Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

16 maja, 2020

Ordzawienie zawiązków

W sobotę  zachmurzenie umiarkowane, tylko na północy kraju okresami duże i tam przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 13°C do 17°C; chłodniej nad morzem i krańcach północno-wschodnich od 10°C do 12°C. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu dość silny

noc 16/17.05.2020 (sobota/niedziela)

W nocy na północy i zachodzie przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 3°C do 8°C.

W niedzielę na przeważającym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane tylko na północy duże z większymi przejaśnieniami. Okresami, szczególnie na północnym wschodzie, przelotne opady deszczu. Temperatura około 16°C w centrum, do 20°C w Małopolsce. Wiatr umiarkowany, okresami na wybrzeżu dość silny.

Parch jabłoni

Ze względu na dużo mniejsze niż zapowiadano opady, oraz wysuszający wiatr i silne ochłodzenie nocą, presja ze strony parcha okazała się znacznie mniejsza niż zakładaliśmy. Dlatego jeśli tydzień temu stosowano SDHI,  kolejny zabieg przeciwko parchowi wykonujemy przed następnymi opadami, używając jeden z preparatów kontaktowych (kaptan, Delan). Jedynie tam gdzie do zeszłotygodniowego zabezpieczenie użyto jedynie preparatów kontaktowych (kaptan) a w tygodniu zaczęła rozwijać się infekcja, można rozważyć wykonanie zabiegu mieszaniną triazol+kontakt np. tebukonazol+kaptan

UWAGA jedynie na południowym wschodzie (stacja Żurawica) rozwija się bardzo silna infekcja, do zatrzymania której, wymagany będzie zabieg jednym z preparatów triazolowych (tebukonazol, difenokonazol).

Ochrona przed ordzawianiem zawiązków.

Okres kilku najbliższych tygodni po kwitnieniu, to czas  największej wrażliwości młodych zawiązków na ordzawienie. Ryzyko tego zjawiska jest większe, jeśli  naturalna bariera ochronna młodych owoców  – woski, jest uszkodzona. Najczęściej dzieje się tak, gdy pojawia się  silny wzrost, czego konsekwencją jest rozrywanie woskowej, ochronnej warstwy zawiązków. Zjawisko pękania  wosków jest szczególnie częste wówczas, gdy  po okresie chłodów następuje wyraźne ocieplenie.

W spękania wosków dostaje się wówczas woda, która jest pochłaniana prze komórki skórki a to powoduje ich pękanie. Dodatkowo, zwilżenie   stwarza warunki do  rozwoju patogenów,  których wydaliny są ważnym sprawcą uszkodzeń skórki. Wszelkiego rodzaju zniszczenia wierzchniej warstwy  zawiązków, są zabliźniane korkiem, który postrzegany jest jako ordzawienie.

Stosowanie tuż po kwitnieniu  niektórych substancji (zwilżacze silikonowe) może  redukować grubość i elastyczność wosków, co osłabia na ich wytrzymałość.  Gdy pękają woski odsłonięta, delikatna skórka, chłonie wodę i również pęka, później uszkodzone miejsca korkowacieją.  Tworzą się pajęczynowate blizny zwane ordzawieniem.

Aby chronić zawiązki przed tym zjawiskiem, musimy wykonać cały cykl działań agrotechnicznych. Z naszych wieloletnich doświadczeń widać wyraźnie, że samo stosowanie GA4/7 ma niewystarczający wpływ na redukcję ordzawień. Tu  konieczny jest cały system:

  • zabiegi GA4/7 gdy tylko po okresie chłodów ociepli się
  • unikanie zwilżaczy silikonowych (rozpuszczają woski ochronne)
  • unikanie zabiegów wieczornych i nocnych (wydłużają szkodliwe zwilżenie zawiązków)
  • częste stosowanie  (praktycznie do każdego oprysku) niewielkich dawek siarki elementarnej (3-5kg/ha)
  • stosowanie lecytyny, która wzmacnia ściany komórkowe
  • stosowanie nawozów wapniowych, które wzmacniają ściany komórkowe
  • stosowanie fungicydów kontaktowych (kaptan, Delan), które reperują pęknięcia w woskach. UWAGA Delan nie ma żadnego wpływu na powstawanie ordzawień.

Obecnie ryzyko ordzawień jest na średnim poziomie i dotyczy jedynie odmian Golden Delicious i Gala.

