Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

22 kwietnia, 2020

Jabłoń, grusza, czereśnie

W środę w ciągu dnia zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 12°C na południowym wschodzie i w rejonie Zatoki Gdańskiej, około 16°C w centrum, do 19°C na Śląsku Dolnym i Opolskim. Wiatr umiarkowany północno-wschodni i wschodni.
W nocy Temperatura minimalna od 0°C do 4°C. Na północy kraju lokalnie spadek temperatury przy gruncie do -5°C. Wiatr słaby, z kierunków północnych i wschodnich.
W czwartek  zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 16°C do 21°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych.

Nadal sucho.

Cały czas prowadzone są regeneracyjne zabiegi dolistne.  We wszystkich gatunkach należy pozostać przy tej samej,  polecanej wcześniej mieszaninie szybkodziałającego azotu, magnezu i GA4/7.  Ponieważ wykonujemy 2-3 zabiegi w kilkudniowych odstępach z powodzeniem do mieszaniny regeneracyjnej możemy dodać inne produkty.

Jabłoń

Tu głównym problemem staje się mączniak oraz mszyce. Ze względu na dość wysokie zagrożenie, w przypadku zwalczania mączniaka zamieniamy produkty siarkowe na Kendo lub Talius Sad (Talius Sad ma już rejestrację w uprawach sadowniczych). Zabiegi ważne zwłaszcza na odmianach wrażliwych jak Idared czy Jonagoldy. Ze względu na słabą kondycję liści, sugerujemy aby wstrzymać się jeszcze  z produktami opartymi na kwaśnym węglanie potasu. To nie jest również czas na produkty z grupy SDHI. Jeśli będzie taka potrzeba wykorzystamy je pod koniec kwitnienia.  Sugerujemy aby również strobiluryny (Zato) zastosować w późniejszym terminie(czerwiec). Produkty zwalczające mączniaka powinny być użyte do najbliższego zabiegu regeneracyjnego.

W sadach jabłoniowych bez kłopotu można zaobserwować już wszystkie gatunki mszyc. Jak zwykle w okresie kwitnienia liczenie dominuje zielona mszyca jabłoniowo-zbożowa. Jednak jest to mszyca mało szkodliwa i łatwa w zwalczaniu. Dodatkowo już niedługo przeniesie się  ona z jabłoni na trawy. W niektórych miejsca widać również mszycę karminową, której żerowiska,  ze względu na charakterystyczne przebarwienia na liściach, są już z daleka widoczne. Ale i ona nie stanowi większego zagrożenia. Niestety z łatwością można zauważyć również najgroźniejszą z mszyc, mszycę jabłoniowo-babkową. Jak na razie ten bardzo niebezpieczny gatunek jest nieliczny. Są to wręcz pojedyncze osobniki.  Ale już niedługo zaczną rodzić się młode larwy, które szybko zbudują liczne kolonie. Już teraz widać pierwszy skręcenia liści w miejscach żerowania pojedynczych osobników mszycy jabłoniowo-bakowej. Ze względu na małą liczebność populacji, oraz jedynie nieznaczne zwinięcia liści, tuż przed kwitnieniem to najlepszy moment do zwalczenia  tego groźnego gatunku. Aby maksymalnie wykorzystać tak dogodny moment i mieć jak największą pewność co do skuteczności zabiegu (wówczas jest o wile łatwiej latem), powinniśmy wybrać obecnie optymalne produkty. W pierwszej kolejności powinien być to preparat Teppeki.  Przed kwitnieniem to najlepszy moment na zastosowanie tego produktu. Jeśli nie decydujemy się na Teppeki,   można w zastępstwie wybrać również Sivanto Prime. Produktem trzeciego wyboru jest Mospilan lub inny preparat oparty na acetamiprydzie. Jednak należy pamiętać, że skuteczność tego preparatu jest tu najmniejsza. UWAGA zdecydowanie nie stosujemy preparatów z grupy pyretroidów. Produkty te są wyjątkowo groźnie dla organizmów pożytecznych, zwłaszcza dla dobroczynka gruszowego, głównego drapieżcy przędziorków. Zwalczając mszyce warto ponownie zwrócić uwagę na preparat Siltac. Stosowany w mieszaninie z Teppeki lub innymi insektycydami, wyjątkowo podnosi skuteczność zabiegu. Siltac sam zwalcza mszyce oraz działa jako superzwilżacz. Stosując Siltac posługujemy się stężeniem. Obecnie na jabłoniach powinno być to 0,15% .

Produkty  zwalczający mszyce można zmieszać z wcześniej omówioną kombinacją mączniakową, lub dodać do jeszcze następnego zabiegu regeneracyjnego.  Ważne by wykonać ten oprysk przed kwitnieniem.
Tam gdzie porozdzielają się pojedyncze kwiaty w rozetach (tuż przed fazą balona) można będzie wykonać zabieg przeciwko zwójkówkom. Polecamy do tego preparat Steward. Preparat Runner powinien być stosowany w drugiej połowie sezonu (szybciej się rozkłada, łatwiejszy brak pozostałości). Acetamipryd  w przypadku zwalczania zwójkówek jest natomiast zbyt zawodny.

Ze względu na brak opadów nie wykonujemy żadnych zabiegów przeciwko parchowi jabłoni. 

Grusza

W rozetach kwiatowych widać coraz więcej młodych larw miodówki gruszowej. Tam gdzie kwiaty są już otwarte nie wykonujemy żadnych zabiegów oprócz regeneracyjnych gdzie priorytetem są GA4/7. Tam gdzie jesteśmy przed kwitnieniem najlepiej zastosować preparat Sivanto Prime. Ponieważ produkt stosujemy na danej kwaterze co drugi rok.  Dlatego jeśli w poprzednim sezonie stosowaliśmy Siwanto Prime, w chwili obecnej wybieramy Sitlac  w stężeniu 0,1%, przy dawce wody 250 litrów na każdy metr wysokości drzewa.

Czereśnie

Tam, gdzie trwa już kwitnienie nie wykonujemy  zabiegów innych niż regeneracyjne. Gdy jeszcze nie kwitnie lub po zakończeniu kwitnienia wykonujemy zabiegi zwalczające mszyce. W przypadku czereśni z powodzeniem można stosować  do tego acetamipryd.

TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Poniżej tabela z aktualnym stanem dojrzałości najważniejszych odmian jabłoni. Należy zwrócić uwagę na znaczny przyspieszenie w dojrzewaniu. W najbliższych dniach należny liczyć się z koniecznością zbioru takich odmian jak Empire, Red Jonaprince, Szampion, Red...

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

  W zależności od wieku drzew i stanowiska, rozpoczynają się zbiory Gali. Tam gdzie owoce są mniej wyrównane, pod względem wielkości lub koloru,  powinno się zastosować zbiór dwuetapowy. W wielu krajach zbiór podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy, sa to jabłka...

Terminy zbioru

Terminy zbioru

  Na podstawie prowadzonych analiz stopnia dojrzałości owoców można stwierdzić: powoli mija optymalny termin zbioru gruszek odmiany Konferencja   dojrzałość zbiorczą osiągnęła też już odmiana Lobo pod koniec tygodnia będzie można rozpoczynać zbiory jabłek odmiany...