Dziś zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami możliwe, przelotne opady deszczu oraz burze. W czasie burz prognozowana suma opadów od 10 mm do 15 mm. Temperatura maksymalna od 20°C, na północy do 28°C na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany.
noc 06/07.07.2020 (poniedziałek/wtorek)
W nocy, zwłaszcza w południowo-wschodniej części kraju, przelotne opady deszczu oraz burze. W czasie burz prognozowana suma opadów w Małopolsce i na Roztoczu od 10 mm do 15 mm. Intensywnie będzie padać na.
We wtorek zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami, głównie na południowym wschodzie, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze kraju 20°C. Wiatr będzie umiarkowany, okresami porywisty.
Przypominany o wzroście zagrożenia ze strony mączniaka. Ważne zwłaszcza tam gdzie rosną odmiany wrażliwe, młode sady lub szkółki.
Jesteśmy w szczycie wylęgu larw owocówki jabłkóweczki. To drugi tego typu okres wyrzutu młodych gąsienic pierwszego pokolenie w tym roku. W wielu sadach wykonano już dwa zabiegi ochronne Coragenem, nie mniej jednak pojawiają się pytania o zasadność kolejnych interwencji ze względu na ryzyko zmycia użytych produktów.
Zabiegu nie powtarzamy jeśli spełnione są wszystkie warunki:
- do ochrony stosowano Coragen,
- od drugiego zabiegu spadło nie więcej niż 100mm deszczu
- w zawieszonych pułapkach nie złapało się w sumie więcej niż 50 motyli
- w ubiegłym sezonie nie obserwowano istotnych uszkodzeń
W innym przypadku, zwłaszcza gdy owocówka w poprzednim roku wyrządziła duże szkody, należy rozważyć wykonanie kolejnego zabiegu. Zabieg będzie rekomendowany również tam, gdzie 10-14 dni temu obserwowano intensywne loty zwójki siatkówczeki.
Stosujemy:
- Coragen, jeśli zagrożenie jest największe lub nie chcemy wprowadzać innych pozostałości. Cały czas zwalczmy to samo pokolenie dlatego nie ma ryzyka selekcji ras odpornych nawet jeśli będzie to kolejny zabieg tym produktem.
- Runner, Delegate, Affirm, jednak ze względu na krótkie okresy karencji lepiej produkty te zastosować dopiero gdy wystąpi drugie pokolenie i tuz przed zbiorem.
- Mospilan, gdy zagrożenie jest naprawdę niewielkie ale mamy zamiar ograniczyć występowanie innych szkodników jak np. bielik klonowiec czy mszyca jabłoniowa.
- Preparaty biologiczne stosujemy tam gdzie ograniczamy ilość pozostałości. Są to np. virusowy Carpovirusine i opartych na Bacillus thuringiensis odm. aizawai, FlorBac. Bacillus thuringiensis na larwy ma działanie wyłącznie żołądkowe. Jego skuteczność jest odwrotnie proporcjonalna do wieku gąsieni. Bakterie nie muszą rozmnażać się w organizmie żywiciela, działają natychmiast jako trucizna. Kiedy Bacillus thuringiensis wnika do jelita środkowego larwy owada, rozpoczyna się normalny proces trawienia i kryształki białkowe jakie zawierają bakterie rozprzestrzenia. Wówczas przy zetknięciu z sokami trawiennymi żywiciela w sprzyjającym, wysoko alkalicznym środowisku (pH 9,5-12) rozpuszcza się, uwalniając endotoksynę, która paraliżuje mięśnie układu trawiennego, powodując przerwanie aktywności larwy (w ciągu pół godziny od wniknięcia do żołądka!!!). Tak więc jest to produkt o bardzo szybkim działaniu. Preparaty na bazie Bacillus thuringiensis można stosować w mieszaninach z licznymi akarycydami, insektycydami, fungicydami oraz substancjami wspomagającymi (na przykład cukrem), które zwiększają skuteczność działania bakterii.
- UWAGA, tam gdzie nie ma konieczności wykonania zabiegu a chcemy mieć absolutną pewność pełnej ochrony, można opryskać jedynie skrajne rzędy kwater, zwłaszcza te sąsiadujące z sadami zaniedbanymi lub budynkami gospodarczymi.
- Tam gdzie jesteśmy na granicy wystąpienia warunków do podjęcia decyzji o ochronie, warto rozważyć wykonanie oprysku dopiero pod koniec obecnego tygodnia. Taki zabieg będzie bardziej skuteczny przeciwko zwójce siatkóweczce.
- UWAGA, ze względu na ochronę owadów pożytecznych nie stosujemy preparatu Imidan. Ze względu na ochronę skorków nie stosujemy preparatu Steward.