Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

9 lipca, 2020

Nawożenie wapniowe

W ciągu najbliższych dni nigdzie temperatura nie będzie przekraczała 25C. Przerwa w upałach to dobra okazja by zintensyfikować nawożenie wapniem. 

Intensyfikacja nawożenia wapniem jest wskazana zwłaszcza:

 • na młodych drzewach (drugi i trzeci rok po posadzeniu)
 • w przypadku odmian nieregularnie owocujących bądź o niewyrównanych owocach (Ligol/Jonagold)
 • na glebach bogatych w potas
 • w kwaterach o szczególnie intensywnym wzroście
 • na wrażliwych odmianach takich jak Szampion, Jonagoldy czy  Ligol
 • przy słabej jakości rozet liściowych – liście będące w najbliższym sąsiedztwie owoców (uszkodzenia spowodowane mrozem, gradem itp.

W sezonie powinniśmy dostarczyć  do  owoców nie mniej niż 20 kg CaO/ha, co w przeliczeniu na najczęściej stosowane nawozy wynosi ponad 50 kg chlorku wapnia, 75kg saletry wapniowej. Na podstawie wieloletnich obserwacji można jednoznacznie określić, że jednym z najlepszych nawozów wapniowym do stosowania  o tej porze jest chlorek wapnia.

Proponujemy stosować obecnie mieszaninę:

7kg/ha CaCl2 + 1,0 litr/ha aminokwasy (Delfan) 3kg/ha mocznik+ 0,2l/ha Mantarcu + 0,2/ha Zintracu.

Dodatek aminokwasów do chlorku wapnia,  istotnie redukuje ryzyko uszkodzeń. Dodatek nawozów cynkowych i manganowych poprawia wybarwianie i jakość wewnętrzną jabłek.

Nie stosujemy już nawożenia magnezem, który jest antagonistą wapnia. 

Inne uwagi dotyczące nawożenia wapniowego:

 • Ze względu na wysoką cenę i utrudnione pobieranie, nie polecamy stosowania nawozów opartych na mrówczanie wapnia. W prowadzonych od kilku sezonów obserwacjach , skuteczność preparatów opartych na mrówczanach plasowała się na średnim poziomie.
 • Nie ma najmniejszego sensu wcześniejsze rozpuszczanie w wodzie chlorku wapnia w celu redukcji zawartego w nim chloru. Chlorek wapnie, po rozpuszczeniu w wodzie, nadal jest bardzo trwałym związkiem chemicznym, z którego w żadnym wypadku nie będzie uwalniał się gazowy chlor.
 • Chlorek wapnia można mieszać z kaptanem pod warunkiem, że pH roztworu chlorku wapnia w wodzie jest mniejsze niż 7. Aby to zmierzyć należy zaopatrzyć się w papierki lakmusowe.
 • Zabiegi  chlorkiem wapnia wykonujemy nie częściej niż co 5 dni. Tyle mniej więcej wynosi pobieranie tego nawozu na poziomie 80%.
 • W drugiej połowie sierpnia zwiększymy dawkę chlorku wapnia do 10kg/ha. Dwa ostatnie zabiegi tym nawozem na 10 i 5 dni przed zbiorem to 15 i 20kg/ha.
 • Na zabieg najlepiej wybrać dzień, w którym temperatura nie przekracza 25C. Podczas zabiegu liście muszą być suche.

Aby  poprawić wybarwienie owoców, pomiędzy zabiegami wapniowymi  można stosować  nawóz MKP (fosforanu monopotasowy). Jest to nawóz bogaty w fosfor i potas, elementy odpowiedzialne za kolor owoców. Oprysk najlepiej wykonać wieczorem lub rano, dawką 4-6 kg MKP + 1 kg mocznika + 0,1 kg siarczanu cynku/ Zintrac. MKP można mieszać z fungicydami. UWAGA, nie mieszać jedynie z nawozami wapniowymi. Pomiędzy MKP a nawozem wapniowym  trzeba zachować przynajmniej trzy dni przerwy. MKP wzbogaca owoce w potas, poprawia ich wielkość.

TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Poniżej tabela z aktualnym stanem dojrzałości najważniejszych odmian jabłoni. Należy zwrócić uwagę na znaczny przyspieszenie w dojrzewaniu. W najbliższych dniach należny liczyć się z koniecznością zbioru takich odmian jak Empire, Red Jonaprince, Szampion, Red...

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

  W zależności od wieku drzew i stanowiska, rozpoczynają się zbiory Gali. Tam gdzie owoce są mniej wyrównane, pod względem wielkości lub koloru,  powinno się zastosować zbiór dwuetapowy. W wielu krajach zbiór podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy, sa to jabłka...

Terminy zbioru

Terminy zbioru

  Na podstawie prowadzonych analiz stopnia dojrzałości owoców można stwierdzić: powoli mija optymalny termin zbioru gruszek odmiany Konferencja   dojrzałość zbiorczą osiągnęła też już odmiana Lobo pod koniec tygodnia będzie można rozpoczynać zbiory jabłek odmiany...