Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

6 czerwca, 2020

Parch, drobna plamistość, monilioza

W sobotę zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami przelotne opady deszczu, a na południowym wschodzie burze. Temperatura maksymalna od 16°C do 20°C na zachodzie, północy oraz od 21°C do 25°C na pozostałym obszarze kraju. Wiatr umiarkowany, w całym kraju porywisty.

noc 06/07.06.2020 (sobota/niedziela)

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu. Miejscami na wschodzie i południu burze. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 20 mm. Temperatura minimalna od 10°C do 15°C.

W niedzielę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami oraz przelotnymi opadami deszczu. W południowo-wschodniej połowie kraju burze, lokalnie grad. Rano zanikające burze możliwe także na południowym zachodzie. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 30 mm. Temperatura maksymalna od 21°C do 28°C. Wiatr słaby i umiarkowany.

Deszcz, który spadł ostatnio praktycznie we wszystkich rejonach, doprowadził do wysiewów i rozwoju infekcji parcha jabłoni. Największe zagrożenie panuje obecnie na północ od linii Warszawa-Piotrków, gdzie rozwój zagrożenia przybiera znaczne rozmiary.

Kolejne prognozowane opady, mogą ponownie doprowadzić do wysiewów zarodników i rozwoju parcha w pozostałych rejonach, czemu sprzyja wysoka temperatura i długotrwałe zwilżenie.

Na wielkość zagrożenie ma również wpływ potencjał zarodników workowych, który wprawdzie się kończy, ale nadal jest niebezpieczny i dodatkowo dość zróżnicowany.

Widać to na wykresach RIM. Potwierdzają to również nasze obserwacje.

Najmniej auksospor znajduje się obecnie w tych rejonach (południe), gdzie było najcieplej i wystąpiło najwięcej opadów lub gdzie stosowano zraszanie nadkoronowe. Większy potencjał nadal występuje w centrum, a największy na północ od linii Warszawa – Łódź.

UWAGA:

W niektórych sadach pojawiły się plamy parcha, gdzie tworzone są liczne zarodniki konidialne. Tam presja ze strony choroby jest niewspółmiernie wyższa niż w sadach „czystych”. Wszystko za sprawą nowego źródła infekcji, jakim są konidia. W przypadku pojawienia się plam, wymaga jest praktycznie stała ochrona do czasu gdy obumrą. Istnienie zarodników konidialnych wyjątkowo komplikuje dalszą ochronę, gdyż mogą one o wiele łatwiej infekować niż wczesnowiosenne, zarodniki workowe.

WAŻNE. Planując teraz ochronę musimy pamiętać, że w obecnym okresie najbardziej wrażliwymi na porażenie są najmłodsze, 2-3 liście nowych, jednorocznych przyrostów. Młode, rozwijające się tkanki wierzchołkowe są najbardziej podatne ze wszystkich innych liści oraz zawiązków i to one są teraz najbardziej zagrożone. Starsze, wyrosłe kilka dni temu liście są znacznie słabiej infekowane a te, które pojawiły się przed kwitnieniem, są już praktycznie odporne na parcha. Dodatkowo, na zawiązkach czy starszych przyrostach preparaty kontaktowe zalegają znacznie dłużej a nowe, odsłaniające się tkanki są już po krótkim okresie, praktycznie bezbronne.

Dlatego prowadzona obecnie ochrona nie jest prosta, gdyż nowe przyrosty, za sprawą łatwo dostępnej wody i wysokiej temperatury gwałtownie przyrastają.

Znacznie łatwiej jest tam gdzie stosowano Regalis i nastąpiło osłabienie, lub zahamowanie wzrostu.

Dlatego pytając obecnie o to, kiedy wykonujemy kolejny zabieg zapobiegawczy, należy sprawdzić nie tylko ilość opadu, ale przede wszystkim tempo pojawiania się nowych, młodych listków na wierzchołkach pędów. Dla zobrazowania jak szybko przyrastają pędy, warto na końcach kilku z nich zaczepić nitkę wskaźnikową.

Tam gdzie obecnie RIM pokazuje wysokie lub bardzo wysokie parametry infekcji, spadło ponad 10mm deszczu a ostatni zabieg zapobiegawczy wykonano 2-3 dni wcześniej, należy rozważyć zabieg triazolem + kontakt jak tylko warunki na to pozwolą. Takie same działania podejmujemy wszędzie tam, gdzie występują wyraźnie widoczne plamy parcha. W pozostałych przypadkach opieramy się na zabiegach zapobiegawczych wykonywanych w taki sposób, aby w okresie gdy pada deszcz i tworzą się nowe przyrosty, zapewnić im stałą ochronę.

