Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

22 czerwca, 2020

Parch jabłoni, szara pleśń

W dzień zachmurzenie na ogół umiarkowane lub duże. Przelotne opady deszczu, a we wschodniej i centralnej Polsce również burze. W czasie burz możliwy  grad. Prognozowana suma opadów lokalnie do 50 mm na północnym wschodzie oraz na Mazowszu, do 40 mm na Lubelszczyźnie, Ziemi Świętokrzyskiej, Podkarpaciu i w Małopolsce, od 15 mm do 25 mm na pozostałym obszarze. Temperatura maksymalna od 20°C na południu do 27°C miejscami na wschodzie kraju. Wiatr umiarkowany.

W nocy miejscami ponownie burze. W czasie burz prognozowana suma opadów do 40 mm na północnym wschodzie i 20 mm na wschodzie Mazowsza oraz Lubelszczyźnie.  Podobna pogoda utrzyma się przez kolejne dni.

Jesteśmy w szczycie zagrożeń ze strony zarodników konidialnych parcha jabłoni. Dla wielu regionów kluczowym dniem będzie środa, gdzie prognozowane są intensywne i ciągłe opady.  Obecne ryzyko kształtowane jest przez:

  • Opady zapewniające zwilżenie roślin co stwarza warunki do kiełkowania zarodników. Niestety  w wielu miejscach zwilżenie jest praktycznie stałe. Deszcz natomiast jest lokalnie wyjątkowo intensywny, a więc w krótkim czasie zmywa stosowane wcześniej fungicydy.
  • Temperatura  na poziomie 20-25C co  zapewnia optymalne warunki do rozwoju choroby. W takich warunkach nawet najdłużej działające preparaty poinfekcyjne (Score) są skuteczne nie dłużej niż 48 godzin po infekcji a ta jest praktycznie stała.
  • Nowe, młode liście, które nadal można znaleźć praktycznie w każdym sadzie, nawet tam gdzie stosowano Regalis.  Są one wyjątkowo wrażliwe na porażenie. Starsze liście nie są praktycznie infekowane. Wrażliwe są również zawiązki. Tu wprawdzie poziom zagrożenia również malej z wiekiem , ale w odróżnieniu do liści utrzymuje się on praktycznie do zbiorów.

Tak jak wcześniej informowaliśmy, jeśli zwilżenie jest  praktycznie ciągłe, aby ograniczyć ryzyko infekcji zalecane są zabiegi preparatami kontaktowymi  co 3-4 dni, nawet jeśli prognozowane są opady mogące znacznie osłabić stosowana ochronę. Tam gdzie z łatwością można zaleźć objawy parcha, zabiegi takie są już koniecznością.

Uwaga:  należy mieć świadomość, że praktycznie nie ma sadów jabłoniowych całkowicie wolnych od objawów parcha. Nie każdy objawy te po prostu widzi.

Ze względu na stałe uwilgotnienie i zmycie preparatów zapobiegawczych, wzrasta zagrożenie ze strony innych chorób. W przypadku jabłoni dotyczy to szarej pleśni, zwłaszcza tam gdzie wystąpił grad lub przymrozek uszkodził kwiaty. Szara pleśń a zwłaszcza jej forma zwana suchą zgnilizną przykielichową, nawet jeśli owoce nie były uszkodzone,  stanowi zagrożenie dla takich odmian jak: grupa Red Del., Alwa, Cortland… Zagrożenie ze strony szarej pleśni należy brać bardzo poważnie pod uwagę.

Stale rozwija się presja ze strony raka kory (Gala, wszystkie młode sady) i nekrotycznej plamistości liści (wszystkie odmiany spokrewnione z Golden Delicious: Golden Del., Red Del., Gala, Ligol, Jonagoldy….)

Jakie wybrać produkty.

  • Podstawą są Delan i kaptan. Jeśli nie były nadużywane, przed środowym deszczem można zastosować dodatkowo jeden z produktów z grupy SDHI (zawsze mix z kontaktami) a tam gdzie nie ma odporności, Zato (zawsze mix z kontaktem). Jeśli  przerwa między zabiegami była dłuższa niż 7-8 dni, a produkty nie były nadużywane, zwłaszcza tam gdzie nadal wyrastają młode liście powinno się zastosować triazol (zawsze mix z kontaktem). Ze względu na szerokie spektrum działania wybieramy tebukonazol
  • Tam gdzie oprócz parcha rośnie również zagrożenie ze strony szarej pleśni,  wyjątkowo cennym staje się obecnie preparat Faban  (dithianon + pyrymetanil)
  • Tam gdzie panuje ryzyko ze strony nekrotycznej plamistości, do co drugiego zabiegu wybieramy Polyram lub jeden z produktów zawierających mankozeb
  • W okresie ciągłego zwilżenia wszystkie młode sady powinny być przynajmniej raz na 10 dni opryskane  Topsinem na przemian z Sergomilem
  • Do wszystkich preparatów i ich tak mixów  dodajemy Protector
 
TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Poniżej tabela z aktualnym stanem dojrzałości najważniejszych odmian jabłoni. Należy zwrócić uwagę na znaczny przyspieszenie w dojrzewaniu. W najbliższych dniach należny liczyć się z koniecznością zbioru takich odmian jak Empire, Red Jonaprince, Szampion, Red...

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

  W zależności od wieku drzew i stanowiska, rozpoczynają się zbiory Gali. Tam gdzie owoce są mniej wyrównane, pod względem wielkości lub koloru,  powinno się zastosować zbiór dwuetapowy. W wielu krajach zbiór podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy, sa to jabłka...

Terminy zbioru

Terminy zbioru

  Na podstawie prowadzonych analiz stopnia dojrzałości owoców można stwierdzić: powoli mija optymalny termin zbioru gruszek odmiany Konferencja   dojrzałość zbiorczą osiągnęła też już odmiana Lobo pod koniec tygodnia będzie można rozpoczynać zbiory jabłek odmiany...