Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

8 czerwca, 2020

Gradobicie, uszkodzenia zawiązków, monilioza

W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu, we wschodniej połowie kraju burze, gdzieniegdzie z ulewami i gradem. W czasie burz prognozowana wysokość opadów do 30 mm. Temperatura maksymalna w zachodniej połowie kraju od 14°C do 19°C, w centrum około 20°C, na krańcach wschodnich do 28°C. Wiatr słaby i umiarkowany.

noc 08/09.06.2020 (poniedziałek/wtorek)

W nocy przelotne opady deszczu, a miejscami na wschodzie również burze, lokalnie z gradem. W czasie burz prognozowana wysokość opadów do 20 mm. Temperatura minimalna w zachodniej połowie kraju od 7°C do 11°C, na pozostałym obszarze od 11°C do 16°C.

We wtorek we wschodniej połowie kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady deszczu i burze, możliwy grad. W czasie burz prognozowana wysokość opadów do 30 mm. Temperatura maksymalna w zachodniej połowie kraju od 16°C miejscami na południowym zachodzie i Podhalu, około 19°C w centrum, do 26°C lokalnie na krańcach wschodnich. Wiatr słaby i umiarkowany.

Tam gdzie padał grad, istnieje zagrożenie ze strony chorób kory, zarazy ogniowej, a na owocach głównie szarej pleśni. Zwłaszcza ta ostatnia choroba, ze względu na sprzyjające warunki rozwoju na uszkodzonych przez mróz kwiatach, może stanowić obecnie naprawdę duże zagrożenie.

Gdy wystąpiły uszkodzenia zawiązków  +  uszkodzenia kory:

 • Stosujemy tebukonazol (pełna dawka, unikamy formy EW) + Mythos  1l/ha + kaptan (1,9 kg/ha). Zabieg powtarzamy po 7 dniach. Dobre wynika daje w tym przypadku również stosowanie Topsinu, ale tu należy liczyć się z pozostałościami tego produktu. Topsin najlepiej zastawać jedynie w sadach sadzonych w tym roku, lub tam gdzie występuje  całkowity brak owoców.
 • Tam gdzie uszkodzenia  są znaczne (silnie postrzępione liście, rany na korze), można dodatkowo zastosować produkt giberelinowy 0,5l/ha dla 1% zaw. giberelin+ aminokwasy np. Delfan 1l/ha. Zabieg GA 4/7 nie jest wymagany jeśli wykonano go do 7 dni wstecz.
 • W celu dodatkowej ochrony uszkodzeń kory, zwykle na młodszych drzewkach, głównie przed zarazą ogniową,  wykonujemy zabiegi preparatami miedziowymi.  Najlepiej zastosować bezpieczny Sergomil w dawce 2l/ha. Gdy produkt ten jest niedostępny, można zastosować klasyczne preparat  miedziowe. Niestety w odróżnieniu od Sergomilu produkty te mogą uszkodzić zawiązki, dlatego stosujemy je  w dawce nie większej niż 10% dawki podstawowej. Tam gdzie brak plonu a wystąpiły wyjątkowo silne uszkodzenia kory, stosujemy ¾ dawki podstawowej klasycznego produktu miedziowego.
 • Uszkodzone przez grad  liście i młode przyrosty zaczynają intensywnie produkować etylen, co może prowadzić    do  jeszcze większego opadu młodych owoców. Stosując Regalis (0,3kg/ha)hamujemy etylen i osłabiamy opad zawiązków. Zabieg Regalisem nie jest wymagany, jeśli wykonano go do 7 dni wstecz.
 • Przez 7 dni od pojawienia się uszkodzeń, nie stosować nawozów dolistnych.

