Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

12 czerwca, 2020

Mączniak jabłoni, nekrotycza plamistość liści, szara pleśń, owocówka

W piątek zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Miejscami przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. W czasie burz opady deszczu o umiarkowanym i silnym natężeniu. Prognozowana suma opadów w czasie burz: do 30 mm. Temperatura maksymalna od 26°C na zachodzie i południu do 31°C na wschodzie. Wiatr słaby zmienny.

noc 12/13.06.2020 (piątek/sobota)

W nocy miejscami przelotne opady deszczu oraz burze, początkowo z gradem. Prognozowana suma opadów w czasie burz do 20 mm. Temperatura minimalna od 16°C do 18°C.

W sobotę  zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, a początkowo także z rozpogodzeniami. Po południu miejscami przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Bez burz jedynie na Suwalszczyźnie i północy Podlasia. Prognozowana suma opadów w czasie burz na zachodzie kraju do 30 mm, na pozostałym obszarze do 20-25 mm. Temperatura maksymalna niemal w całym kraju od 28°C do 30°C. Wiatr na południu słaby zmienny, na pozostałym obszarze słaby i umiarkowany, północno-wschodni.

Deszczowo, wilgotno i gorąco.

 • To idealne warunki do błyskawicznego rozwoju  parcha jabłoni. Przy prognozowanej temperaturze infekcje mogą zachodzić bardzo szybko a najskuteczniejsze preparaty interwencyjne (difenokonazol) radykalnie ograniczają swoją skuteczność do 48 godzin po infekcji. Należy o tym pamiętać, gdyż w etykiecie preparatu Score widnieje informacja o 120 godzinach takiego działania. W warunkach jakie obecnie panują to zdecydowanie o wile za długo. Nadal, do czasu zakończenia fali opadów, wykonujemy intensywne zabiegi zapobiegawcze. Na odmianie Golden Delicious warto wykorzystać do tego celu preparat Polyram

Aktualna pogoda sprzyja również i innym zagrożeniom.

 • Należy liczyć się z nowymi, wyjątkowo silnymi infekcjami ze strony mączniaka jabłoni (patrz wykresy RIM-mączniak. Klikamy w literkę „M” pod nazwą stacji meteo).
 • Na liściach niektórych odmian (Gala, Golden, Ligol i inne) pojawiają się nekrotyczne plamy o zróżnicowanym kształcie i wielkości. Sprawcami tych uszkodzeń są grzyby z rodzaju Alternaria, Physalospora i Marssonina. W izolacjach jakie prowadziliśmy, udało się znaleźć wszystkie w wymienionych grup patogenów.
 • Do ochrony przed mączniakiem i nekrozami na liściach najlepiej zastosować obecnie preparat Zato. Produkt można połączyć razem z fungicydami zwalczającymi parcha. W tym przypadku może być to Polyram, który również wykazuje bardzo dobre działanie w ograniczaniu plamistości liści, zwłaszcza na Goldenie. W przypadku nekroz, do ich ograniczania można z powodzeniem wykorzystać dodatkowo preparat Megis z ICB Pharma. W prowadzonych przez kilka sezonów doświadczeniach, kombinacje fungicydów z Megisem wykazywały najwyższą skuteczność.  Więcej o  problemie nekroz w kolejnych komentarzach.
 • Tam gdzie spadł grad radykalnie wzrasta zagrożenie ze strony szarej pleśni. Jeśli ostatnio nie stosowano, wykonujemy zabieg pirymetanilem (Mythos). Ze względu na konieczność ochrony przed parchem jabłoń można z powodzeniem wybrać obecnie preparat Faban, który zawiera pirymetanil z dithianonem.
 • Obecne warunki to optymalny moment do zastosowania preparatu Pirimor. Produkt ten musi być bardzo starannie zaaplikowany. Prędkość przejazdu nie może być większa niż 5km/godz., a ilość wody to  200 litrów na każdy metr wysokości drzewa. Koniecznie dodajemy zwilżacz (Protector). Zabieg wykonujemy rano. Stosując Pirimor należy pamiętać, że obecna jego dawka, w odróżnieniu od poprzedniej,  słabo zwalcza bawełnicę korówkę.
 • Gwałtownie wzrasta ryzyko rdzawień. Jeśli ostatnio nie stosowano wykonujemy zabieg GA4/7 (0,5l/ha dla 1%)+ Lecitec (lecytyna).
 • Prawie we wszystkich rejonach można już wykonywać zabiegi przeciwko owocówce jabłkóweczce. Stosujemy Coragen