Aktualne zalecenia dotyczące odmian najbardziej wrażliwych na ordzawienia:

  • Tam gdzie w ciągu ostatnich 10 dni stosowano GA4/7, nie ma obecnie potrzeby ponownego zabiegu. Jeśli  ostatnio nie stosowano GA4/7 i pogoda pozwoli,  można w ciągu najbliższych 2-3 dni wykonać oprysk na zagrożone odmiany stosując  GA4/7 w dawce 0,5l/ha. Podczas zabiegu i kilka godzin po nim, wymagana jest minimalna temperatura na poziomie 15C.
  • Ważne aby zacząć już stosować  siarkę. Siarka elementarna (nie ciecz kalifornijska!!!)  jest bardzo bezpieczna. Jedynie przy połączeniu z preparatami olejowymi może uszkadzać rośliny. Dotyczy to również tych środków ochrony roślin, które posiadają formulację  EW, czyli nośnik olejowy. Zabiegi siarką  zwalczają gatunki drożdży (Aureobasidium pullulans, Sporidiobolus pararoseus), które mają duży wpływ na powstawanie ordzawień. Sirarkę dodajemy do każdego oprysku (z wyłączeniem substancji EW) w dawce 3-5 kg/ha.
  • Stosujemy dolistnie nawozy wapniowe (np. Mobical, Calitech, CalioGo…). Wapń zwiększa wytrzymałość ścian komórkowych skórki,  dzięki czemu tak łatwo nie pękają. W ciągu najbliższych 4 tygodni  zabieg taki powinien być wykonany raz na 7 dni.
 
 

Przerzedzanie przy pomocy amityny  czyli 1-naftyloacetamidyny (NAD)

Jest to łagodnie działający, selektywny produkt regulujący ilość zawiązków na drzewie.  NAD wpływa  na zwiększenie konkurencyjności między zawiązkami. W efekcie tego działania w przypadku zbyt dużej ich liczby, na drzewie najsłabsze owoce  „przegrywają” z silniejszymi i opadają. Jeśli zawiązków jest mniej, konkurencja między nimi jest o wiele słabsza i nie wpływa na redukcję ich ilości. Co więcej, są one wówczas nawet trwalej osadzone na pędach.

NAD  najefektywniej działa na odmianach triploidalnych, zwłaszcza z grupy Jonagolda. Dla odmian drobnoowocowych, szczególnie w roku silnego zawiązania,  stosowanie NAD wymaga uzupełnienia poprzez późniejszy zabieg benzyloadeniną (BA). Ze względu na stosowanie w okresie przed pełnym wykształceniem się nasion w zawiązkach,  NAD wpływa na ochronę przed przemiennym owocowaniem.

Termin stosowania produktu  to okres tuż po kwitnieniu, gdy działki kielicha na kwiatach królewskich zaczynają unosić się do góry, a sam zawiązek ma około 5-8mm średnicy.

Tak jak dla wszystkich fitohormonów, również w przypadku NAD duże znaczenie na skuteczność preparatu ma temperatura powietrza panująca podczas zabiegu. W dniu  stosowania,  oraz 1-2 dni później,  powinna być nie niższa niż 17-18C. Optimum to 20C-23C.  Gdy w okresie fenologicznego terminu stosowania  występują niekorzystne warunki temperaturowe,  należy poczekać na poprawę pogody. Temperatura w czasie zabiegu ma pierwszeństwo nad średnicą zawiązków. NAD można mieszać z fungicydami, dodatek mocznika (1-2 kg) zwiększa skuteczność jego działania. Dawka preparatu zależy od wielkości drzew i wynosi   300g na każdy metr ich wysokości. Jest to  zwykle  0,8kg/ha. Ilość wody stosowanej do zabiegu NAD to 200-250 litrów/ha, również w przeliczeniu na każdy metr wysokości drzewa. Niższe dawki stosujemy gdy zabieg wykonywany jest w sprzyjających warunkach wilgotnościowych np. w godzinach porannych. Preparat ten na odmianie Gala niekiedy może powodować powstawania pigmejów i dlatego nie jest tam tak bardzo polecany.

TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Gips rolniczy Stosowane nawozy wapniowe pod postacią kredy czy tlenku wapnia , nie są  traktowane jako dobre uzupełnienie gleby w przyswajalny  wapń. Główną rolą tych nawozów jest podnoszenia glebowego pH, a nie dostarczanie wapnia roślinom. Aby wzbogacić glebę w...

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Podstawowa analiza gleby obejmuje oznaczenie jej odczynu (pH) oraz zawartości przyswajalnego fosforu (P), potasu (K) i magnezu (Mg). Warto oznaczyć również  zawartości materii organicznej oraz skład granulometrycznego gleby. Próbki gleby powinno pobierać się...

Etylen

Etylen

Etylen  jest gazowym, roślinnym regulatorem wzrostu. Hormon ten jest zarówno aktywatorem, jak i inhibitorem  wzrostu i rozwoju. Pobudza dojrzewanie i opadanie owoców. Stymuluje zrzucanie liści i proces starzenia. Aktywuje tworzenie i rozwój pąków. Ponieważ etylen jest...

Rak kory jabłoni

Rak kory jabłoni

Właśnie wchodzimy w okres, w którym zwalczanie chorób kory i drewna jest kluczowym zagadnieniem agrotechnicznym. W przypadku jabłoni mówimy o chorobach grzybowych jakimi są rak i zgorzel kory a u drzew pestkowych o chorobie bakteryjnej  - rak drzew owocowych. Tu warto...

Prace po zbiorach

Prace po zbiorach

Praktycznie we wszystkich rejonach zbiry są już zakończone, lub zakończą się w przeciągu kilku dni. To nie kończy prac jakie powinny być wykonane jeszcze w ty sezonie w sadzie. W zależności od potrzeb należy rozważyć wykonanie działań wymienionych poniżej. W...

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...