Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

25 kwietnia, 2020

Nawożenie doglebowe chelatem żelaza

W sobotę  zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami, głównie we wschodniej połowie kraju, przelotne opady deszczu, lokalnie też burze. W trakcie burz na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie prognozowana suma opadów do 12 mm. Temperatura maksymalna od 9°C, 11°C na północy do 16°C miejscami na zachodzie i południu. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty.

W nocy miejscami na wschodzie przelotne opady deszczu początkowo na południowym wschodzie możliwe burze. Temperatura minimalna od 0°C miejscami w centrum do  7°C na Pomorzu zachodnim.

W niedzielę zachmurzenie na ogół umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 11°C na południowym wschodzie oraz na północy do 17°C na południowym zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany.

Jeśli sprawdzą się prognozy i spadnie deszcz, warto wykorzystać taką sytuacja by wykonać nawożenie doglebowe chelatem żelaza. Jest to jeden z najważniejszych zabiegów agrotechnicznych u grusz. Ale nie tylko. Zabieg ten  można również z powodzeniem wykonywać w czereśniach oraz jabłoniach.

W przypadku grusz nawożenie żelazem jest podstawą gdy produkujemy najwyższą jakość, oraz gdy planujemy dłuższe przechowywanie owoców. U innych gatunków jest to niezmiernie cenne działanie jeśli chcemy poprawić kondycje drzew, plonowanie lub doszło do uszkodzeń mrozowych. Zabieg obowiązkowy na glebach o pH powyżej 7

Chelaty są związkami chemicznymi o dość skomplikowanej budowie. Najprostszy z nich EDTA to kwas etylenodiaminotetraoctowy. Chelaty tworzą specyficzne, ligandowe  wiązanie z kationami metali (np. Fe+2). Stabilność i trwałość chelatu zależy od jego budowy, a także, co jest bardzo ważne,  od pH środowiska, dostępu światła i czasu przechowywania. UWAGA: chelaty są związkami nietrwałymi. Pożywki i nawozy chelatowe należy chronić przed dostępem światła i nie przechowywać  zbyt długo.

O czym musimy pamiętać stosując  chelaty żelaza:
1. Najlepiej wykonać nawożenie w okresie kwitnienia.
2. WAŻNE: Nawożenie musi być wykonane w czasie lub tuż przed deszczem, aby nawóz został szybko wpłukany do ziemi. Inaczej zostanie  rozłożony przed  promienie słoneczne.
3. Nawóz podajemy przy pomocy ferygacji lub jeśli jej brak, opryskiwaczem do herbicydów i belki herbicydowej.
4. Stosując ferygację  nawóz dzielimy na trzy dawki i podajemy w trzech terminach: tuż przed kwitnienie, w czasie kwitnienia i 2 tygodnie po kwitnieniu. Używając belki herbicydowej wykonujemy jeden zabieg pełną dawką na początku kwitnienia.
5. UWAGA jeśli występuje brak opadów, termin wnoszenia musi być przesunięty tak, by podczas zabiegu lub tuż po nim spadł deszcz.
6. Stosując chelaty żelaza, w przypadku braku opadów, można wykorzystać zraszanie nadkoronowe. 3-4 godziny pracy takiego systemu wystarczą by wpłukać nawóz do gleby.
7. Stosując opryskiwacz do herbicydów, chelat żelaza (wsypujemy jako ostatni do zbiornika) zawsze podajemy w mieszaninie z MAP 2kg/ha (pierwszy do zbiornika) i nawozem humusowym np.   Humistar (drugi do zbiornika)15litr/ha, który znacznie podnosi skuteczność chelatu. Używając fertygacji,  humusy podajemy 3-4 dni po aplikacji chelatem żelaza.

Jaki chelat ?
Sprawą kluczową  jest  stabilność chelatu. Jeśli chelat żelaza traci stabilność, oznacza to, że nie jest wystarczająco mocny, aby utrzymać żelazo w roztworze. W konsekwencji żelazo szybko się wytrąca, co skutkuje zmniejszeniem jego  pobieralności i w konsekwencji ilości  w roślinie. Żelazo wytrącone przez zbyt wysokie pH staje się żelazem praktycznie straconym. Wybór odpowiedniego chelatu ma więc ogromne znaczenie.