Przykładowe, proponowane zabiegi. Kombinacje mogą się różnić w zależności od nasilenia poszczególnych zagrożeń:

 1. Standardowe warunki, głównie ochrona przed parchem, mączniakiem : MAP+Delan+Zato+Protector
 2. tak jak poprzednio, plus nekrozy: MAP+Polyram+Megis+ Zato+Protector
 3. tak jak  poprzednio, plus  mszyce i bawełnica korówka: MAP+Delan+Zato+Pirimor+Protector
 4. tak jak  poprzednio, plus sad po gradzie: MAP+Faban + Zato + Pirimor+Protector
 5. tak jak poprzednio, plus owocówka: MAP+Faban+Zato+Pirimor+Coragen+Protector

Ze względu na ryzyko zmycie, nie stosujemy obecnie innych niż MAP nawozów dolistnych

Przy obecnej temperaturze znacznie wzrasta skuteczność niektórych preparatów do przerzedzania. Tam gdzie zawiązki nie przekroczyły jeszcze 18mm, nadal można z powodzeniem zastosować jeden z produktów zawierających BA. Proponowana dawka to 1l/ha dla produktu zawierającego 10% BA. Jeśli to kolejny zabieg przerzedzający, obecnie opryskujemy jedynie wierzchołki drzew. W przypadku odmiany Gala wybieramy dawkę 1,5l/ha. Zabieg najlepiej wykonać rano.

To również mogą być dobre warunki do zastosowania ethrelu (Agrostym).  To ostatni z możliwych do zastosowania produktów do przerzedzania chemicznego. Ethrel stosujemy gdy zawiązki przekroczyły już 20-22mm średnicy.  Produkt ten wpływa dodatkowo na poprawę zakładania pąków kwiatowych na kolejny sezon. Dawkę ethrelu dobieramy w zależności od najwyższej temperatury jak występuje w dniu zabiegu. W przypadku Agrosymu jest to odpowiednio:

 • < 15 °C nie stosować
 • 16 – 20 °C 300 ml
 • 20 – 25 °C 200 ml
 • >26 °C nie stosować

Zabieg powinien być wykonany rano. Na drzewach silniej rosnących, preparat działa silniej. Nie jest selektywny,  dlatego najlepiej stosować go jedynie na wierzchołki drzew.  

TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Gips rolniczy Stosowane nawozy wapniowe pod postacią kredy czy tlenku wapnia , nie są  traktowane jako dobre uzupełnienie gleby w przyswajalny  wapń. Główną rolą tych nawozów jest podnoszenia glebowego pH, a nie dostarczanie wapnia roślinom. Aby wzbogacić glebę w...

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Podstawowa analiza gleby obejmuje oznaczenie jej odczynu (pH) oraz zawartości przyswajalnego fosforu (P), potasu (K) i magnezu (Mg). Warto oznaczyć również  zawartości materii organicznej oraz skład granulometrycznego gleby. Próbki gleby powinno pobierać się...

Etylen

Etylen

Etylen  jest gazowym, roślinnym regulatorem wzrostu. Hormon ten jest zarówno aktywatorem, jak i inhibitorem  wzrostu i rozwoju. Pobudza dojrzewanie i opadanie owoców. Stymuluje zrzucanie liści i proces starzenia. Aktywuje tworzenie i rozwój pąków. Ponieważ etylen jest...

Rak kory jabłoni

Rak kory jabłoni

Właśnie wchodzimy w okres, w którym zwalczanie chorób kory i drewna jest kluczowym zagadnieniem agrotechnicznym. W przypadku jabłoni mówimy o chorobach grzybowych jakimi są rak i zgorzel kory a u drzew pestkowych o chorobie bakteryjnej  - rak drzew owocowych. Tu warto...

Prace po zbiorach

Prace po zbiorach

Praktycznie we wszystkich rejonach zbiry są już zakończone, lub zakończą się w przeciągu kilku dni. To nie kończy prac jakie powinny być wykonane jeszcze w ty sezonie w sadzie. W zależności od potrzeb należy rozważyć wykonanie działań wymienionych poniżej. W...

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...