajach zbiór podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy, sa to jabłka...

Terminy zbioru

Terminy zbioru

  Na podstawie prowadzonych analiz stopnia dojrzałości owoców można stwierdzić: powoli mija optymalny termin zbioru gruszek odmiany Konferencja   dojrzałość zbiorczą osiągnęła też już odmiana Lobo pod koniec tygodnia będzie można rozpoczynać zbiory jabłek odmiany...