Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

16 czerwca, 2020

Mszyce i bawełnica korówka

 

Dziś  zachmurzenie umiarkowane. Nad morzem przelotne oraz, na południowym wschodzie i wschodzie burze z przelotnymi opadami deszczu, lokalnie grad. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 25 mm. Temperatura maksymalna do 25°C na wschodzie, i lokalnie 26°C na krańcach zachodnich. Wiatr słaby i umiarkowany.

noc 16/17.06.2020 (wtorek/środa)

W nocy na wschodzie i południowym wschodzie wzrost zachmurzenia do dużego, tam opady deszczu i burze – lokalnie z opadem do 20 mm. Temperatura na poziomie 12-15C.

W środę  we wschodniej części kraju przelotne opady deszczu i burze, miejscami grad. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 30 mm, lokalnie na północnym wschodzie do 40 mm. Temperatura maksymalna od 17°C na wybrzeżu, 23°C, 24°C w centrum, do 27°C na krańcach północno wschodnich. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni.

Po ostatnich opadach widać zwiększoną aktywność ze strony mszyc. Jest to typowe zjawisko w takiej sytuacji. Mszyce wykształciły bierny sposób odżywiania się. To znaczy, że po wbiciu kłujki nie pobierają aktywnie pokarmu (nie zasysają go) a jedynie pozwalają by roślina sama, pod wpływem panującego turgoru, wtłaczała go w ich układ. System ten nie wymaga zaangażowania energii ze strony szkodnika, ale ma i wady. Gdy jest sucho i rośliny są słabo uwodnione, jego wydajność maleje. Mszyce nie dostają odpowiedniej ilości pożywienie i hamują swój rozwój. Dopiero gdy pojawi się deszcz i w roślinach ponownie jest więcej wody (i jednocześnie pożywienia), wzrasta możliwość szybszego rozwoju kolonii.

Taką sytuację mamy właśnie w tej chwili. Panujące opady uwodniły dobrze drzewa i jednocześnie pobudziły do wzrostu jednoroczne pędy, tworząc optymalne warunki dla mszyc.

Najpowszechniej występuje obecnie zielona mszyca jabłoniowa. Warto pamiętać, że jest ona najmniej szkodliwa i rekomendujemy jej zwalczanie tylko w młodych sadach i w szkółkach.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku mszycy jabłoniowo-babkowej. Gatunek ten musi być zwalczany nawet gdy widzimy jedynie pojedyncze jego kolonie.

Aktywna jest również bawełnica korówka. Własnie widoczne są na liściach i niezdrewniałych pędach zaczątki jej nowych kolonii. Jest to optymalny moment do wykonania zabiegów zwalczających bawełnicę. Szkodnik ten nie jest obecnie tak ekspansywny jak jeszcze kilka lat temu, jednak w niektórych sadach nadal stanowi duży problem. W chwili obecnej z preparatów selektywnych jakie możemy tu zastosować mamy jedynie Pirimor. W przypadku preparatu Movento, tam gdzie przyrosty powoli hamują swój wzrost, produkt ten może znacznie słabiej działać. 

Skuteczne zwalczanie bawełnicy to nie tylko wybór preparatu, ale i sposób jego zastosowania. W  tym przypadku zarówno warunki pogodowe jak i technika zabiegu muszą być optymalne.

Aby zabieg taki był udany należy pamiętać o tym że:

  • Skuteczna dawka Pirimoru w zwalczaniu bawełnicy to niemniej niż  0,8kg/ha. Stosując obecnie zarejestrowana dawkę należałoby wykonać dwa zabiegi jeden bezpośrednio po drugim.
  • Temperatura po zabiegu (również nocą) nie może być niższa niż 20C i nie wyższa niż 25C
  • Zabieg wykonujemy na noc lub wczesnym rankiem, co gwarantuje dłuższe utrzymanie się wilgoci w powietrzu a to sprzyja lepszej skuteczności oprysku.
  • Ilość użytej wody to nie mniej niż 200-250 litrów/metr wysokości korony/ha
  • Ciśnienie robocze 9-11 atmosfer
  • BARDZO WAŻNE: prędkość podczas wykonywania zabiegu nie większa niż 5 km/godz.

Tam gdzie bawełnica występuje jedynie punktowo (pojedyncze kolonie na ranach zgorzelowych lub miejscach po cięciu, można miejsca te opryskać roztworem Siltacu w stężeniu 0,3%  używając lancy. Wtłoczenie takiej mieszaniny pod ciśnieniem  przynosi bardzo dobre efekty.

UWAGA: naturalnym wrogiem bawełnicy jest osiec korówkowy. Ta niewielka błonkówka może w 100% ograniczyć występowanie bawełnicy korówki. Aby chronić populację ośca w naszych sadach nie wolno używać preparatów nieselektywnych zwłaszcza z grupy preparatów fosoroorganicznych (Imidan)

 

TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Gips rolniczy Stosowane nawozy wapniowe pod postacią kredy czy tlenku wapnia , nie są  traktowane jako dobre uzupełnienie gleby w przyswajalny  wapń. Główną rolą tych nawozów jest podnoszenia glebowego pH, a nie dostarczanie wapnia roślinom. Aby wzbogacić glebę w...

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Podstawowa analiza gleby obejmuje oznaczenie jej odczynu (pH) oraz zawartości przyswajalnego fosforu (P), potasu (K) i magnezu (Mg). Warto oznaczyć również  zawartości materii organicznej oraz skład granulometrycznego gleby. Próbki gleby powinno pobierać się...

Etylen

Etylen

Etylen  jest gazowym, roślinnym regulatorem wzrostu. Hormon ten jest zarówno aktywatorem, jak i inhibitorem  wzrostu i rozwoju. Pobudza dojrzewanie i opadanie owoców. Stymuluje zrzucanie liści i proces starzenia. Aktywuje tworzenie i rozwój pąków. Ponieważ etylen jest...

Rak kory jabłoni

Rak kory jabłoni

Właśnie wchodzimy w okres, w którym zwalczanie chorób kory i drewna jest kluczowym zagadnieniem agrotechnicznym. W przypadku jabłoni mówimy o chorobach grzybowych jakimi są rak i zgorzel kory a u drzew pestkowych o chorobie bakteryjnej  - rak drzew owocowych. Tu warto...

Prace po zbiorach

Prace po zbiorach

Praktycznie we wszystkich rejonach zbiry są już zakończone, lub zakończą się w przeciągu kilku dni. To nie kończy prac jakie powinny być wykonane jeszcze w ty sezonie w sadzie. W zależności od potrzeb należy rozważyć wykonanie działań wymienionych poniżej. W...

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...