Latem nie wolno stosować ujednoliconego nawożenia azotem we wszystkich kwaterach. Jest to zabieg wymagany ale i mogący też przynieść sporo negatywnych skutków. Dlatego podejmując obecnie decyzje o nawożeniu azotem, należy koniecznie uwzględnić takie czynniki jak: rodzaj gleby, plonowanie, odmiana, stosowane nawożenie organiczne, cięcie korzeni.
Z analiz ziemi jakie wykonywaliśmy ostatnio w wielu sadach wynika, że poziom dostępnego obecnie w glebie azotu waha się od 30 do 100 kg/ha. Najniższe wartości dotyczą słabych i lekkich gleb. Najwyższe wartości to te miejsca, gdzie jesienią lub wiosną stosowano substrat pieczarkowy. Na glebach średniej klasy, bez dodatkowego nawożenia organicznego, poziom azotu utrzymuje się na poziomie 40kg/ha co dla jabłoni, u których nie cięto korzeni, jest najniższym poziomem akceptowalności.
W przypadku grusz jest to zdecydowanie zbyt mało. U grusz minimum to wynosi obecnie 80 kg/ha azotu dostępnego w glebie.
Dlatego to w gruszach w pierwszej kolejności podejmujemy decyzje o nawożeniu uzupełniającym azotem.
W porównaniu z jabłoniami u grusz ryzyko przeazotowania jest zdecydowanie mniejsze, dlatego można zastosować tu mniej precyzyjnie dobrane dawki. W przypadku sadu w pełni owocującego, rosnącego na glebie klasy III będzie to obecnie około 40kg/ha azotu. Dla saletry wapniowej jest to około 250kg/ha.
W przypadku jabłoni błędy przy letnim nawożeniu azotem mogą przynieść sporo negatywnych konsekwencji.
Zbyt wysoki poziom azotu źle wpływa tu na barwę i przechowywanie owoców. Mogą również pojawić się bardzo niebezpieczne wtórne przyrosty. Dlatego jeśli to tylko możliwe, warto przed podejmowaniem decyzji wykonać testy na zawartość azotu przyswajalnego w glebie.
Jeśli nie mamy pewności, lepiej nie stosować obecnie doglebowych nawozów azotowych w jabłoniach.
Nawożenia azotowe latem wykonujemy zazwyczaj jeśli:
- liście są jasnozielone,
- drzewa rosną na lekkich glebach
- cięto wiosnom korzenie
- zapowiada się obfite plonowanie przy jednoczesnym wyhamowaniu wzrostu drzew co powoduje zbyt małą a ilość dostępnych asymilatów
W takich sytuacja stosujemy zwykle 10-15kg/ha azotu, co stanowi 60-90kg/ha saletry wapniowej.
Tam gdzie azot stosowany jest ze względu na silne owocowanie, zamiast saletry wapniowej stosujemy takie same ilości saletry potasowej. Niestety do skutecznego pobrania potas wymaga dobrego wymycia w glebę. Dlatego na cięższych podłożach może być on obecnie pobierany z opóźnieniem.
Doskonałym nawozem, zwłaszcza w sadach gruszowych, jest gnojowica bydlęca, której wylewamy około 10-15 ton/ha. Gnojowice stosujemy tylko przed deszczem gdyż musi być szybko wypłukana w glebę.