Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

24 lipca, 2020

Owocówka, Mszyce, MKP, Agrostym na Celeste

Obecnie minął już termin największego zagrożenia ze strony  pierwszego pokolenia owocówki jabłkóweczki. Jednak w niektórych rejonach, w zależności od warunków pogodowych i presji ze strony szkodnika, może dochodzić do pojawiania się niewielkiej liczby nowych larw pierwszego pokolenia. Zagrożone są zwłaszcza sady rosnące w pobliżu zabudowań gospodarczych, magazynów, tam gdzie są pryzmy drewna.  Są to miejsca gdzie owocówka chętnie zimuje i gdzie jej nasilenie jest zwykle największe. 

Dodatkowo, w niektórych miejscach może wzrastać zagrożenie ze strony zwójki bukóweczki. Sporadycznie i innych gatunków zwójkówek.

WAŻNE. Należy pamiętać, że przedstawione uwagi nie dotyczą wszystkich  regionów. Różnice mogą dotyczyć nawet  nieodległych od siebie lokalizacji. Aby precyzyjnie określić stan faktyczny, konieczne są informacje z pułapek feromonowych z ostatnich 14 dni. W miejscach  gdzie suma odłowionych w tym okresie motyli wyniosła odpowiednio,  dla owocówki: ponad 20, zwójki bukóweczki ponad 10,  należy rozważyć wykonanie zabiegu ochronnego. Stosujemy w zależności od rosnącego zagrożenia: Mospilan, preparaty wirusowe (dominuje owocówka), bakteryjne (dominują zwójkówki), Runner, Coragen. Preparaty o szybkim rozkładzie jak Affirm i Delegate warto zostawić do zabiegów  w drugiej połowie sierpnia.

BARDZO WAŻNE: ze względu wysoką szkodliwość dla dobroczynka, co w konsekwencji może skutkować rozwojem przędziorków i pordzewiacza,  nie stosować Imidanu (dotyczy wszystkich gatunków ) i abamektyny (dotyczy tylko jabłoni). Ze względu na dużą szkodliwość dla skorków, nie stosować preparatu Steward.

Początek drugiego pokolenia owocówki, czyli pierwsze loty motyli, rozpaczą się w pierwszych dniach sierpnia. Zabieg zwalczający drugie pokolenie  prawdopodobnie będziemy wykonywali w rejonie 15 sierpnia. Jest to termin bardzo orientacyjny i  może ulec zmianie w zależności  od warunków pogodowych. 

Wywieszamy pułapki feromonowe!!!

Mszyce

W sadach w pełni owocujących nie ma najmniejszej potrzeby zwalczać mszycę jabłoniową (zielona)!!!  Mszyca ta to gatunek, którego szkodliwość porównujemy do pszyszczarków, a więc wymaga zwalczania tylko w młodych sadach. Co więcej, mszyca jabłoniowa przywabia organizmy pożyteczne, zwłaszcza  skorki, które gdy intensywnie rozwiną się w sadzie, będą chronić go przed bawełnicą korówką czy mszycą jabłoniowo-babkową (fioletowa).

 

MKP

Na kwaterach, które obficie owocują, można się spodziewać deficytu  potasu. Dotyczy to zwłaszcza gruszek i a z jabłoni odmiany Gala. Dlatego warto pamiętać o możliwości wykonania zabiegów preparatem MKP.

Stosujemy  3-5 kg MKP + 1 kg mocznika na hektar. W sezonie wykonujemy 3-4 zabiegi tym nawozem.

MKP nie mieszamy z siarczanem potasu i preparatami wapniowymi. Odstęp między MKP a nawozami wapniowymi to obecnie  1-2 dni.

 

Stosowanie Ethrelu na odmianie Celeste

Aby poprawić wybarwienie na odmianie Delcorf, można wykonać obecnie (około3 tygodnie przed zbiorem) zabieg niewielką dawką etefonu. Zabieg taki korzystnie wpływa na wybarwienie, ale nie przyspiesza dojrzewania jabłek.

Stosujemy 0,075 – 0,125 litr Agrostymu na hektar.

Ważne aby po takim zabiegu regularnie (co 7-10 dni) stosować NAA

Oprysk Agrostymem  najlepiej wykonywać w dni, gdy temperatura sięga ponad 20°C. Jeśli jest bardzo ciepło i parno, trzeba dawkę zmniejszyć o 25%.

 

TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Poniżej tabela z aktualnym stanem dojrzałości najważniejszych odmian jabłoni. Należy zwrócić uwagę na znaczny przyspieszenie w dojrzewaniu. W najbliższych dniach należny liczyć się z koniecznością zbioru takich odmian jak Empire, Red Jonaprince, Szampion, Red...

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

  W zależności od wieku drzew i stanowiska, rozpoczynają się zbiory Gali. Tam gdzie owoce są mniej wyrównane, pod względem wielkości lub koloru,  powinno się zastosować zbiór dwuetapowy. W wielu krajach zbiór podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy, sa to jabłka...

Terminy zbioru

Terminy zbioru

  Na podstawie prowadzonych analiz stopnia dojrzałości owoców można stwierdzić: powoli mija optymalny termin zbioru gruszek odmiany Konferencja   dojrzałość zbiorczą osiągnęła też już odmiana Lobo pod koniec tygodnia będzie można rozpoczynać zbiory jabłek odmiany...