Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

23 czerwca, 2020

Opadanie zawiązków

Kolejne dni ponownie przyniosą nam opady. Padać będzie zwłaszcza w środę. Natomiast dziś  przez większą część dnia  powinno być bezdeszczowo. Niestety wykonanie zabiegów może utrudnić wiatr. Jeśli by jednak warunki pogodowe pozwoliły, to dobór  produktów według zasad przedstawionych w dniu wczorajszym.

Raz jeszcze przypominamy, że ze względu na wysokie ryzyko zmycia, staramy się nie używać obecnie nawozów dolistnych oraz insektycydów.

Po obecnym okresie  opadów  należy być przygotowanym na wykonanie zabiegów  przeciwko owocówce jabłkóweczce, mączniakowi, mszycom, oraz zabiegów nawożeniowych, głównie nawozami wapniowymi. Tam gdzie spało najwięcej deszczu,  nie wyklucza się konieczności wykonania uzupełniających nawożeń azotem.

W wielu miejscach obserwujemy intensywne opadanie zawiązków. Nierzadko zjawisko to występuje  w sadach gdzie nie stosowano w obecnym sezonie żadnych zabiegów przerzedzających.

Tak jak to wcześniej było już wyjaśniane, zjawisko opadania zawiązków związane jest ze stałą rywalizacją o substancje odżywcze pomiędzy owocami a pędami. Im silniejszy wzrost drzew, tym więcej potrzebują one substancji odżywczych do budowy swojego drewna. W efekcie mniejsza ich ilość trafia do zawiązków, z których część opada.

I odwrotnie, przy wyhamowanym wzroście drzewa, słabszych jego przyrostach, nierzadko wszystkie zawiązki na nim pozostają.

Większość produktów do przerzedzania działa w ten sposób, że zaburza równowagę w dostępie do substancji odżywczych,  jaka zwykle panuje między zawiązkami a pędami. Zwykle dzieje się to poprzez hamowanie produkcji asymilatów lub przekierowaniu ich dystrybucji w stronę przyrostów. Ponieważ pędy zawsze mają przewagę nad zawiązkami, część młodych owoców, ze względu na brak pokarmu musi wówczas opaść.

W warunkach naturalnych sytuacja  wygląda podobnie.

Zawiązki opadają gdy zaczyna brakować asymilatów, lub gdy zawiązki, ze względu na zaburzenia w swoim rozwoju, nie mogą ich „zassać”.

Obecnie może brakować substancji odżywczych ponieważ ogromnie wzrosło ich zapotrzebowanie przez silnie rosnące części wegetatywne. I nie są to tylko jednoroczne pędy. W obecnych warunkach, gdy drzewa mają pod dostatkiem wody, przyrasta również średnica pni i konarów. Na to wszystko potrzebny jest budulec czyli  asymilaty. Zjawisko wzrosty drzew potęgowane jest dodatkowo przez wysoką temperaturę (wówczas wszystko rośnie szybciej) oraz duże zapasy azotu jakie zostały w glebie po suchej wiośnie.

Dodatkowo jeśli w zawiązkach  występuje brak nasion, w które produkowane są hormony wzrostu, które pomagają lepszemu odżywieniu zawiązków, wówczas opad jest również większy.

Dlatego zawiązki silniej spadają tam gdzie drzewa rosną intensywniej a więc  gdy:

  • mają ku temu preferencje odmianowe jak Jonagoldy,
  • rosną na silniejszych podkładkach,
  • rosną na mocniejszej glebie,
  • nie stosowano cięcia korzeni
  • tam gdzie zastosowano wiosną więcej azotu ,
  • gdzie wykonano silniejsze i bardzo wczesne cięcie,
  • lub gdy w zawiązkach brak jest nasion.
TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Gips rolniczy Stosowane nawozy wapniowe pod postacią kredy czy tlenku wapnia , nie są  traktowane jako dobre uzupełnienie gleby w przyswajalny  wapń. Główną rolą tych nawozów jest podnoszenia glebowego pH, a nie dostarczanie wapnia roślinom. Aby wzbogacić glebę w...

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Podstawowa analiza gleby obejmuje oznaczenie jej odczynu (pH) oraz zawartości przyswajalnego fosforu (P), potasu (K) i magnezu (Mg). Warto oznaczyć również  zawartości materii organicznej oraz skład granulometrycznego gleby. Próbki gleby powinno pobierać się...

Etylen

Etylen

Etylen  jest gazowym, roślinnym regulatorem wzrostu. Hormon ten jest zarówno aktywatorem, jak i inhibitorem  wzrostu i rozwoju. Pobudza dojrzewanie i opadanie owoców. Stymuluje zrzucanie liści i proces starzenia. Aktywuje tworzenie i rozwój pąków. Ponieważ etylen jest...

Rak kory jabłoni

Rak kory jabłoni

Właśnie wchodzimy w okres, w którym zwalczanie chorób kory i drewna jest kluczowym zagadnieniem agrotechnicznym. W przypadku jabłoni mówimy o chorobach grzybowych jakimi są rak i zgorzel kory a u drzew pestkowych o chorobie bakteryjnej  - rak drzew owocowych. Tu warto...

Prace po zbiorach

Prace po zbiorach

Praktycznie we wszystkich rejonach zbiry są już zakończone, lub zakończą się w przeciągu kilku dni. To nie kończy prac jakie powinny być wykonane jeszcze w ty sezonie w sadzie. W zależności od potrzeb należy rozważyć wykonanie działań wymienionych poniżej. W...

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...