Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

25 maja, 2020

Działanie metemitronu

Tam gdzie na odmianach drobnoowocowych obserwujemy obfite zawiązanie, do przerzedzania zawiązków można wykorzystać metemitron (Brevis, który jest silnym produktem przerzedzającym. Metamitron jest nieselektywny, dlatego należy zachować ostrożność przy jego stosowaniu. Produkt  ten przeznaczony jest zwłaszcza na odmiany drobnoowocowe, rosnące na podkładkach karłowych,  które silnie zawiązały. Działanie metemitronu polega na chwilowym  zahamowaniu fotosyntezy.

Dlatego silniejszy efekt, przy tej samej dawce, otrzymujemy gdy

  • plantacje są zacienione (sieci antygradowe),
  • zabieg wykonany były w pochmurne dni lub zachmurzenie występuje po zabiegu,
  • są to północne strony rzędów,
  • są zacienione fragmenty koron (wnętrza koron i doły drzew).
  • Z tego powodu produkt często  stosowany jest jedynie na wierzchołki. 

Brevis można już stosować,  gdy temp. przekroczy 10C. Jednak działanie zabiegu wykonanego  w niższych temperaturach (10-15C) jest słabsze.

Dawki  według producenta:  1,1-2,2 kg/ha.

Produkt stosujemy w jednym, lub w dwóch zabiegach. W praktyce rzadko stosujemy jednorazową dawkę 2,2 kg/ha. Jest ona zbyt agresywna dla wielu odmian. Zabieg taki można jedynie wykonać na odmianie Gala, rosnącej na M9, w warunkach jej bardzo silnego zawiązania.

Najczęściej stosujemy dawkę 1,1 kg/ha (450g/każdy metr wysokości drzewa), gdy zawiązki mają około 10mm średnicy. Dla większości odmian (Golden, Red Del, Szampion,  Pinowa, Gloster, Ligol) zwłaszcza rosnących na M26 lub na M9, gdy wzrost jest silny, jest to dawka  wystarczająca.

W przypadku słabego wzrostu na M9, można rozważyć  podniesienie dawki do 1,5kg/ha (600g/każdy metr wysokości drzewa), lub przy pierwotnej dawce (1,1kg/ha) wykonać po 7 dniach ponowny zabieg taka sama ilością preparatu.

Bardzo często  drugi zabieg  wykonujemy jedynie na wierzchołki drzew.

PRODUKTU NIE STOSOWAĆ NA JONAGOLDACH, GDYŻ MOŻE DOPROWADZIĆ DO ZBYT SILNEGO ZRZUCENIA ZAWIĄZKÓW.

Tam gdzie ze względu na występujące chłody i przymrozki występują wątpliwości co do użycia metamitronu,  zalecamy pierwszy zabieg wykonać w dawce 0,8 kg/ha na całe drzewa. Obserwacja efektów i ewentualnie po 7 dniach powtórka w dawce 0,5kg/ha, ale tylko na wierzchołki drzew.

Jeśli zapadnie decyzja o przerzedzaniu, powinniśmy w tym roku decydować się na bardziej bezpieczny produkt jakim jest BA (benzyloadenina) występująca w produktach MaxCel czy Paturyl.

Niestety w chwili obecnej na stosowanie BA jest zbyt zimno.

 
TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Poniżej tabela z aktualnym stanem dojrzałości najważniejszych odmian jabłoni. Należy zwrócić uwagę na znaczny przyspieszenie w dojrzewaniu. W najbliższych dniach należny liczyć się z koniecznością zbioru takich odmian jak Empire, Red Jonaprince, Szampion, Red...

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

  W zależności od wieku drzew i stanowiska, rozpoczynają się zbiory Gali. Tam gdzie owoce są mniej wyrównane, pod względem wielkości lub koloru,  powinno się zastosować zbiór dwuetapowy. W wielu krajach zbiór podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy, sa to jabłka...

Terminy zbioru

Terminy zbioru

  Na podstawie prowadzonych analiz stopnia dojrzałości owoców można stwierdzić: powoli mija optymalny termin zbioru gruszek odmiany Konferencja   dojrzałość zbiorczą osiągnęła też już odmiana Lobo pod koniec tygodnia będzie można rozpoczynać zbiory jabłek odmiany...