Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

16 czerwca, 2020

Mszyce i bawełnica korówka

 

Dziś  zachmurzenie umiarkowane. Nad morzem przelotne oraz, na południowym wschodzie i wschodzie burze z przelotnymi opadami deszczu, lokalnie grad. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 25 mm. Temperatura maksymalna do 25°C na wschodzie, i lokalnie 26°C na krańcach zachodnich. Wiatr słaby i umiarkowany.

noc 16/17.06.2020 (wtorek/środa)

W nocy na wschodzie i południowym wschodzie wzrost zachmurzenia do dużego, tam opady deszczu i burze – lokalnie z opadem do 20 mm. Temperatura na poziomie 12-15C.

W środę  we wschodniej części kraju przelotne opady deszczu i burze, miejscami grad. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 30 mm, lokalnie na północnym wschodzie do 40 mm. Temperatura maksymalna od 17°C na wybrzeżu, 23°C, 24°C w centrum, do 27°C na krańcach północno wschodnich. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni.

Po ostatnich opadach widać zwiększoną aktywność ze strony mszyc. Jest to typowe zjawisko w takiej sytuacji. Mszyce wykształciły bierny sposób odżywiania się. To znaczy, że po wbiciu kłujki nie pobierają aktywnie pokarmu (nie zasysają go) a jedynie pozwalają by roślina sama, pod wpływem panującego turgoru, wtłaczała go w ich układ. System ten nie wymaga zaangażowania energii ze strony szkodnika, ale ma i wady. Gdy jest sucho i rośliny są słabo uwodnione, jego wydajność maleje. Mszyce nie dostają odpowiedniej ilości pożywienie i hamują swój rozwój. Dopiero gdy pojawi się deszcz i w roślinach ponownie jest więcej wody (i jednocześnie pożywienia), wzrasta możliwość szybszego rozwoju kolonii.

Taką sytuację mamy właśnie w tej chwili. Panujące opady uwodniły dobrze drzewa i jednocześnie pobudziły do wzrostu jednoroczne pędy, tworząc optymalne warunki dla mszyc.

Najpowszechniej występuje obecnie zielona mszyca jabłoniowa. Warto pamiętać, że jest ona najmniej szkodliwa i rekomendujemy jej zwalczanie tylko w młodych sadach i w szkółkach.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku mszycy jabłoniowo-babkowej. Gatunek ten musi być zwalczany nawet gdy widzimy jedynie pojedyncze jego kolonie.

Aktywna jest również bawełnica korówka. Własnie widoczne są na liściach i niezdrewniałych pędach zaczątki jej nowych kolonii. Jest to optymalny moment do wykonania zabiegów zwalczających bawełnicę. Szkodnik ten nie jest obecnie tak ekspansywny jak jeszcze kilka lat temu, jednak w niektórych sadach nadal stanowi duży problem. W chwili obecnej z preparatów selektywnych jakie możemy tu zastosować mamy jedynie Pirimor. W przypadku preparatu Movento, tam gdzie przyrosty powoli hamują swój wzrost, produkt ten może znacznie słabiej działać. 

Skuteczne zwalczanie bawełnicy to nie tylko wybór preparatu, ale i sposób jego zastosowania. W  tym przypadku zarówno warunki pogodowe jak i technika zabiegu muszą być optymalne.

Aby zabieg taki był udany należy pamiętać o tym że:

  • Skuteczna dawka Pirimoru w zwalczaniu bawełnicy to niemniej niż  0,8kg/ha. Stosując obecnie zarejestrowana dawkę należałoby wykonać dwa zabiegi jeden bezpośrednio po drugim.
  • Temperatura po zabiegu (również nocą) nie może być niższa niż 20C i nie wyższa niż 25C
  • Zabieg wykonujemy na noc lub wczesnym rankiem, co gwarantuje dłuższe utrzymanie się wilgoci w powietrzu a to sprzyja lepszej skuteczności oprysku.
  • Ilość użytej wody to nie mniej niż 200-250 litrów/metr wysokości korony/ha
  • Ciśnienie robocze 9-11 atmosfer
  • BARDZO WAŻNE: prędkość podczas wykonywania zabiegu nie większa niż 5 km/godz.

Tam gdzie bawełnica występuje jedynie punktowo (pojedyncze kolonie na ranach zgorzelowych lub miejscach po cięciu, można miejsca te opryskać roztworem Siltacu w stężeniu 0,3%  używając lancy. Wtłoczenie takiej mieszaniny pod ciśnieniem  przynosi bardzo dobre efekty.

UWAGA: naturalnym wrogiem bawełnicy jest osiec korówkowy. Ta niewielka błonkówka może w 100% ograniczyć występowanie bawełnicy korówki. Aby chronić populację ośca w naszych sadach nie wolno używać preparatów nieselektywnych zwłaszcza z grupy preparatów fosoroorganicznych (Imidan)

 

TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Poniżej tabela z aktualnym stanem dojrzałości najważniejszych odmian jabłoni. Należy zwrócić uwagę na znaczny przyspieszenie w dojrzewaniu. W najbliższych dniach należny liczyć się z koniecznością zbioru takich odmian jak Empire, Red Jonaprince, Szampion, Red...

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

  W zależności od wieku drzew i stanowiska, rozpoczynają się zbiory Gali. Tam gdzie owoce są mniej wyrównane, pod względem wielkości lub koloru,  powinno się zastosować zbiór dwuetapowy. W wielu krajach zbiór podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy, sa to jabłka...

Terminy zbioru

Terminy zbioru

  Na podstawie prowadzonych analiz stopnia dojrzałości owoców można stwierdzić: powoli mija optymalny termin zbioru gruszek odmiany Konferencja   dojrzałość zbiorczą osiągnęła też już odmiana Lobo pod koniec tygodnia będzie można rozpoczynać zbiory jabłek odmiany...