W poniedziałek zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże, zwłaszcza na południowym wschodzie. Miejscami możliwe słabe przelotne opady deszczu. W woj. podkarpackim i na południu woj. małopolskiego opady silniejsze, prognozowana tam suma do 15 mm. Temperatura maksymalna od 16°C, na północy do 24°C w Małopolsce. Wiatr słaby i umiarkowany.
noc 15/16.06.2020 (poniedziałek/wtorek)
W nocy temperatura minimalna od 9°C, na północy do 15°C na południu i południowym wschodzie. Wiatr na ogół słaby.
We wtorek na południowym wschodzie i wschodzie przewaga zachmurzenie dużego, okresami większe przejaśnienia. Przelotne opady deszczu i burze, możliwy grad. W czasie burz prognozowana suma opadów do 25 mm. W pozostałej części kraju zachmurzenie umiarkowane, okresami duże, lokalnie możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 20°C do 25°C. Wiatr na ogół słaby, zmienny, w czasie burz silniejszy, w porywach do 60 km/h.
Nadchodzące 2-3 dni to najwyższy moment, by w rejonach południowych rozpocząć zabiegi przeciwko owocówce jabłkóweczce. W centrum i na północy, zabiegi przeciwko owocówce możemy wykonywać do końca tygodnia, jednak bez zbędnej zwłoki. Jest to bardzo ważny moment w zwalczaniu tego szkodnika. To od liczebności larw, które obecnie przeżyją, zależy wielkość pokolenia letnio, a ono nierzadko jest często o wiele bardziej zjadliwe.
Do ochrony najlepiej wybrać obecnie Coragen. Tym preparatem wykonujemy dwa zabiegi w odstępach 3-4 tygodni. Taki układ nie niesie ze sobą ryzyka odporności, gdyż cały czas poruszamy się tu w obrębie tego samego pokolenia.
Inne produkty do zwalczania owocówki to Steward (uwaga, niszczy skorki), Runner, czy acetamiptyd (Mospilan). Ten ostatni produkt ma najkrótsze działanie ochronne (max 5-7 dni) i wymaga kilkukrotnego stosowania dla otrzymania zadowalającego efektu.
Na jabłoniach, tam gdzie nadal trwa intensywny wzrost jednorocznych pędów, można jednostronnie podciąć korzenie. Zabieg wskazany zwłaszcza na kwaterach o słabszym owocowaniu. Wykonywane obecnie cięcie wyhamuje wzrost jednorocznych pędów, oraz poprawi zakładanie pąków kwiatowych. Zabieg wykonujemy jedynie w kwaterach gdzie drzewa dorosły do swoich docelowych rozmiarów. Korzenie tniemy (w odległości nie mniejszej niż 50cm od drzewa) i jedynie tam gdzie zapewnione jest nawodnienie. Zabieg nie wpływa negatywnie na wzrost owoców. Dodatkowo, dzięki zatrzymaniu wzrostu pędów, więcej substancji odżywczych trafi właśnie do zawiązków. Jest to ważne zwłaszcza w kontekście wapnia. Jeśli wzrost pędów nadal będzie się utrzymywał, w drugiej połowie czerwca można zastosować dodatkowo 0,5kg/ha preparatu Regalis. Zabieg korzystny również ze względu na duże ryzyko wystąpienia zarazy ogniowej.
Należy pamiętać, że do pierwszych 3-4 cięć wybieramy jedynie nóż prosty.
Tam gdzie zapowiada się normalne plonowanie jabłoni i grusz, będzie wzrastało zapotrzebowanie drzew na potas. W takiej sytuacji polecamy wykonanie 2-3 zabiegów dolistnych nawozem MKP w dawce 2kg/każdy metr wysokości drzewa + mocznik 1-2 kg/ha. MKP (nie mylić z MAP) to dobrze rozpuszczalny w wodzie fosforan 1-potasowy (fosforan monopotasowy).
Skład nawozu MKP: fosfor – 52% P2O5 (22,7 % P); potas – 34% K2O (28,2% K); pH (1% roztworu) – 4,5. MKP może być mieszany ze wszystkimi nawozami rozpuszczalnymi w wodzie, z wyjątkiem nawozów wapniowych i roztworów magnezowych (nie mieszać z nawozami wapniowymi i siarczanem magnezu). Ze względu na późno uruchomiony azot stosowany wiosną, czego konsekwencją są silne, ciągle aktywne przyrosty jednorocznych pędów, w sadach jabłoniowych i gruszowych nie powinniśmy obecnie stosować doglebowego nawożenia azotowego.
Nawożenie to może będzie potrzebne na początku sierpnia.
Jedynie w sadach 0-3 azot wysiewamy w małych dawkach z częstotliwością co 10-14 dni. Suma wysianego tam nawozu (do końca lipca) to około to około 30kg azotu/ha.
W wielu sadach, zwłaszcza na młodych drzewkach odmiany Jonagold/RedJonaprince, obserwujemy rosnącą presję ze strony pordzewiacza. Konieczna lustracja. Szkodnik widoczny jedynie pod silnym powiększeniem. Wskaźnikiem mówiącym o występowaniu zagrożenia mogą być łódeczkowato zwinięte i brunatniejące liście. W przypadku pozytywnej diagnozy wykonujemy zabiegi preparatami Envidor, Ortus, Milbenock. Na młodych drzewkach warto wykonać introdukcję dobroczynka, poprzez rozkładanie na nich po kilka pędów (wilków) wyciętych z kwater, gdzie dobroczynek występuje. W miarę zasychania rozłożonych pędów dobroczynek będzie przechodził na młode drzewka. Jest to tania i skuteczna metoda zasiedlania tym drapieżcą nowych plantacji.