Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

3 sierpnia, 2020

Nowe opady, chwasty prosowate

Dziś zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, głównie na zachodzie kraju. W pasie od Warmii i Mazur, przez Mazowsze i Ziemię Łódzką po Dolny Śląsk i Opolszczyznę opady deszczu, miejscami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana suma opadów do 20 mm, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie do 30 mm. Miejscami na zachodzie możliwe też burze. Temperatura maksymalna od 25°C w centrum do 29°C na południowym wschodzie. Wiatr będzie słaby, miejscami na zachodzie umiarkowany.

W nocy w miejscami opady o natężeniu umiarkowanym i silnym, prognozowana suma opadów do 15 mm. Początkowo możliwe też burze. Temperatura minimalna od 12°C na zachodzie do 17°C na wschodzie, w centrum i południowym wschodzie.

We wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opady deszczu, w pasie od Suwalszczyzny i Mazur przez Mazowsze i Lubelszczyznę po Górny Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie miejscami o natężeniu umiarkowanym, prognozowana suma opadów w tym obszarze od 15 do 25 mm. Na południowym wschodzie burze. Temperatura maksymalna od 20°C na północy kraju, w centrum oraz południowym zachodzie do 27°C miejscami na południowym wschodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany.

Zapowiada się kilka deszczowych dni. Tam gdzie przerwa od ostatniego zabiegu fungicydami jest dłuższa niż 14dni warto wykonać zabieg kaptanem. Produkt stosowany o tej porze chroni nie tylko przed parchem, ale również osłabia rozwój  szarej pleśni i chorób zagłębienia przykielichowego, które w tym roku mogą być dużym problemem. Do kaptanu możemy dodawać produkty wapniowe, w tym chlorek wapnia) pod warunkiem, że odczyn pH roztworu po rozpuszczeniu nawozu wapniowego nie przekracza 7,0 jednostek. Do pomiaru pH najlepiej stosować  papierki lakmusowe.

Rozwój gryzoni w sadach to jeden z większych problemów ostatnich lat.  W walce z tymi szkodnikami ograniczamy się bardzo często jedynie do stosowania trutek, zapominając o innych, bardzo ważnych działaniach agrotechnicznych. Jednym z nich jest zwalczanie chwastów prosowatych, z których najczęściej spotykanym jest  chwastnica jednostronna. Chwasty te wytwarzają obfite ilości, bardzo lubianych przez gryzonie nasion. Dodatkowo, słoma, która  z tych chwastów  powstaje,  długo zalega i często służy gryzoniom do budowy ich kryjówek. Dlatego zwalczanie chwastów prosowatych to jeden z ważniejszych elementów ochrony przed gryzoniami.

Chwasty prosowate są łatwe do zwalczania, jednak ponieważ są ciepłolubnymi, ich masowe wschody pojawiają się dopiero latem, a więc często po głodnym okresie stosowania herbicydów.  Do zwalczania tych chwastów wystarczy gligosad w podstawowej dawce. Jeśli chwasty prosowate są wyrośnięte i wykształciły już nasiona należy liczyć się ze wzrostem zagrożenia ze strony gryzoni. Dlatego należy rozważyć wykoszenie i wywiezienie takich roślin z sadu.

TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Poniżej tabela z aktualnym stanem dojrzałości najważniejszych odmian jabłoni. Należy zwrócić uwagę na znaczny przyspieszenie w dojrzewaniu. W najbliższych dniach należny liczyć się z koniecznością zbioru takich odmian jak Empire, Red Jonaprince, Szampion, Red...

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

  W zależności od wieku drzew i stanowiska, rozpoczynają się zbiory Gali. Tam gdzie owoce są mniej wyrównane, pod względem wielkości lub koloru,  powinno się zastosować zbiór dwuetapowy. W wielu krajach zbiór podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy, sa to jabłka...

Terminy zbioru

Terminy zbioru

  Na podstawie prowadzonych analiz stopnia dojrzałości owoców można stwierdzić: powoli mija optymalny termin zbioru gruszek odmiany Konferencja   dojrzałość zbiorczą osiągnęła też już odmiana Lobo pod koniec tygodnia będzie można rozpoczynać zbiory jabłek odmiany...