Na rynku dostępnych jest wiele nawozów pojedynczych zawierających żelazo w formie chelatów. Niestety są to drogie nawozy. Kosztują 30–90 zł za kilogram.

Dlatego zdecydowanie powinniśmy unikać nieznanych produktów, gdyż bardzo często ich jakość jest słaba – żelazo jest słabo pobierane. W prowadzonych przez nas  doświadczeniach najlepiej sprawdziły się następujące produkty:

  • EDDHA Ultraferro i Bolikel. Oba produkty zawierają  6% Fe. Polecane dawki to  8-10kg/ha w warunkach normalnych (pH do 8) lub  18kg/ha przy glebach o wysokim pH (do 9-10).
  • EDDMHMA do stosowania w najtrudniejszych warunkach, przy ekstremalnie wysokim pH gleby (do 10)

UWAGA: zdecydowanie nie polecamy nawozów typu EDTA i HEDTA, ponieważ ich efektywność jest najsłabsza. Nawozy te tracą swoją stabilność już przy pH na poziomie 6, a więc przy parametrach typowych dla ziemi sadowniczej gdzie optymalne pH to-6,2-6,8.
Ponieważ chelaty żelaza są bardzo drogimi nawozami, polecamy je zwłaszcza w najcenniejszych uprawach jak grusze czy czereśnie i to w kwaterach o wysokim potencjale  plonowania. W przypadku jabłoni stosujemy je w najcenniejszych odmianach jak  Gala czy Golden.

Chelaty można  wykorzystać w przypadku uszkodzeń mrozowych. Warto je zastosować choćby w odmianie Red Delicious, która bardzo ucierpiała w obecnym sezonie.

Jednak raz jeszcze zwracamy tu uwagę, że nawożenie chelatami żelaza jest wyjątkowo cennym działaniem agrotechnicznym. Jest to zabieg kosztowny, ale absolutnie wart by go szerzej wprowadzić w przyszłości. Dlatego, jeśli tylko warunki pogodowe pozwolą i spadnie deszcz, zdecydowanie zachęcamy by wypróbować skuteczność tego typu nawożenia, choćby na niewielkim areale.
Proponujemy EDDHA Ultraferro w dawce 8kg/ha w kombinacji z humusami np. 15l/ha Humistaru  oraz  MAP 2kg/ha, jeśli zabieg wykonujemy opryskiwaczem do herbicydów.

TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Gips rolniczy Stosowane nawozy wapniowe pod postacią kredy czy tlenku wapnia , nie są  traktowane jako dobre uzupełnienie gleby w przyswajalny  wapń. Główną rolą tych nawozów jest podnoszenia glebowego pH, a nie dostarczanie wapnia roślinom. Aby wzbogacić glebę w...

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Podstawowa analiza gleby obejmuje oznaczenie jej odczynu (pH) oraz zawartości przyswajalnego fosforu (P), potasu (K) i magnezu (Mg). Warto oznaczyć również  zawartości materii organicznej oraz skład granulometrycznego gleby. Próbki gleby powinno pobierać się...

Etylen

Etylen

Etylen  jest gazowym, roślinnym regulatorem wzrostu. Hormon ten jest zarówno aktywatorem, jak i inhibitorem  wzrostu i rozwoju. Pobudza dojrzewanie i opadanie owoców. Stymuluje zrzucanie liści i proces starzenia. Aktywuje tworzenie i rozwój pąków. Ponieważ etylen jest...

Rak kory jabłoni

Rak kory jabłoni

Właśnie wchodzimy w okres, w którym zwalczanie chorób kory i drewna jest kluczowym zagadnieniem agrotechnicznym. W przypadku jabłoni mówimy o chorobach grzybowych jakimi są rak i zgorzel kory a u drzew pestkowych o chorobie bakteryjnej  - rak drzew owocowych. Tu warto...

Prace po zbiorach

Prace po zbiorach

Praktycznie we wszystkich rejonach zbiry są już zakończone, lub zakończą się w przeciągu kilku dni. To nie kończy prac jakie powinny być wykonane jeszcze w ty sezonie w sadzie. W zależności od potrzeb należy rozważyć wykonanie działań wymienionych poniżej. W...

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...