W sobotę zachmurzenie umiarkowane, tylko na północy kraju okresami duże i tam przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 13°C do 17°C; chłodniej nad morzem i krańcach północno-wschodnich od 10°C do 12°C. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu dość silny
noc 16/17.05.2020 (sobota/niedziela)
W nocy na północy i zachodzie przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 3°C do 8°C.
W niedzielę na przeważającym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane tylko na północy duże z większymi przejaśnieniami. Okresami, szczególnie na północnym wschodzie, przelotne opady deszczu. Temperatura około 16°C w centrum, do 20°C w Małopolsce. Wiatr umiarkowany, okresami na wybrzeżu dość silny.
Parch jabłoni
Ze względu na dużo mniejsze niż zapowiadano opady, oraz wysuszający wiatr i silne ochłodzenie nocą, presja ze strony parcha okazała się znacznie mniejsza niż zakładaliśmy. Dlatego jeśli tydzień temu stosowano SDHI, kolejny zabieg przeciwko parchowi wykonujemy przed następnymi opadami, używając jeden z preparatów kontaktowych (kaptan, Delan). Jedynie tam gdzie do zeszłotygodniowego zabezpieczenie użyto jedynie preparatów kontaktowych (kaptan) a w tygodniu zaczęła rozwijać się infekcja, można rozważyć wykonanie zabiegu mieszaniną triazol+kontakt np. tebukonazol+kaptan
UWAGA jedynie na południowym wschodzie (stacja Żurawica) rozwija się bardzo silna infekcja, do zatrzymania której, wymagany będzie zabieg jednym z preparatów triazolowych (tebukonazol, difenokonazol).
Ochrona przed ordzawianiem zawiązków.
Okres kilku najbliższych tygodni po kwitnieniu, to czas największej wrażliwości młodych zawiązków na ordzawienie. Ryzyko tego zjawiska jest większe, jeśli naturalna bariera ochronna młodych owoców – woski, jest uszkodzona. Najczęściej dzieje się tak, gdy pojawia się silny wzrost, czego konsekwencją jest rozrywanie woskowej, ochronnej warstwy zawiązków. Zjawisko pękania wosków jest szczególnie częste wówczas, gdy po okresie chłodów następuje wyraźne ocieplenie.
W spękania wosków dostaje się wówczas woda, która jest pochłaniana prze komórki skórki a to powoduje ich pękanie. Dodatkowo, zwilżenie stwarza warunki do rozwoju patogenów, których wydaliny są ważnym sprawcą uszkodzeń skórki. Wszelkiego rodzaju zniszczenia wierzchniej warstwy zawiązków, są zabliźniane korkiem, który postrzegany jest jako ordzawienie.
Stosowanie tuż po kwitnieniu niektórych substancji (zwilżacze silikonowe) może redukować grubość i elastyczność wosków, co osłabia na ich wytrzymałość. Gdy pękają woski odsłonięta, delikatna skórka, chłonie wodę i również pęka, później uszkodzone miejsca korkowacieją. Tworzą się pajęczynowate blizny zwane ordzawieniem.
Aby chronić zawiązki przed tym zjawiskiem, musimy wykonać cały cykl działań agrotechnicznych. Z naszych wieloletnich doświadczeń widać wyraźnie, że samo stosowanie GA4/7 ma niewystarczający wpływ na redukcję ordzawień. Tu konieczny jest cały system:
- zabiegi GA4/7 gdy tylko po okresie chłodów ociepli się
- unikanie zwilżaczy silikonowych (rozpuszczają woski ochronne)
- unikanie zabiegów wieczornych i nocnych (wydłużają szkodliwe zwilżenie zawiązków)
- częste stosowanie (praktycznie do każdego oprysku) niewielkich dawek siarki elementarnej (3-5kg/ha)
- stosowanie lecytyny, która wzmacnia ściany komórkowe
- stosowanie nawozów wapniowych, które wzmacniają ściany komórkowe
- stosowanie fungicydów kontaktowych (kaptan, Delan), które reperują pęknięcia w woskach. UWAGA Delan nie ma żadnego wpływu na powstawanie ordzawień.
