Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

15 czerwca, 2020

Owocówka, pordzewiacz, cięcie korzeni

 

 

W poniedziałek  zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże, zwłaszcza na południowym wschodzie. Miejscami możliwe słabe przelotne opady deszczu. W woj. podkarpackim i na południu woj. małopolskiego opady silniejsze, prognozowana  tam suma do 15 mm. Temperatura maksymalna od 16°C, na północy do 24°C w Małopolsce. Wiatr słaby i umiarkowany.

noc 15/16.06.2020 (poniedziałek/wtorek)

W nocy temperatura minimalna od 9°C, na północy do 15°C na południu i południowym wschodzie. Wiatr na ogół słaby.

We wtorek na południowym wschodzie i wschodzie przewaga zachmurzenie dużego, okresami większe przejaśnienia. Przelotne opady deszczu i burze, możliwy grad. W czasie burz prognozowana suma opadów do 25 mm. W pozostałej części kraju zachmurzenie umiarkowane, okresami duże, lokalnie możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 20°C do 25°C. Wiatr na ogół słaby, zmienny, w czasie burz silniejszy, w porywach do 60 km/h.

Nadchodzące 2-3 dni to najwyższy moment, by w rejonach południowych rozpocząć zabiegi przeciwko owocówce jabłkóweczce. W centrum i na północy, zabiegi przeciwko owocówce możemy wykonywać do końca tygodnia, jednak bez zbędnej zwłoki. Jest to bardzo ważny moment w zwalczaniu tego szkodnika. To od  liczebności larw, które obecnie przeżyją, zależy wielkość pokolenia letnio, a ono nierzadko  jest często o wiele bardziej zjadliwe.

Do ochrony najlepiej wybrać obecnie Coragen. Tym preparatem wykonujemy  dwa zabiegi w odstępach 3-4 tygodni. Taki układ nie niesie ze sobą ryzyka odporności, gdyż cały czas poruszamy się tu w obrębie tego samego pokolenia.

Inne produkty do zwalczania owocówki to Steward (uwaga, niszczy skorki), Runner, czy  acetamiptyd (Mospilan). Ten ostatni produkt ma najkrótsze działanie ochronne (max 5-7 dni) i wymaga kilkukrotnego stosowania dla otrzymania zadowalającego efektu.

Na jabłoniach, tam gdzie nadal trwa intensywny wzrost jednorocznych pędów, można jednostronnie podciąć korzenie. Zabieg wskazany zwłaszcza na kwaterach o słabszym owocowaniu. Wykonywane obecnie cięcie   wyhamuje wzrost jednorocznych pędów, oraz poprawi zakładanie  pąków kwiatowych. Zabieg wykonujemy jedynie w kwaterach gdzie drzewa dorosły do swoich docelowych rozmiarów.  Korzenie tniemy (w odległości nie mniejszej niż 50cm od drzewa) i jedynie tam gdzie zapewnione jest nawodnienie. Zabieg nie wpływa negatywnie na wzrost owoców. Dodatkowo, dzięki zatrzymaniu wzrostu pędów, więcej substancji odżywczych trafi właśnie do zawiązków. Jest to ważne zwłaszcza w kontekście wapnia. Jeśli wzrost pędów nadal będzie  się utrzymywał, w drugiej połowie czerwca można zastosować  dodatkowo 0,5kg/ha preparatu  Regalis. Zabieg korzystny również ze względu na duże ryzyko wystąpienia zarazy ogniowej.

Należy pamiętać, że do pierwszych 3-4 cięć wybieramy jedynie nóż prosty.

Tam gdzie zapowiada się normalne plonowanie jabłoni i grusz, będzie wzrastało zapotrzebowanie drzew na potas. W takiej sytuacji polecamy wykonanie 2-3 zabiegów dolistnych nawozem MKP w dawce 2kg/każdy metr wysokości drzewa + mocznik 1-2 kg/ha. MKP (nie mylić z MAP) to dobrze rozpuszczalny w wodzie fosforan 1-potasowy (fosforan monopotasowy).

Skład nawozu MKP: fosfor – 52% P2O5 (22,7 % P); potas – 34% K2O (28,2% K); pH (1% roztworu) – 4,5. MKP może być mieszany ze wszystkimi nawozami rozpuszczalnymi w wodzie, z wyjątkiem nawozów wapniowych i roztworów magnezowych (nie mieszać z nawozami wapniowymi i siarczanem magnezu). Ze względu na późno uruchomiony azot stosowany wiosną, czego konsekwencją są silne, ciągle aktywne przyrosty jednorocznych pędów, w sadach jabłoniowych i gruszowych nie powinniśmy obecnie stosować doglebowego nawożenia azotowego.

Nawożenie to może będzie potrzebne na początku sierpnia.

Jedynie w sadach 0-3 azot wysiewamy w małych dawkach z częstotliwością co 10-14 dni. Suma wysianego tam nawozu (do końca lipca) to około  to około 30kg azotu/ha.

W wielu sadach, zwłaszcza na młodych drzewkach odmiany Jonagold/RedJonaprince, obserwujemy rosnącą presję ze strony pordzewiacza. Konieczna lustracja. Szkodnik widoczny jedynie pod silnym powiększeniem. Wskaźnikiem mówiącym o występowaniu zagrożenia mogą być  łódeczkowato zwinięte i brunatniejące liście. W przypadku pozytywnej diagnozy wykonujemy zabiegi preparatami Envidor, Ortus, Milbenock. Na młodych drzewkach warto wykonać introdukcję dobroczynka, poprzez rozkładanie na nich po kilka pędów (wilków) wyciętych z kwater, gdzie dobroczynek występuje. W miarę zasychania rozłożonych pędów dobroczynek będzie przechodził na młode drzewka. Jest to tania i skuteczna metoda zasiedlania tym drapieżcą nowych plantacji.

TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Gips rolniczy Stosowane nawozy wapniowe pod postacią kredy czy tlenku wapnia , nie są  traktowane jako dobre uzupełnienie gleby w przyswajalny  wapń. Główną rolą tych nawozów jest podnoszenia glebowego pH, a nie dostarczanie wapnia roślinom. Aby wzbogacić glebę w...

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Podstawowa analiza gleby obejmuje oznaczenie jej odczynu (pH) oraz zawartości przyswajalnego fosforu (P), potasu (K) i magnezu (Mg). Warto oznaczyć również  zawartości materii organicznej oraz skład granulometrycznego gleby. Próbki gleby powinno pobierać się...

Etylen

Etylen

Etylen  jest gazowym, roślinnym regulatorem wzrostu. Hormon ten jest zarówno aktywatorem, jak i inhibitorem  wzrostu i rozwoju. Pobudza dojrzewanie i opadanie owoców. Stymuluje zrzucanie liści i proces starzenia. Aktywuje tworzenie i rozwój pąków. Ponieważ etylen jest...

Rak kory jabłoni

Rak kory jabłoni

Właśnie wchodzimy w okres, w którym zwalczanie chorób kory i drewna jest kluczowym zagadnieniem agrotechnicznym. W przypadku jabłoni mówimy o chorobach grzybowych jakimi są rak i zgorzel kory a u drzew pestkowych o chorobie bakteryjnej  - rak drzew owocowych. Tu warto...

Prace po zbiorach

Prace po zbiorach

Praktycznie we wszystkich rejonach zbiry są już zakończone, lub zakończą się w przeciągu kilku dni. To nie kończy prac jakie powinny być wykonane jeszcze w ty sezonie w sadzie. W zależności od potrzeb należy rozważyć wykonanie działań wymienionych poniżej. W...

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...