Dlatego w ciągu najbliższych 8-10 dni, przy częstych opadach deszczu i długotrwałym zwilżeniu liści, zabiegi zapobiegawcze mogą być wymagane nawet co 3-4 dni.

Jeśli opady będą się przedłużać, przy intensywnych przyrostach, tam gdzie ochrona typowymi preparatami kontaktowymi może być wyjatkowo trudna, nawet gdy nie ma potrzeby wykonywania zabiegów interwencyjnych, można rozważyć wykonanie zabiegu triazolem (difenokonazol, tebukonazol). Fungicydy tiazolowe przemieszczane są głownie do najmłodszych liści, czyli tam gdzie panuje największe ryzyko infekcji. Co więcej, jeśli pojawią się nowe przyrosty do nich również triazole przenikną systemicznie. Triazole nie są preparatami zapobiegawczymi, ale gdyby doszło do infekcji zniszczą chorobę na etapie wrastania strzępki zarodników do tkanki liścia. Taki sposób ochrony jest sporadycznie (unikanie nadużywania IBE) polecany jedynie w przypadku wystąpienia warunków jakie obecnie występują.

WAŻNE by nie stosować preparatów triaolowych częściej niż 3x w sezonie.

UWAGA: wzrastające zagrożenia i dodatkowe zalecenia:

Na jabłoniach wzrasta również presja ze strony nekrotycznej plamistość liści (opad liści na Goldenie). Na zagrożonych odmianach (Golden, Gala, Ligol…) wyjątkowo polecamy preparat Megis, który w naszych badaniach okazał się najskuteczniejszy w zwalczaniu tego zagrożenia.
W przypadku czereśni i wiśni GWAŁTOWNIE (!!!!!!) wzrasta zagrożenie ze strony drobnej plamistości liści. Choroba w swoim rozwoju bardzo przypomina parcha jabłoni, dlatego w okresie intensywnych opadów i wysokiej temperatury zabiegi ochronne wykonujemy nawet co 3-4 dni.
Wzrasta zagrożenie ze strony moniliozy (na czereśni) i gorzkiej zgnilizny (wiśnia) na owocach. Wymagane zabiegi kaptanem.
Silny przyrost i deszcz to optymalne warunki do powstawania ordzawień. Jeśli ostatnio nie stosowano, warto na wrażliwych odmianach wykonać zabieg GA4/7 + Lecitec (lecytyna).
Padający deszcz to optymalny czas do zmywania larw miodówki gruszowej, do czego wyjątkowo zachęcamy.
Opady hamują rozwój owocówki. Przewidywany termin zabiegu nie wcześniej niż za 7-10 dni.

TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Gips rolniczy Stosowane nawozy wapniowe pod postacią kredy czy tlenku wapnia , nie są  traktowane jako dobre uzupełnienie gleby w przyswajalny  wapń. Główną rolą tych nawozów jest podnoszenia glebowego pH, a nie dostarczanie wapnia roślinom. Aby wzbogacić glebę w...

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Podstawowa analiza gleby obejmuje oznaczenie jej odczynu (pH) oraz zawartości przyswajalnego fosforu (P), potasu (K) i magnezu (Mg). Warto oznaczyć również  zawartości materii organicznej oraz skład granulometrycznego gleby. Próbki gleby powinno pobierać się...

Etylen

Etylen

Etylen  jest gazowym, roślinnym regulatorem wzrostu. Hormon ten jest zarówno aktywatorem, jak i inhibitorem  wzrostu i rozwoju. Pobudza dojrzewanie i opadanie owoców. Stymuluje zrzucanie liści i proces starzenia. Aktywuje tworzenie i rozwój pąków. Ponieważ etylen jest...

Rak kory jabłoni

Rak kory jabłoni

Właśnie wchodzimy w okres, w którym zwalczanie chorób kory i drewna jest kluczowym zagadnieniem agrotechnicznym. W przypadku jabłoni mówimy o chorobach grzybowych jakimi są rak i zgorzel kory a u drzew pestkowych o chorobie bakteryjnej  - rak drzew owocowych. Tu warto...

Prace po zbiorach

Prace po zbiorach

Praktycznie we wszystkich rejonach zbiry są już zakończone, lub zakończą się w przeciągu kilku dni. To nie kończy prac jakie powinny być wykonane jeszcze w ty sezonie w sadzie. W zależności od potrzeb należy rozważyć wykonanie działań wymienionych poniżej. W...

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...