Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

6 maja, 2020

Parch jabłoni, uszkodzenia płatków

W środę  na wschodzie i południowym wschodzie kraju zachmurzenie duże i opady deszczu a w górach śniegu. Opady okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów do 15 mm.  Na południu województw podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego miejscami do 25 mm. W pasie od Mazur po Dolny Śląsk zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady deszczu. W centrum i na północnym wschodzie możliwe burze. Na północnym zachodzie zachmurzenie przeważnie umiarkowane, bez opadów. Temperatura maksymalna od 8°C na południowym wschodzie i nad samym morzem do 14°C w centrum i 16°C miejscami na zachodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny.

noc 06/07.05.2020 (środa/czwartek)

W nocy na południu i wschodzie okresami opady deszczu, do rana stopniowo zanikające. Temperatura minimalna od 2°C na północnym wschodzie i w kotlinach sudeckich do 7°C na północnym zachodzie.

W czwartek zachmurzenie umiarkowane i duże. Na południowym wschodzie przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 12°C na południowym wschodzie do 17°C na zachodzie, nad samym morzem około 10°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, na południowym wschodzie okresami dość silny.

Panująca pogoda na wysokim poziomie utrzymuje nie tylko zagrożenie ze strony chorób kwiatów, choć  jest ono obecnie najistotniejsze, ale również i parcha jabłoni.

Tam gdzie w poniedziałek zastosowano preparat z grupy SDHI, nie ma obecnie powodów do niepokoju. W sytuacji gdy SDHI stosowano wcześniej 4.05, lub zastosowano tradycyjne preparaty kontaktowe, ze względu na utrudnienia spowodowane otwartymi kwiatami należy rozważyć  zabieg wzmacniający obecną ochronę. Ze względu na panujące ochłodzenie i umiarkowane tempo rozwoju choroby,  zabieg taki powinien być wykonany do końca obecnego tygodnia.

Warto zwrócić uwagę tu uwagę na mieszaninę preparatu Mythos z tebukonazolem. O tej mieszaninie wspominaliśmy już w kontekście chorób odkwiatowych.

Układ tych dwóch produktów będzie się również sprawdzał  przeciwko parchowi jabłoni. Dotyczy to sytuacji gdy nie mamy pewności co do skuteczności wcześniej wykonywanego zabiegu. Jeśli Mysthos + tebukonazol stosujemy w okresie gdy prognozy informują o kolejnych opadach, warto dodać do niej kaptan. Wszystko według dawek  1,0litr+0,6litr+1,5 kg/ha.

W przypadku wcześniejszego, dobrego zabezpieczenie (SDHI 4.05) kolejny zabieg, głownie przeciwko parchowi, wykonujemy przed opadami jakie mogą wystąpić,  jednak  nie wcześniej niż w niedzielę 10.05. Mówimy tu o zabiegu jedynie przeciwko parchowi.

Inaczej w przypadku gdy podejmowana jest jednak decyzja o ochronie  przeciwko szarej pleśni, co jest bardzo obecnie rekomendowane.  Zabieg taki będzie zwalczał również i parcha jabłoni,  a będzie on wykonany jak tylko  pozwolą na to warunki atmosferyczne (pewnie nastąpi w piątek lub sobotę). W związku z tym,  kolejny oprysk zwalczający głównie parcha przesunie się co najmniej do drugiej połowy następnego tygodnia.

UWAGA WAŻNE: od kilku dni dostajemy sygnały o uszkodzeniach jakie wywołała mieszanina preparatu Fontelis z dithianonem występującym w różnych formulacjach. Uszkodzenia w postaci ciemnych, nekrotycznych  kropek dotyczą  jedynie płatków kwiatowych. Wydaje się, że  słupki nie zostały zniszczone, ale kwiaty z nekrozami mogą być mniej atrakcyjne dla owadów zapylających. Sygnały takie są wprawdzie pojedyncze, ale sprawa wymaga szybkiego wyjaśnienia. W związku z tym prosimy o tymczasowe wstrzymanie się z wykonywaniem zabiegów mieszaniną preparatu Fontelis z dithianonem. Oczywiście cały czas pamiętamy o zakazie mieszania Fontelisu z  kaptanem i siarką.

Będziemy również niezmiernie wdzięczni za każdą informacje o tego typu uszkodzeniach.

Należy zwrócić uwagę szczególnie na odmiany z grupy Red Deliciousa.

Ze względu na fakt występowania ryzyka selekcji ras odpornych parcha jabłoni w kierunku preparatów z grupy SDHI, fungicydy te nie powinny być stosowane solo, bez preparatu osłonowego. W związku z tym, na fakt ten należny zwrócić  uwagę, przy podejmowaniu  decyzji o wyborze do kolejnego zabiegu preparatu z tej grupy. 

TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Poniżej tabela z aktualnym stanem dojrzałości najważniejszych odmian jabłoni. Należy zwrócić uwagę na znaczny przyspieszenie w dojrzewaniu. W najbliższych dniach należny liczyć się z koniecznością zbioru takich odmian jak Empire, Red Jonaprince, Szampion, Red...

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

  W zależności od wieku drzew i stanowiska, rozpoczynają się zbiory Gali. Tam gdzie owoce są mniej wyrównane, pod względem wielkości lub koloru,  powinno się zastosować zbiór dwuetapowy. W wielu krajach zbiór podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy, sa to jabłka...

Terminy zbioru

Terminy zbioru

  Na podstawie prowadzonych analiz stopnia dojrzałości owoców można stwierdzić: powoli mija optymalny termin zbioru gruszek odmiany Konferencja   dojrzałość zbiorczą osiągnęła też już odmiana Lobo pod koniec tygodnia będzie można rozpoczynać zbiory jabłek odmiany...