Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

26 maja, 2020

 Nekrotyczna plamistość liści jabłoni

Prognozowane, całodniowe opady, zacieniły się w popołudniowo-wieczorny deszcz. Doprowadził on wprawdzie do ponownego rozwoju parcha, ale skala infekcji w większości rejonów okazała się  o wiele mniejsza niż ta, jakiej się spodziewaliśmy.

Zabiegi wykonane w ciągu ostatnich kilku dni przy użyciu SDHI, nie wymagają obecnie  żadnego uzupełnienia. Jeśli w piątek lub wcześnie stosowano preparaty kontaktowe i spadło od tego momentu do dziś w sumie ponad 10mm deszczu dla kaptanu i 15mm dla Delanu , to przed kolejnymi opadami  należy wykonać zabieg uzupełniający, ponownie wybierając jeden z preparatów kontaktowych. Jeśli  stosując jedynie zwykłe produkty kontaktowe doszło dodatkowo do infekcji, która osiągnęła poziom bardzo wysokiej,  jeśli tylko pogoda na to pozwoli, zasadnym staje się użycie jednego z triazoli. Triazole użyjemy również wówczas, gdy przed kolejnymi opadami deszczu nie uda nam się uzupełnić zmytych preparatów kontaktowych . 

Ze względu na panujące opady, wzrasta zagrożenie ze strony nekrotycznej plamistości liści jabłoni. Wydaje się, że w tym roku rozwój tej choroby może być dość intensywny. Choroba objawia się  powstawaniem na liściach nieregularnych plam. Liście żółkną i masowo opadają z drzew. Ze zjawiskiem ściśle kojarzonych jest  kilka gatunków grzybów patogenicznych np. Glomerella cingulata czy grzyby z rodzaju  Alternaria. Jednak głównym patogenem jet tu Marssonina coronaria.

Istnieje coraz więcej danych wskazujących, że objawy plamistości pojawiają się częściej i są bardziej intensywne wówczas, gdy rośliny zawierają więcej giberelin. Dotyczy to zwłaszcza odmiany Golden Delicious i Gala. Dlatego tam gdzie hormony te były często stosowane, należny spodziewać się większego zagrożenia ze strony plamistości.

Choroba atakuje  zwłaszcza odmianę Golden Delicious, ale i odmiany  pochodne (Gala, Ligol, Jonagold, Elstar, Mutsu,)

Do zwalczania Marssoniny można używać preparatów z grupy: SDHI, strobiluryn i tebukonazolu.  Najlepsze efekty uzyskiwaliśmy przy stosowaniu preparatów wieloskładnikowych zawierających  SDHI i tebukonazol (Luna Experience) i SDHI + strobiluryna (Bellis). Dobrze wypadał tu również preparat Switch.

UWAGA, znaczną poprawę skuteczności wymienionych fungicydów otrzymywaliśmy w doświadczeniach, gdzie do zabiegów ochronnych włączony został preparat Megis. Produkt zawierający krzem i mikroelementy, wpływa na podnoszenie odporności u drzew. Wymienione preparaty najlepiej zastosować jako produkty zapobiegawcze tuż przed rozwojem infekcji.

Można łączyć zabiegi zwalczające parcha z ograniczaniem nekrotycznej plamistości, stosując w zależności od potrzeb wymienione mieszaniny.

Tam gdzie ostatnio stosowano SDHI nie ma obecnie potrzeby wykonywania dodatkowych zabiegów przeciwko nekrotycznej plamistości, warto natomiast rozważyć dodatkowe nawożenie doglebowe magnezem wykonane w najbliższym czasie.

W zagrożonych kwaterach wykonujemy wówczas doglebowe nawożenie siarczanem magnezu w dawce nie większej niż 50 kg/ha. Można nawóz rozpuścić w wodzie i zabieg wykonać belką herbicydowa przy okazji zwalczania chwatów.

Należy uważać by nie zaburzyć optymalnego stosunku potasu do magnezy (3:1),  jaki powinien panować w glebie.

TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Poniżej tabela z aktualnym stanem dojrzałości najważniejszych odmian jabłoni. Należy zwrócić uwagę na znaczny przyspieszenie w dojrzewaniu. W najbliższych dniach należny liczyć się z koniecznością zbioru takich odmian jak Empire, Red Jonaprince, Szampion, Red...

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

  W zależności od wieku drzew i stanowiska, rozpoczynają się zbiory Gali. Tam gdzie owoce są mniej wyrównane, pod względem wielkości lub koloru,  powinno się zastosować zbiór dwuetapowy. W wielu krajach zbiór podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy, sa to jabłka...

Terminy zbioru

Terminy zbioru

  Na podstawie prowadzonych analiz stopnia dojrzałości owoców można stwierdzić: powoli mija optymalny termin zbioru gruszek odmiany Konferencja   dojrzałość zbiorczą osiągnęła też już odmiana Lobo pod koniec tygodnia będzie można rozpoczynać zbiory jabłek odmiany...