Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

4 sierpnia, 2020

Letnie cięcie

Dziś opady deszczu, w pasie od Śląska po Podlasie.  Okresami będą one o  natężeniu umiarkowanym i silnym. Na południowym wschodzie możliwe również burze. Suma opadów w centrum kraju do 35 mm. Temperatura maksymalna od 17°C na południowym zachodzie i lokalnie w centrum, do 29°C na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty.

Jutro opady (w większości przelotne)  jedynie na wschodzie i południowym wschodzie. Temperatura maksymalna od 21°C na północy do 26°C na zachodzie. Wiatr słaby, zmienny, na wschodzie, północny.

Początek sierpnia to czas gdzie można rozpocząć letnie cięcie na gruszach i jabłoniach.

Cięcie to, to zabieg, który między innymi poprzez eliminacje drewniejących a więc wymagających intensywnego odżywiania pędów, wzmacnia założone pąki kwiatowe i stymuluje zakładanie nowych poprzez przekształcanie pąków liściowych. Dodatkowo wyciąga z cienia i wpływa na wykolorowanie owoców, oraz hamuje wzrost drzew.

Wykonując zabieg cięcia letniego często popełnianych jest sporo błędów, które niekiedy mogą przenieść odwrotny efekt od spodziewanego.  

Cięcie letnie nie powinno być rozpoczęte zbyt wcześnie, gdyż niesie to ryzyko pojawienia się szkodliwych przyrostów wtórnych a to może zakłócić i osłabić  rozwój nowych pąków kwiatowych. Nie powinno się rozpoczynać cięcia  gdy nadal trwa przyrost pędów. Optymalnie zabieg ten powinien być rozpoczęty nie wcześniej niż 3-4 tygodnie przed zbiorem.  Jednoroczne pędy muszą być  wówczas zdrewniale na 1/3 swojej długości.

Cięcie w gruszach możemy rozpocząć 2-3 tygodnie wcześniej niż u jabłoni.

Cięcie wykonujemy tylko tam, gdzie widać silny wzrost.  Gdy drzewka rosną słabiej, zabieg ten może je jeszcze bardziej osłabić.

Tam gdzie ilości jednorocznych pędów, które zamierzamy usunąć, jest znaczna, najlepiej wycinać je etapami, rozpoczynając od najbardziej zacienionych dołów. Uchroni to zawiązki od gwałtownego odsłonięcia, co może prowadzić do słonecznych poparzeń.

Jest to ważne, zwłaszcza gdy  układ rzędów jest wschód-zachód i tniemy wystawę południową.

Gdy po okresie cięcia pojawi zagrożenie uszkodzeń słonecznych, można wykonać zabieg cieniujący. Wykorzystuje się do tego glinkę kaolinową. Niestety przed zbiorem glinka jest niechętnie stosowana, ze względu na długo utrzymujące się na owocach osady. Wówczas można zastosować preparat Maxflow Ca, który jest również dodatkowym źródłem wapnia. Stosowany w naszych doświadczeniach w 2016r produkt ten wykazał się dobrymi i bardzo dobrymi właściwościami w ochronie przed zbyt silną operacją słoneczną.

Które pędy i jak je  wycinać.

Latem wycinamy głownie  pędy jednoroczne, choć nie tylko.

Jeśli chodzi o nowe przyrosty mamy to co najmniej trzy ich kategorie:

  • Najsilniejsze, rosnące pionowo ku górze. Te wycinamy całkowicie bez pozostawienia nawet małego czopa. Niepozostawianie  czopa jest bardzo ważne, gdyż regukuje ryzyko wyrośnięcia z jednego miejsca kilku nowych pędów.  
  • Pędy o długości 20-30cm, wyrastające głownie pod kątem. Te wycinamy w taki sposób by pozostawić niewielki czop z 2-3 oczkami (liśćmi). Po takim skróceniu jest duża szansa, że z pozostawione tak pąki liściowe przekształcą się w pąki kwiatowe. Zabieg wskazany do wykonania zwłaszcza w niższych partiach drzew.
  • Pędów krótszych niż 20cm nie skracamy ani nie wycinamy.

Podczas cięcia letniego błędem było by skupić się tylko na usuwaniu jednorocznych przyrostów. Jest to dobra okazja by wykonać również  korektę na pędach starszych, zwłaszcza tych bardzo wiotkich i słabych. Pędy takie są zwykle zbyt silnie obłożone owocami co skutkuje ich słabym wzrostem i wybarwieniem. Dlatego wiotkie i słabe pędy, zwłaszcza na odmianach drobnoowocowych, należy skracać o 50 a nawet 70%, usuwając  ten sposób część zawiązków.

Skracamy, lub całkowicie usuwamy również pędy z wnętrza korony, dotykające ziemi lub pokładające się na niej.

TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Poniżej tabela z aktualnym stanem dojrzałości najważniejszych odmian jabłoni. Należy zwrócić uwagę na znaczny przyspieszenie w dojrzewaniu. W najbliższych dniach należny liczyć się z koniecznością zbioru takich odmian jak Empire, Red Jonaprince, Szampion, Red...

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

  W zależności od wieku drzew i stanowiska, rozpoczynają się zbiory Gali. Tam gdzie owoce są mniej wyrównane, pod względem wielkości lub koloru,  powinno się zastosować zbiór dwuetapowy. W wielu krajach zbiór podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy, sa to jabłka...

Terminy zbioru

Terminy zbioru

  Na podstawie prowadzonych analiz stopnia dojrzałości owoców można stwierdzić: powoli mija optymalny termin zbioru gruszek odmiany Konferencja   dojrzałość zbiorczą osiągnęła też już odmiana Lobo pod koniec tygodnia będzie można rozpoczynać zbiory jabłek odmiany...