Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

20 lipca, 2020

Mączniak jabłoni

W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane i duże, tylko rano w wielu miejscach bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Najsilniejsze zjawiska w zachodniej połowie kraju i w centrum. Suma opadów w czasie burz do 40 mm. Temperatura maksymalna do 27°C w centrum. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych i zachodnich. Noc 20/21.07.2020 (poniedziałek/wtorek). W nocy przelotny deszcz i burze, od zachodu szybko zanikające, do rana możliwe opady na wschodzie Polski. We wtorek zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże z przelotnymi opadami deszczu, zwłaszcza na południowym wschodzie i północy kraju. Na południu Małopolski i Podkarpacia możliwe burze i tam prognozowane sumy opadów do 15 mm. Temperatura maksymalna do 23°C. Wiatr słaby i umiarkowany.

UWAGA WAŻNE. Jesteśmy w okresie wyjątkowo silnej presji ze strony mączniaka jabłoni. Najbliższe dni przyniosą najsilniejsze, jakie w tym sezonie odnotowaliśmy,  infekcje ze strony tej choroby. Związane jest to z nagromadzonym potencjałem infekcyjnym, oraz z panującymi warunkami atmosferycznymi, a takie będą panowały wieczorami i noca w najbliższym czasie: 

  • 20-22C czyli  optymalna temperatura do kiełkowanie zarodników mączniaka,
  • wysoka wilgotność powietrza i osadzanie się rosy na liściach,
  • brak wiatru.

Obecnie infekowane są głównie dopiero co wykształcone pąki a tam gdzie trwają przyrosty, najmłodsze, wierzchołkowe liście. Starsze liście są już na mączniaka odporne. Zagrożone są głównie młode sady i odmiany najbardziej wrażliwe jak Idared czy Jonagoldy.

Tak więc obecne zabiegi zwalczające mączniaka to jedne z najważniejszych oprysków dotyczących zarówno obecnego sezonu, jak i sezonu 2021.

UWAGA. Strategia zwalczania mączniaka jabłoni powinna być identyczna jak zwalczania parcha. Głownie powinniśmy wykonywać zabiegi zapobiegawcze. Działania interwencyjne są działaniami uzupełniającymi.

Tam gdzie istnieje największe zagrożenie ze strony mączniaka stosujemy:

  • Preparaty strobilurynowe (głownie działanie zapobiegawcze)
  • Luna Experience (działanie zapobiegawcze i interwencyjne)
  • Talius sad (działanie interwencyjne)
  • Miligard (działanie zapobiegawcze i interwencyjne)

Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na preparat Miligard. Jest to produkt oparty na związkach potasu i fosforu, które neutralizują rozwijającą się grzybnie jak i kiełkujące zarodniki.  Dotyczy to nie tylko  mączniaka ale i parcha jabłoni czy szarej pleśni. Ponieważ pH produktu nie przekracza 7 jednostek, jest on bardzo bezpieczny dla roślin a zawarte w nim potas o fosfor są pobierane i wykorzystywane jako składniki odżywcze, co o tej porze jest wyjątkowo korzystne. Miligard stosujemy 2-3 razy w stężeniu 1% przy użyciu 500l wody na ha. Zabiegi wykonujemy tylko na dzień. Nie stosujemy mieszanin z innymi preparatami. Nie stosujemy zwilżaczy.  W prowadzonych u nas od 2018 roku doświadczeniach,  produkt ten wypadł nad wyraz korzystnie.

UWAGA, ze względu na ryzyko uszkodzeń,  powinniśmy unikać stosowania preparatów opartych na węglanach i kwaśnych węglanach potasu. 

TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Poniżej tabela z aktualnym stanem dojrzałości najważniejszych odmian jabłoni. Należy zwrócić uwagę na znaczny przyspieszenie w dojrzewaniu. W najbliższych dniach należny liczyć się z koniecznością zbioru takich odmian jak Empire, Red Jonaprince, Szampion, Red...

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

  W zależności od wieku drzew i stanowiska, rozpoczynają się zbiory Gali. Tam gdzie owoce są mniej wyrównane, pod względem wielkości lub koloru,  powinno się zastosować zbiór dwuetapowy. W wielu krajach zbiór podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy, sa to jabłka...

Terminy zbioru

Terminy zbioru

  Na podstawie prowadzonych analiz stopnia dojrzałości owoców można stwierdzić: powoli mija optymalny termin zbioru gruszek odmiany Konferencja   dojrzałość zbiorczą osiągnęła też już odmiana Lobo pod koniec tygodnia będzie można rozpoczynać zbiory jabłek odmiany...