Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

26 sierpnia, 2020

Opad przedzbiorczy

Od niedzieli jesteśmy  w zasięgu wilgotnego powietrza. W ciągu dnia, a zwłaszcza w drugiej jego części, uaktywniać się będą umiarkowane opady deszczu oraz burze. Możliwy silny wiatr w porywach dochodzącym do 70 km/godz.

W wielu miejscach obserwujemy tendencję do osypywanie się owoców niektórych odmian. Dotyczy to głownie odmiany Szampion, Ligol czy Gloster. Zjawisko to co roku prowadzi do strat na poziomie przekraczającym 30% plonu.  Przedwczesne opadanie jabłek związane jest głównie z wystąpieniem stresu (upały, susza, deficyt składników odżywczych…), co w konsekwencji prowadzi do nadmiernej produkcji etylenu i tworzenia się warstwy odcinającej przy szypułce.

Za przedwczesny opad owoców odpowiedzialne są niekiedy i inne czynniki nie związane za zjawiskami fizjologicznymi. Niekiedy może być to wytworzenie przez zawiązki zbyt krótkich szypułek, co w konsekwencji może prowadzić do wypychania się owoców i ich opadanie na ziemię. Zjawisko to będzie w obecnym sezonie dużym problemem na odmianie Szampion, która praktycznie w całym kraju, po okresie wiosennych przymrozków,  wykształciła wyjątkowo krótkie szypułki owocowe. Dodatkowo, prognozowany na najbliższe dni porywisty wiatr, może nasilić opad owoców.

Kiedy jest potrzeba by  przytrzymać owoce na drzewie:

 • Naturalny opad niedojrzałych jeszcze owoców będący wynikiem stresu
 • Obawa przed silnymi wiatrami
 • Owoce są już w oknie zbioru ale czekamy na kolor. Do krótszego przechowywania.
 • Opóźnienie zbioru ze względu na brak siły roboczej. Do krótszego przechowywania.

Opryski NAA (kwas alfa naftylo octowy).

 • NAA to związek z grupy auksyn, który hamuje tworzenie warstwy odcinającej przy szypułce.
 • W sytuacji zagrożenia opadem stosujemy około 0,3-0,4l/ha dla preparatu zawierającego 5% NAA.
 • Uwaga:  dostępny na rynku Pomonit nie ma w etykiecie informacji o zawartości NAA, w związku z tym stosowanie tego preparatu jest ryzykowne. Dlatego należy wybierać preparaty, które maja w swojej etykiecie wyraźny zapis że w swoim składzie zawierają NAA. Takim  produktem jest choćby Fixor. Fixor zawiera 10% NAA a jego dawka to 0,15-0,20l/ha.
 • Wyjątkowo ważne: stosując NAA należy zwrócić szczególną uwagę aby ciecz opryskowa dobrze pokryła szypułki owoców. Dlatego jest to jedyny produkt, który by dobrze zadziała musi być podany w bardzo dużych ilościach wody. Niekiedy jest to ponad 1000l/ha. Zabieg uważa się za skuteczny, jeśli po aplikacji ciecz z drzew wyraźnie ścieka na ziemię.
 • Dla poprawy skuteczności do cieczy opryskowej  z NAA należy dodać jeden ze zwilżaczy silikonowych.
 • NAA najlepiej działa przy wysokiej wilgotności powietrze i w przedziale temperatur 20-24C. Dlatego zabiegi tym preparatem najlepiej wykonywać rano.
 • NAA działa tylko 7 dni. Po tym okresie zabieg należy powtórzyć.
 • Pojedynczy zabieg NAA nie wpływa istotnie na zbyt wczesne dojrzewanie owoców. NAA nie wpływa również na opóźnienie dojrzewania. Owoce przytrzymane na drzewie nadal dojrzewają i ze względu na upływający termin zbioru mogą się krócej przechowywać. Jednak z  prowadzonych przez nas obserwacji wynika, że wielokrotne stosowanie  NAA może jednak wpływać na przyspieszenie terminu zbioru owoców w porównaniu z owocami kontrolnymi. Podobny efekt można osiągnąć zwiększając dawki NAA. NAA, gdy przekracza bezpieczne stężenie, może zwiększać syntezę etylenu co będzie miało wpływ na szybsze dojrzewanie owoców.
 • NAA można stosować również na gruszach. Jednak należy zachować tu większą ostrożność. W przypadku grusz zabieg NAA wykonujemy nie wcześniej niż na 2 tygodnie przed spodziewanym zbiorem, a sosowana dawka nie może być większa niż 0,2l/ha dla produktu 5%.
TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Poniżej tabela z aktualnym stanem dojrzałości najważniejszych odmian jabłoni. Należy zwrócić uwagę na znaczny przyspieszenie w dojrzewaniu. W najbliższych dniach należny liczyć się z koniecznością zbioru takich odmian jak Empire, Red Jonaprince, Szampion, Red...

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

  W zależności od wieku drzew i stanowiska, rozpoczynają się zbiory Gali. Tam gdzie owoce są mniej wyrównane, pod względem wielkości lub koloru,  powinno się zastosować zbiór dwuetapowy. W wielu krajach zbiór podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy, sa to jabłka...

Terminy zbioru

Terminy zbioru

  Na podstawie prowadzonych analiz stopnia dojrzałości owoców można stwierdzić: powoli mija optymalny termin zbioru gruszek odmiany Konferencja   dojrzałość zbiorczą osiągnęła też już odmiana Lobo pod koniec tygodnia będzie można rozpoczynać zbiory jabłek odmiany...