Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

31 lipca, 2020

Owocówka, drobna plamistość, chlorek wapnia

Dziś zachmurzenie małe i umiarkowane, na północy okresami duże i tam przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 22°C do 27°C. Wiatr umiarkowany, gdzieniegdzie porywisty, zachodni i północno-zachodni.

W nocy (piątek/sobota) temperatura minimalna od 10°C do 15°C.

W sobotę zachmurzenie małe, tylko na wschodzie umiarkowane i tam miejscami przelotny deszcz. Temperatura maksymalna od 23°C do 28°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie porywisty.

Owocówka jabłkóweczka.

Rozpoczynają się loty drugiego pokolenia. O ile pojawienie się owocówki pierwszego pokolenia (początek czerwca) w wielu rejonach przypada w tym samym okresie, o tyle pokolenie letnie jest bardziej  zróżnicowane jeśli chodzi o swój rozwój. Dlatego aby dokładniej oszacować skalę zagrożenia,  konieczne są obecnie pułapki feromonowe.   Zróżnicowanie to potwierdzają i obecne obserwacje. W niektórych rejonach motyle praktycznie nie są odławiane, w innych odłowy dochodzą do 20szt. na dobę. Tam gdzie odłowi się ponad 10 motyli w ciągu 2-3 dni, konieczne są zabiegi ochronne. Tak jak wcześniej pisaliśmy wybieramy obecnie preparat Runner.

Są sady, gdzie owocówka od kilku sezonów jest bardzo dużym problemem. Niekiedy niszczonych jest nawet  50% plonu. W takich wyjątkowo trudnych warunkach należy dodatkowo rozpocząć obecnie  cykl zabiegów  zredukowaną dawką preparatu wirusowego. Zwykle są to 3-4 zabiegi wykonywane co 10 dni stosując  50% dawki podstawowej. W przypadku preparaty Carpovirusine jest to 0,5l/ha.

Drobna plamistość drzew pestkowych

Ze względu na wyjątkowo silną presję doszło w tym roku do masowego porażenia przez tę chorobę. Obecnie, tam gdzie ochrona była mniej intensywna, widoczne są bardzo wyraźne objawy porażenia z masowym opadaniem liści z drzew włącznie. Ponieważ infekcje ze strony drobnej plamistości  cały czas są dużym zagrożeniem, zmusza to do kontynuowania ochrony stosując preparaty dodynowe lub kaptan.  Bardzo skutecznym produktem jest również Delan, zwłaszcza Delan Pro, ale produkty te nie posiadają w uprawach pestkowych rejestracji.

Chlorek wapnia

Trwa intensywne, dolistne  nawożenie jabłoni  preparatami wapniowymi. Jednym z popularniejszych produktów jest tu chlorek wapnia. Niestety obserwujemy obecnie coraz więcej uszkodzeń jakie ten produkt powoduje na drzewach.

Dlatego należy pamiętać aby obecnie:

  • stosować chlorek wapnia w dawce do 7kg/ha
  • nie stosować chlorku wapnia gdy temperatura powietrza w ciągu dnia ma przekroczyć 25C
  • nie stosować chlorku wapnia na noc ze względu na długi okres jego wysychania, co zwiększa ryzyko uszkodzeń
  • nie wykonywać podwójnych przejazdów
  • stosować chlorek wyłącznie w mieszaninach z preparatem aminokwasowymi. W naszych doświadczeniach bardzo dobre wyniki otrzymywaliśmy dla mieszaniny z Delfanem lub Megafolem. Oba preparaty w dawce 0,5-1l/ha. Im wyższa temp , tym większa dawka. Aminokwasy te wprawdzie osłabiają nieco pobieranie przez zawiązki wapnia,  ale i znacząco redukują ryzyko powstania uszkodzeń.

Węglany

W niektórych sadach obserwujemy również uszkodzenia wywołane przez nawozy węglanowe o bardzo wysokim pH. Stosowane w zakresie zwalczania mączniaka, produkty te mogą niekiedy powodować silne uszkodzenia. Zjawisko to zachodzi gdy węglany stosujemy na mokre lub zwilżone rośliny, czyli nocą gdy panuje ryzyko rosy lub tuż przed deszczem.

TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Poniżej tabela z aktualnym stanem dojrzałości najważniejszych odmian jabłoni. Należy zwrócić uwagę na znaczny przyspieszenie w dojrzewaniu. W najbliższych dniach należny liczyć się z koniecznością zbioru takich odmian jak Empire, Red Jonaprince, Szampion, Red...

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

  W zależności od wieku drzew i stanowiska, rozpoczynają się zbiory Gali. Tam gdzie owoce są mniej wyrównane, pod względem wielkości lub koloru,  powinno się zastosować zbiór dwuetapowy. W wielu krajach zbiór podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy, sa to jabłka...

Terminy zbioru

Terminy zbioru

  Na podstawie prowadzonych analiz stopnia dojrzałości owoców można stwierdzić: powoli mija optymalny termin zbioru gruszek odmiany Konferencja   dojrzałość zbiorczą osiągnęła też już odmiana Lobo pod koniec tygodnia będzie można rozpoczynać zbiory jabłek odmiany...