Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

4 maja, 2020

Parch jabłoni, owocnica, kwitnienie czereśni

W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu oraz burze. Temperatura maksymalna od 13°C do 17°C; chłodniej nad morzem od 10°C do 12°C. Wiatr słaby i umiarkowany.

W nocy możliwe opady deszczu,  gdzieniegdzie o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów lokalnie do 20 mm. Temperatura minimalna od 2°C do 7°C.

We wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i opadami deszczu, gdzieniegdzie na północnym wschodzie o natężeniu umiarkowanym, lokalnie burze. Prognozowana wysokość opadów do 15 mm. Temperatura maksymalna od 10°C do 14°C. Wiatr umiarkowany, w całym kraju porywisty.

Wtorkowe opady ponownie przyniosą ryzyko infekcji ze strony parcha, a ze względu na  panujące kwitnienie, ryzyko to jest większe niż w innych okresach. Dodatkowo, otwarte i w wieku miejscach uszkodzone kwiaty, są cały czas narażone na porażenie ze strony kilku patogenów odpowiedzialnych za zgnilizną gniazda nasiennego jak Botrytis, Alternaria czy Fusarium. W obecnym sezonie, ze względu na uszkodzenia mrozowe, narażone są wszystkie odmiany, a nie tylko te o otwartej części kielichowej,  jak Cortland, Lobo, Alwa, Gloster, Boskoop, czy grupa Red Delicious’a.

Jeśli w ostatnia sobotę wykonano zabieg jednym z produktów SDHI, przed wtorkowymi opadami nie ma konieczności wykonywania żadnych zabiegów ochronnych.

W innym przypadku, gdy użyto tradycyjne produkty kontaktowe lub anilinipirymidyny,  lub jeśli SDHI były stosowane wcześniej niż 4.05, tylko ze względy na bardzo wymagający okres kwitnienia, warto w dniu dzisiejszym rozważyć zabieg  produktem SDHI. Dla przypomnienia SDHI to Sercadis, Fontelis i Luna Experience. Dwa pierwsze to produkty zawierające w swoim składzie pojedynczą substancje aktywną i dlatego w celu uniknięcia odporności muszą być stosowane wyłącznie w mieszaninie z produktem osłonowym. Są to inne fungicydy, zwykle  kaptan (nie mieszać z Fontelisam)lub Delan. SDHI, jeśli istnieje ryzyko infekcji, można mieszać również z triazolami, do których należą tebukonazol i difenokonazol.

Tam gdzie widać wyraźnie początek rozwoju nowych przyrostów, jeśli jest to planowane, w celu ograniczenia ich wzrostu można zastosować Regalis w dawce 1-1,5kg/ha. Regalis można mieszać z SDHI i innymi fungicydami.

Jest to ostatni moment by wywiesić białą pułapkę lepowa do odłowy owocnicy jabłkowej.

UWAGA WAŻNE: ponieważ wyraźnie zaznaczone jest dno kwiatowe, a więc ta część z które będzie rozwijał się zawiązek, w okresie najbliższych 8 tygodni należy unikać stosowania zwilżaczy  siliconowych. Jest to wyjątkowo ważne w przypadku gdy zabieg wykonywany jest późnym popołudniem lub na noc, co w okresie kwitnienia jest praktycznie normą. Preparaty silikonowe stosowane w okresie intensywnego przyrosty młodych zawiązków, mogą wpływać na wystąpienie ordzawień. Dlatego, przez najbliższe 8 tygodni, głównym adiuwantem na jabłoniach staje się Protector.

Czereśnie kończą kwitnienie. Tam gdzie w ciągu ostatnich dni nie wykonywano zabiegów przeciwko moniliozie, należny zastosować Topsin lub tebukonazol. Topsin dodatkowo ogranicza dziurkowatość liści. Jeśli występuje mszyca czereśniowa, można wykonać mieszaninę zbiornikową z Mospilanem . Gatunek ten jest łatwo zwalczany i acetamipryd jest tu wystarczająco skuteczny.

W gruszach wykorzystujemy kolejne opady do zmycia miodówki gruszowej przy pomocy detergentu. W drugiej połowie tygodnia, jeśli będą widoczne larwy wykonamy zabieg jednym z insektycydów: abamektyna, Sivanto Prime lub Movento.

Podczas jutrzejszych opadów to ostatnia szansa by wykonać zabieg podkoronowy chelatem żelaza. Szczegóły we wcześniejszych komentarzach.

TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Poniżej tabela z aktualnym stanem dojrzałości najważniejszych odmian jabłoni. Należy zwrócić uwagę na znaczny przyspieszenie w dojrzewaniu. W najbliższych dniach należny liczyć się z koniecznością zbioru takich odmian jak Empire, Red Jonaprince, Szampion, Red...

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

  W zależności od wieku drzew i stanowiska, rozpoczynają się zbiory Gali. Tam gdzie owoce są mniej wyrównane, pod względem wielkości lub koloru,  powinno się zastosować zbiór dwuetapowy. W wielu krajach zbiór podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy, sa to jabłka...

Terminy zbioru

Terminy zbioru

  Na podstawie prowadzonych analiz stopnia dojrzałości owoców można stwierdzić: powoli mija optymalny termin zbioru gruszek odmiany Konferencja   dojrzałość zbiorczą osiągnęła też już odmiana Lobo pod koniec tygodnia będzie można rozpoczynać zbiory jabłek odmiany...