W piątek zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Miejscami przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. W czasie burz opady deszczu o umiarkowanym i silnym natężeniu. Prognozowana suma opadów w czasie burz: do 30 mm. Temperatura maksymalna od 26°C na zachodzie i południu do 31°C na wschodzie. Wiatr słaby zmienny.
noc 12/13.06.2020 (piątek/sobota)
W nocy miejscami przelotne opady deszczu oraz burze, początkowo z gradem. Prognozowana suma opadów w czasie burz do 20 mm. Temperatura minimalna od 16°C do 18°C.
W sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, a początkowo także z rozpogodzeniami. Po południu miejscami przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Bez burz jedynie na Suwalszczyźnie i północy Podlasia. Prognozowana suma opadów w czasie burz na zachodzie kraju do 30 mm, na pozostałym obszarze do 20-25 mm. Temperatura maksymalna niemal w całym kraju od 28°C do 30°C. Wiatr na południu słaby zmienny, na pozostałym obszarze słaby i umiarkowany, północno-wschodni.
Deszczowo, wilgotno i gorąco.
- To idealne warunki do błyskawicznego rozwoju parcha jabłoni. Przy prognozowanej temperaturze infekcje mogą zachodzić bardzo szybko a najskuteczniejsze preparaty interwencyjne (difenokonazol) radykalnie ograniczają swoją skuteczność do 48 godzin po infekcji. Należy o tym pamiętać, gdyż w etykiecie preparatu Score widnieje informacja o 120 godzinach takiego działania. W warunkach jakie obecnie panują to zdecydowanie o wile za długo. Nadal, do czasu zakończenia fali opadów, wykonujemy intensywne zabiegi zapobiegawcze. Na odmianie Golden Delicious warto wykorzystać do tego celu preparat Polyram
Aktualna pogoda sprzyja również i innym zagrożeniom.
- Należy liczyć się z nowymi, wyjątkowo silnymi infekcjami ze strony mączniaka jabłoni (patrz wykresy RIM-mączniak. Klikamy w literkę „M” pod nazwą stacji meteo).
- Na liściach niektórych odmian (Gala, Golden, Ligol i inne) pojawiają się nekrotyczne plamy o zróżnicowanym kształcie i wielkości. Sprawcami tych uszkodzeń są grzyby z rodzaju Alternaria, Physalospora i Marssonina. W izolacjach jakie prowadziliśmy, udało się znaleźć wszystkie w wymienionych grup patogenów.
- Do ochrony przed mączniakiem i nekrozami na liściach najlepiej zastosować obecnie preparat Zato. Produkt można połączyć razem z fungicydami zwalczającymi parcha. W tym przypadku może być to Polyram, który również wykazuje bardzo dobre działanie w ograniczaniu plamistości liści, zwłaszcza na Goldenie. W przypadku nekroz, do ich ograniczania można z powodzeniem wykorzystać dodatkowo preparat Megis z ICB Pharma. W prowadzonych przez kilka sezonów doświadczeniach, kombinacje fungicydów z Megisem wykazywały najwyższą skuteczność. Więcej o problemie nekroz w kolejnych komentarzach.
- Tam gdzie spadł grad radykalnie wzrasta zagrożenie ze strony szarej pleśni. Jeśli ostatnio nie stosowano, wykonujemy zabieg pirymetanilem (Mythos). Ze względu na konieczność ochrony przed parchem jabłoń można z powodzeniem wybrać obecnie preparat Faban, który zawiera pirymetanil z dithianonem.
- Obecne warunki to optymalny moment do zastosowania preparatu Pirimor. Produkt ten musi być bardzo starannie zaaplikowany. Prędkość przejazdu nie może być większa niż 5km/godz., a ilość wody to 200 litrów na każdy metr wysokości drzewa. Koniecznie dodajemy zwilżacz (Protector). Zabieg wykonujemy rano. Stosując Pirimor należy pamiętać, że obecna jego dawka, w odróżnieniu od poprzedniej, słabo zwalcza bawełnicę korówkę.
- Gwałtownie wzrasta ryzyko rdzawień. Jeśli ostatnio nie stosowano wykonujemy zabieg GA4/7 (0,5l/ha dla 1%)+ Lecitec (lecytyna).
- Prawie we wszystkich rejonach można już wykonywać zabiegi przeciwko owocówce jabłkóweczce. Stosujemy Coragen
Przykładowe, proponowane zabiegi. Kombinacje mogą się różnić w zależności od nasilenia poszczególnych zagrożeń:
- Standardowe warunki, głównie ochrona przed parchem, mączniakiem : MAP+Delan+Zato+Protector
- tak jak poprzednio, plus nekrozy: MAP+Polyram+Megis+ Zato+Protector
- tak jak poprzednio, plus mszyce i bawełnica korówka: MAP+Delan+Zato+Pirimor+Protector
- tak jak poprzednio, plus sad po gradzie: MAP+Faban + Zato + Pirimor+Protector
- tak jak poprzednio, plus owocówka: MAP+Faban+Zato+Pirimor+Coragen+Protector
Ze względu na ryzyko zmycie, nie stosujemy obecnie innych niż MAP nawozów dolistnych
Przy obecnej temperaturze znacznie wzrasta skuteczność niektórych preparatów do przerzedzania. Tam gdzie zawiązki nie przekroczyły jeszcze 18mm, nadal można z powodzeniem zastosować jeden z produktów zawierających BA. Proponowana dawka to 1l/ha dla produktu zawierającego 10% BA. Jeśli to kolejny zabieg przerzedzający, obecnie opryskujemy jedynie wierzchołki drzew. W przypadku odmiany Gala wybieramy dawkę 1,5l/ha. Zabieg najlepiej wykonać rano.
To również mogą być dobre warunki do zastosowania ethrelu (Agrostym). To ostatni z możliwych do zastosowania produktów do przerzedzania chemicznego. Ethrel stosujemy gdy zawiązki przekroczyły już 20-22mm średnicy. Produkt ten wpływa dodatkowo na poprawę zakładania pąków kwiatowych na kolejny sezon. Dawkę ethrelu dobieramy w zależności od najwyższej temperatury jak występuje w dniu zabiegu. W przypadku Agrosymu jest to odpowiednio:
- < 15 °C nie stosować
- 16 – 20 °C 300 ml
- 20 – 25 °C 200 ml
- >26 °C nie stosować
Zabieg powinien być wykonany rano. Na drzewach silniej rosnących, preparat działa silniej. Nie jest selektywny, dlatego najlepiej stosować go jedynie na wierzchołki drzew.