Obecnie ryzyko ordzawień jest na średnim poziomie i dotyczy jedynie odmian Golden Delicious i Gala.
Aktualne zalecenia dotyczące odmian najbardziej wrażliwych na ordzawienia:
- Tam gdzie w ciągu ostatnich 10 dni stosowano GA4/7, nie ma obecnie potrzeby ponownego zabiegu. Jeśli ostatnio nie stosowano GA4/7 i pogoda pozwoli, można w ciągu najbliższych 2-3 dni wykonać oprysk na zagrożone odmiany stosując GA4/7 w dawce 0,5l/ha. Podczas zabiegu i kilka godzin po nim, wymagana jest minimalna temperatura na poziomie 15C.
- Ważne aby zacząć już stosować siarkę. Siarka elementarna (nie ciecz kalifornijska!!!) jest bardzo bezpieczna. Jedynie przy połączeniu z preparatami olejowymi może uszkadzać rośliny. Dotyczy to również tych środków ochrony roślin, które posiadają formulację EW, czyli nośnik olejowy. Zabiegi siarką zwalczają gatunki drożdży (Aureobasidium pullulans, Sporidiobolus pararoseus), które mają duży wpływ na powstawanie ordzawień. Sirarkę dodajemy do każdego oprysku (z wyłączeniem substancji EW) w dawce 3-5 kg/ha.
- Stosujemy dolistnie nawozy wapniowe (np. Mobical, Calitech, CalioGo…). Wapń zwiększa wytrzymałość ścian komórkowych skórki, dzięki czemu tak łatwo nie pękają. W ciągu najbliższych 4 tygodni zabieg taki powinien być wykonany raz na 7 dni.
Przerzedzanie przy pomocy amityny czyli 1-naftyloacetamidyny (NAD)
Jest to łagodnie działający, selektywny produkt regulujący ilość zawiązków na drzewie. NAD wpływa na zwiększenie konkurencyjności między zawiązkami. W efekcie tego działania w przypadku zbyt dużej ich liczby, na drzewie najsłabsze owoce „przegrywają” z silniejszymi i opadają. Jeśli zawiązków jest mniej, konkurencja między nimi jest o wiele słabsza i nie wpływa na redukcję ich ilości. Co więcej, są one wówczas nawet trwalej osadzone na pędach.
NAD najefektywniej działa na odmianach triploidalnych, zwłaszcza z grupy Jonagolda. Dla odmian drobnoowocowych, szczególnie w roku silnego zawiązania, stosowanie NAD wymaga uzupełnienia poprzez późniejszy zabieg benzyloadeniną (BA). Ze względu na stosowanie w okresie przed pełnym wykształceniem się nasion w zawiązkach, NAD wpływa na ochronę przed przemiennym owocowaniem.
Termin stosowania produktu to okres tuż po kwitnieniu, gdy działki kielicha na kwiatach królewskich zaczynają unosić się do góry, a sam zawiązek ma około 5-8mm średnicy.
Tak jak dla wszystkich fitohormonów, również w przypadku NAD duże znaczenie na skuteczność preparatu ma temperatura powietrza panująca podczas zabiegu. W dniu stosowania, oraz 1-2 dni później, powinna być nie niższa niż 17-18C. Optimum to 20C-23C. Gdy w okresie fenologicznego terminu stosowania występują niekorzystne warunki temperaturowe, należy poczekać na poprawę pogody. Temperatura w czasie zabiegu ma pierwszeństwo nad średnicą zawiązków. NAD można mieszać z fungicydami, dodatek mocznika (1-2 kg) zwiększa skuteczność jego działania. Dawka preparatu zależy od wielkości drzew i wynosi 300g na każdy metr ich wysokości. Jest to zwykle 0,8kg/ha. Ilość wody stosowanej do zabiegu NAD to 200-250 litrów/ha, również w przeliczeniu na każdy metr wysokości drzewa. Niższe dawki stosujemy gdy zabieg wykonywany jest w sprzyjających warunkach wilgotnościowych np. w godzinach porannych. Preparat ten na odmianie Gala niekiedy może powodować powstawania pigmejów i dlatego nie jest tam tak bardzo polecany.