Podsumowanie: zabiegi przy silnym uszkodzeniu z ranami na korze:

 1. niezwłocznie  po powstaniu uszkodzeń, gdy tylko będzie można wjechać do sadu: kaptan(1,9kg/ha) + tebukonazol (0,5l/ha)+GA4/7 (0,5l/ha) + Mythos 1l/ha,
 2. tam gdzie brak owoców Topsin +GA4/7(0,5l/ha)                                            
 3. następnego dnia Sergomil (w zastępstwie klasyczny produkt miedziowy  10% dawki)
 4. Po 3-4 dniach Regalis 0,3kg/ha

Uszkodzone tylko zawiązki

Tuż po powstaniu uszkodzeń, przy niepękniętej skórce stosujemy jedynie kaptan w dawce 1,9l/ha. Gdy została przecięta skórka owoców, należy do kaptanu dodać Mythos w dawce 1l/ha. Przy pęknięciach dobre wyniki lecznicze na owocach wykazuje również  Bellis i Switch. Produkty te można zastosować  jako alternatywę dla mieszaniny kaptanu i Mythosu. Dodatkowo Bellis i Switch zwalczają nekrotyczą plamistość liści.

Przez  5-7 dni po wystąpieniu uszkodzeń, nie stosować nawozów dolistnych. Po tygodniu można rozpocząć nawożenie jedynie mocznikiem. Po kolejnych kilku dniach  można używać już pozostałe nawozy.

Na gruszach wzrasta zagrożenie ze strony Stemphylium vesicarium!!!! (patrz model chorobowy ST), grzyba wywołującego brązową plamistość liści. Jest to relatywnie nowe zagrożenie, które może prowadzić do masowego opadania liści a podczas przechowywania do gnicia owoców.

Stemphylium to grzyb saprofityczny bytujący przede wszystkim w obumarłych częściach roślin. Jednak pojawiły się i rasy zdolne do infekowania żywych tkanek. Dlatego jednym z ważniejszych zadań przy ograniczaniu tej choroby, jest unikanie w sadzie gruszowym silnego zachwaszczenia, a zwłaszcza występowania obumarłych części chwastów i trawy. Chwasty należy zwalczać w ich najmłodszej fazie, tak by zaschnięte resztki były jak najmniejsze. Warto  również stosować substrat popieczarkowy, który osłania obumarłe części i dość często kosić trawę tak by usychający pokos  nie był zbyt duży.

Do zwalczania tego zagrożenia można stosować:

 • Bellis, który jest obecnie najskuteczniejszym produktem
 • strobiluryny  + kontakt
 • SDHI + kontakt

Obecnie silnie rekomendujemy wykonanie, bez zbędnej zwłoki, zabiegu przeciwko tej chorobie.

TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Gips rolniczy Stosowane nawozy wapniowe pod postacią kredy czy tlenku wapnia , nie są  traktowane jako dobre uzupełnienie gleby w przyswajalny  wapń. Główną rolą tych nawozów jest podnoszenia glebowego pH, a nie dostarczanie wapnia roślinom. Aby wzbogacić glebę w...

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Podstawowa analiza gleby obejmuje oznaczenie jej odczynu (pH) oraz zawartości przyswajalnego fosforu (P), potasu (K) i magnezu (Mg). Warto oznaczyć również  zawartości materii organicznej oraz skład granulometrycznego gleby. Próbki gleby powinno pobierać się...

Etylen

Etylen

Etylen  jest gazowym, roślinnym regulatorem wzrostu. Hormon ten jest zarówno aktywatorem, jak i inhibitorem  wzrostu i rozwoju. Pobudza dojrzewanie i opadanie owoców. Stymuluje zrzucanie liści i proces starzenia. Aktywuje tworzenie i rozwój pąków. Ponieważ etylen jest...

Rak kory jabłoni

Rak kory jabłoni

Właśnie wchodzimy w okres, w którym zwalczanie chorób kory i drewna jest kluczowym zagadnieniem agrotechnicznym. W przypadku jabłoni mówimy o chorobach grzybowych jakimi są rak i zgorzel kory a u drzew pestkowych o chorobie bakteryjnej  - rak drzew owocowych. Tu warto...

Prace po zbiorach

Prace po zbiorach

Praktycznie we wszystkich rejonach zbiry są już zakończone, lub zakończą się w przeciągu kilku dni. To nie kończy prac jakie powinny być wykonane jeszcze w ty sezonie w sadzie. W zależności od potrzeb należy rozważyć wykonanie działań wymienionych poniżej. W...

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...