Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

4 maja, 2020

Parch jabłoni, owocnica, kwitnienie czereśni

W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu oraz burze. Temperatura maksymalna od 13°C do 17°C; chłodniej nad morzem od 10°C do 12°C. Wiatr słaby i umiarkowany.

W nocy możliwe opady deszczu,  gdzieniegdzie o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów lokalnie do 20 mm. Temperatura minimalna od 2°C do 7°C.

We wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i opadami deszczu, gdzieniegdzie na północnym wschodzie o natężeniu umiarkowanym, lokalnie burze. Prognozowana wysokość opadów do 15 mm. Temperatura maksymalna od 10°C do 14°C. Wiatr umiarkowany, w całym kraju porywisty.

Wtorkowe opady ponownie przyniosą ryzyko infekcji ze strony parcha, a ze względu na  panujące kwitnienie, ryzyko to jest większe niż w innych okresach. Dodatkowo, otwarte i w wieku miejscach uszkodzone kwiaty, są cały czas narażone na porażenie ze strony kilku patogenów odpowiedzialnych za zgnilizną gniazda nasiennego jak Botrytis, Alternaria czy Fusarium. W obecnym sezonie, ze względu na uszkodzenia mrozowe, narażone są wszystkie odmiany, a nie tylko te o otwartej części kielichowej,  jak Cortland, Lobo, Alwa, Gloster, Boskoop, czy grupa Red Delicious’a.

Jeśli w ostatnia sobotę wykonano zabieg jednym z produktów SDHI, przed wtorkowymi opadami nie ma konieczności wykonywania żadnych zabiegów ochronnych.

W innym przypadku, gdy użyto tradycyjne produkty kontaktowe lub anilinipirymidyny,  lub jeśli SDHI były stosowane wcześniej niż 4.05, tylko ze względy na bardzo wymagający okres kwitnienia, warto w dniu dzisiejszym rozważyć zabieg  produktem SDHI. Dla przypomnienia SDHI to Sercadis, Fontelis i Luna Experience. Dwa pierwsze to produkty zawierające w swoim składzie pojedynczą substancje aktywną i dlatego w celu uniknięcia odporności muszą być stosowane wyłącznie w mieszaninie z produktem osłonowym. Są to inne fungicydy, zwykle  kaptan (nie mieszać z Fontelisam)lub Delan. SDHI, jeśli istnieje ryzyko infekcji, można mieszać również z triazolami, do których należą tebukonazol i difenokonazol.

Tam gdzie widać wyraźnie początek rozwoju nowych przyrostów, jeśli jest to planowane, w celu ograniczenia ich wzrostu można zastosować Regalis w dawce 1-1,5kg/ha. Regalis można mieszać z SDHI i innymi fungicydami.

Jest to ostatni moment by wywiesić białą pułapkę lepowa do odłowy owocnicy jabłkowej.

UWAGA WAŻNE: ponieważ wyraźnie zaznaczone jest dno kwiatowe, a więc ta część z które będzie rozwijał się zawiązek, w okresie najbliższych 8 tygodni należy unikać stosowania zwilżaczy  siliconowych. Jest to wyjątkowo ważne w przypadku gdy zabieg wykonywany jest późnym popołudniem lub na noc, co w okresie kwitnienia jest praktycznie normą. Preparaty silikonowe stosowane w okresie intensywnego przyrosty młodych zawiązków, mogą wpływać na wystąpienie ordzawień. Dlatego, przez najbliższe 8 tygodni, głównym adiuwantem na jabłoniach staje się Protector.

Czereśnie kończą kwitnienie. Tam gdzie w ciągu ostatnich dni nie wykonywano zabiegów przeciwko moniliozie, należny zastosować Topsin lub tebukonazol. Topsin dodatkowo ogranicza dziurkowatość liści. Jeśli występuje mszyca czereśniowa, można wykonać mieszaninę zbiornikową z Mospilanem . Gatunek ten jest łatwo zwalczany i acetamipryd jest tu wystarczająco skuteczny.

W gruszach wykorzystujemy kolejne opady do zmycia miodówki gruszowej przy pomocy detergentu. W drugiej połowie tygodnia, jeśli będą widoczne larwy wykonamy zabieg jednym z insektycydów: abamektyna, Sivanto Prime lub Movento.

Podczas jutrzejszych opadów to ostatnia szansa by wykonać zabieg podkoronowy chelatem żelaza. Szczegóły we wcześniejszych komentarzach.

TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Gips rolniczy Stosowane nawozy wapniowe pod postacią kredy czy tlenku wapnia , nie są  traktowane jako dobre uzupełnienie gleby w przyswajalny  wapń. Główną rolą tych nawozów jest podnoszenia glebowego pH, a nie dostarczanie wapnia roślinom. Aby wzbogacić glebę w...

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Podstawowa analiza gleby obejmuje oznaczenie jej odczynu (pH) oraz zawartości przyswajalnego fosforu (P), potasu (K) i magnezu (Mg). Warto oznaczyć również  zawartości materii organicznej oraz skład granulometrycznego gleby. Próbki gleby powinno pobierać się...

Etylen

Etylen

Etylen  jest gazowym, roślinnym regulatorem wzrostu. Hormon ten jest zarówno aktywatorem, jak i inhibitorem  wzrostu i rozwoju. Pobudza dojrzewanie i opadanie owoców. Stymuluje zrzucanie liści i proces starzenia. Aktywuje tworzenie i rozwój pąków. Ponieważ etylen jest...

Rak kory jabłoni

Rak kory jabłoni

Właśnie wchodzimy w okres, w którym zwalczanie chorób kory i drewna jest kluczowym zagadnieniem agrotechnicznym. W przypadku jabłoni mówimy o chorobach grzybowych jakimi są rak i zgorzel kory a u drzew pestkowych o chorobie bakteryjnej  - rak drzew owocowych. Tu warto...

Prace po zbiorach

Prace po zbiorach

Praktycznie we wszystkich rejonach zbiry są już zakończone, lub zakończą się w przeciągu kilku dni. To nie kończy prac jakie powinny być wykonane jeszcze w ty sezonie w sadzie. W zależności od potrzeb należy rozważyć wykonanie działań wymienionych poniżej. W...

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...