Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

6 lipca, 2020

Mączniak, owocówka, zwójka siatkóweczka

Dziś  zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami możliwe, przelotne opady deszczu oraz burze. W czasie burz prognozowana suma opadów od 10 mm do 15 mm. Temperatura maksymalna od 20°C, na północy do 28°C na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany.

noc 06/07.07.2020 (poniedziałek/wtorek)

W nocy, zwłaszcza w południowo-wschodniej części kraju, przelotne opady deszczu oraz burze. W czasie burz prognozowana suma opadów w Małopolsce i na Roztoczu od 10 mm do 15 mm. Intensywnie będzie padać na.

We wtorek  zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami, głównie na południowym wschodzie, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze kraju 20°C. Wiatr będzie umiarkowany, okresami porywisty.

Przypominany o wzroście zagrożenia ze strony mączniaka. Ważne zwłaszcza tam gdzie rosną odmiany wrażliwe, młode sady lub szkółki.

Jesteśmy w szczycie wylęgu larw owocówki jabłkóweczki. To drugi tego typu okres wyrzutu młodych gąsienic pierwszego pokolenie w tym roku. W wielu sadach wykonano już dwa zabiegi ochronne Coragenem, nie mniej jednak pojawiają się pytania o zasadność kolejnych interwencji ze względu na ryzyko zmycia użytych produktów.

Zabiegu nie powtarzamy jeśli spełnione są wszystkie warunki:

 • do ochrony stosowano Coragen,
 • od drugiego zabiegu spadło nie więcej niż 100mm deszczu
 • w zawieszonych pułapkach nie złapało się w sumie więcej niż 50 motyli
 • w ubiegłym sezonie nie obserwowano istotnych uszkodzeń

W innym przypadku, zwłaszcza gdy owocówka w poprzednim roku wyrządziła duże szkody, należy rozważyć wykonanie kolejnego zabiegu. Zabieg będzie rekomendowany również tam, gdzie 10-14 dni temu obserwowano intensywne loty zwójki siatkówczeki.

Stosujemy:  

 • Coragen, jeśli zagrożenie jest największe lub nie chcemy wprowadzać innych pozostałości. Cały czas zwalczmy to samo pokolenie dlatego nie ma ryzyka selekcji ras odpornych nawet jeśli będzie to kolejny zabieg tym produktem.
 • Runner, Delegate, Affirm,  jednak ze względu na krótkie okresy karencji lepiej produkty te  zastosować dopiero gdy wystąpi drugie pokolenie i tuz przed zbiorem.
 • Mospilan, gdy zagrożenie jest naprawdę niewielkie ale mamy zamiar ograniczyć występowanie innych szkodników jak np. bielik klonowiec  czy mszyca jabłoniowa.
 • Preparaty biologiczne  stosujemy  tam gdzie ograniczamy ilość pozostałości. Są to np.  virusowy Carpovirusine i opartych na Bacillus thuringiensis odm. aizawai, FlorBac.  Bacillus thuringiensis na larwy ma działanie wyłącznie żołądkowe. Jego  skuteczność jest odwrotnie proporcjonalna do wieku gąsieni. Bakterie nie muszą rozmnażać się w organizmie żywiciela, działają natychmiast jako trucizna. Kiedy Bacillus thuringiensis wnika do jelita środkowego larwy owada, rozpoczyna się normalny proces trawienia i kryształki białkowe jakie zawierają bakterie  rozprzestrzenia. Wówczas przy zetknięciu z sokami trawiennymi żywiciela w sprzyjającym, wysoko alkalicznym środowisku (pH 9,5-12) rozpuszcza się, uwalniając endotoksynę, która paraliżuje mięśnie układu trawiennego, powodując przerwanie aktywności  larwy (w ciągu pół godziny od wniknięcia do żołądka!!!). Tak więc jest to produkt o bardzo szybkim działaniu. Preparaty na bazie Bacillus thuringiensis można stosować w mieszaninach z licznymi akarycydami, insektycydami, fungicydami  oraz substancjami wspomagającymi (na przykład cukrem), które zwiększają skuteczność działania bakterii. 
 1. UWAGA, tam gdzie nie ma konieczności wykonania zabiegu a chcemy mieć absolutną pewność pełnej ochrony, można opryskać jedynie skrajne rzędy kwater, zwłaszcza te sąsiadujące z sadami zaniedbanymi lub budynkami gospodarczymi.
 2. Tam gdzie jesteśmy na granicy wystąpienia warunków do podjęcia decyzji o ochronie,  warto rozważyć wykonanie oprysku dopiero pod koniec obecnego tygodnia. Taki zabieg będzie bardziej skuteczny przeciwko zwójce siatkóweczce.
 3. UWAGA, ze względu na ochronę owadów pożytecznych nie stosujemy preparatu Imidan. Ze względu na ochronę skorków nie stosujemy preparatu Steward.
TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Gips rolniczy Stosowane nawozy wapniowe pod postacią kredy czy tlenku wapnia , nie są  traktowane jako dobre uzupełnienie gleby w przyswajalny  wapń. Główną rolą tych nawozów jest podnoszenia glebowego pH, a nie dostarczanie wapnia roślinom. Aby wzbogacić glebę w...

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Podstawowa analiza gleby obejmuje oznaczenie jej odczynu (pH) oraz zawartości przyswajalnego fosforu (P), potasu (K) i magnezu (Mg). Warto oznaczyć również  zawartości materii organicznej oraz skład granulometrycznego gleby. Próbki gleby powinno pobierać się...

Etylen

Etylen

Etylen  jest gazowym, roślinnym regulatorem wzrostu. Hormon ten jest zarówno aktywatorem, jak i inhibitorem  wzrostu i rozwoju. Pobudza dojrzewanie i opadanie owoców. Stymuluje zrzucanie liści i proces starzenia. Aktywuje tworzenie i rozwój pąków. Ponieważ etylen jest...

Rak kory jabłoni

Rak kory jabłoni

Właśnie wchodzimy w okres, w którym zwalczanie chorób kory i drewna jest kluczowym zagadnieniem agrotechnicznym. W przypadku jabłoni mówimy o chorobach grzybowych jakimi są rak i zgorzel kory a u drzew pestkowych o chorobie bakteryjnej  - rak drzew owocowych. Tu warto...

Prace po zbiorach

Prace po zbiorach

Praktycznie we wszystkich rejonach zbiry są już zakończone, lub zakończą się w przeciągu kilku dni. To nie kończy prac jakie powinny być wykonane jeszcze w ty sezonie w sadzie. W zależności od potrzeb należy rozważyć wykonanie działań wymienionych poniżej. W...

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...