Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

13 maja, 2020

Parch jabłoni, Łanocha pobrzęcz

W dzień zachmurzenie na ogół umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Na północy, w centrum możliwe  opady deszczu. Temperatura maksymalna od 9°C nad morzem, około 13°C w centrum, do 16°C na południu kraju. Wiatr słaby i umiarkowany.

W nocy 13/14.05.2020 (środa/czwartek) na południu opadamy deszczu o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów do 30 mm. Na pozostałym obszarze gdzieniegdzie przelotny deszcz. Temperatura minimalna na północy i w centrum od -1°C do 4°C, na pozostałym obszarze od 5°C do 8°C.

W czwartek w dzień zachmurzenie umiarkowane i duże, tylko na południowym wschodzie początkowo całkowite; na południu i północy opady deszczu. Temperatura maksymalna od 8°C na Podhalu, około 13°C w centrum. Wiatr słaby, tylko na północy umiarkowany.

Praktycznie nigdzie  nie ma większego zagrożenia ze strony parcha jabłoni. Wszystko za sprawą silnego , nocnego ochłodzenie, oraz porywistego wiatru w ciągu dnia, który wysuszył rośliny uniemożliwiając kiełkowanie wysianym zarodnikom.

W niektórych regionach temperatura nocą spadła poniżej zera.

Niestety młode związki są wyjątkowo wrażliwe na uszkodzenia przymrozkowe. W tej fazie rozwojowej, temperatura na poziomie -2, utrzymująca się przez około 30 min, może uszkodzić nawet 90% plonu.

Tam gdzie pojawiły się ujemne temperatury powinno się wykonać zabieg GA4/7 w dawce 0,5l dla produktu  o 1% zawartości giberelin. Zabieg taki powinien być wykonany nawet gdy będzie to kolejny oprysk tymi produktami w tym roku. Oprysk GA4/7 można połączyć ze zwalczaniem owocnicy. GA 4/7 podajemy niezależnie od terminu wcześniejszego zabiegu Regalisem, jak tylko temperatura powietrza zacznie zbliżać się do 10C. 

W wielu sadach i na plantacjach jagodowych (borówka) obserwuje się obecnie około 12mm, ciemne chrząszcze o nakrapianych pokrywach skrzydeł, które bytują w kwiatostanach . Jest  to    Łanocha pobrzęcz. Chrząszcze żerując, zjadają słupki i pręciki, niszcząc kwiaty. Są coraz bardziej rozpowszechnione nie tylko na południu, ale i w centrum kraju. 

Jest to gatunek wielożerny, żeruje głównie na białych i żółtych kwiatach. Larwy, zwane pędrakami, żyją w glebie, żywią się korzeniami roślin oraz substancją próchniczną. Jeśli owad ten występuje licznie powinien być zwalczany. Można wykonać wówczas zabieg Mospilanem, który jednocześnie będzie zwalczał i owocnicę. 

TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Poniżej tabela z aktualnym stanem dojrzałości najważniejszych odmian jabłoni. Należy zwrócić uwagę na znaczny przyspieszenie w dojrzewaniu. W najbliższych dniach należny liczyć się z koniecznością zbioru takich odmian jak Empire, Red Jonaprince, Szampion, Red...

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

  W zależności od wieku drzew i stanowiska, rozpoczynają się zbiory Gali. Tam gdzie owoce są mniej wyrównane, pod względem wielkości lub koloru,  powinno się zastosować zbiór dwuetapowy. W wielu krajach zbiór podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy, sa to jabłka...

Terminy zbioru

Terminy zbioru

  Na podstawie prowadzonych analiz stopnia dojrzałości owoców można stwierdzić: powoli mija optymalny termin zbioru gruszek odmiany Konferencja   dojrzałość zbiorczą osiągnęła też już odmiana Lobo pod koniec tygodnia będzie można rozpoczynać zbiory jabłek odmiany...