Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

6 maja, 2020

Parch jabłoni, uszkodzenia płatków

W środę  na wschodzie i południowym wschodzie kraju zachmurzenie duże i opady deszczu a w górach śniegu. Opady okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów do 15 mm.  Na południu województw podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego miejscami do 25 mm. W pasie od Mazur po Dolny Śląsk zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady deszczu. W centrum i na północnym wschodzie możliwe burze. Na północnym zachodzie zachmurzenie przeważnie umiarkowane, bez opadów. Temperatura maksymalna od 8°C na południowym wschodzie i nad samym morzem do 14°C w centrum i 16°C miejscami na zachodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny.

noc 06/07.05.2020 (środa/czwartek)

W nocy na południu i wschodzie okresami opady deszczu, do rana stopniowo zanikające. Temperatura minimalna od 2°C na północnym wschodzie i w kotlinach sudeckich do 7°C na północnym zachodzie.

W czwartek zachmurzenie umiarkowane i duże. Na południowym wschodzie przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 12°C na południowym wschodzie do 17°C na zachodzie, nad samym morzem około 10°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, na południowym wschodzie okresami dość silny.

Panująca pogoda na wysokim poziomie utrzymuje nie tylko zagrożenie ze strony chorób kwiatów, choć  jest ono obecnie najistotniejsze, ale również i parcha jabłoni.

Tam gdzie w poniedziałek zastosowano preparat z grupy SDHI, nie ma obecnie powodów do niepokoju. W sytuacji gdy SDHI stosowano wcześniej 4.05, lub zastosowano tradycyjne preparaty kontaktowe, ze względu na utrudnienia spowodowane otwartymi kwiatami należy rozważyć  zabieg wzmacniający obecną ochronę. Ze względu na panujące ochłodzenie i umiarkowane tempo rozwoju choroby,  zabieg taki powinien być wykonany do końca obecnego tygodnia.

Warto zwrócić uwagę tu uwagę na mieszaninę preparatu Mythos z tebukonazolem. O tej mieszaninie wspominaliśmy już w kontekście chorób odkwiatowych.

Układ tych dwóch produktów będzie się również sprawdzał  przeciwko parchowi jabłoni. Dotyczy to sytuacji gdy nie mamy pewności co do skuteczności wcześniej wykonywanego zabiegu. Jeśli Mysthos + tebukonazol stosujemy w okresie gdy prognozy informują o kolejnych opadach, warto dodać do niej kaptan. Wszystko według dawek  1,0litr+0,6litr+1,5 kg/ha.

W przypadku wcześniejszego, dobrego zabezpieczenie (SDHI 4.05) kolejny zabieg, głownie przeciwko parchowi, wykonujemy przed opadami jakie mogą wystąpić,  jednak  nie wcześniej niż w niedzielę 10.05. Mówimy tu o zabiegu jedynie przeciwko parchowi.

Inaczej w przypadku gdy podejmowana jest jednak decyzja o ochronie  przeciwko szarej pleśni, co jest bardzo obecnie rekomendowane.  Zabieg taki będzie zwalczał również i parcha jabłoni,  a będzie on wykonany jak tylko  pozwolą na to warunki atmosferyczne (pewnie nastąpi w piątek lub sobotę). W związku z tym,  kolejny oprysk zwalczający głównie parcha przesunie się co najmniej do drugiej połowy następnego tygodnia.

UWAGA WAŻNE: od kilku dni dostajemy sygnały o uszkodzeniach jakie wywołała mieszanina preparatu Fontelis z dithianonem występującym w różnych formulacjach. Uszkodzenia w postaci ciemnych, nekrotycznych  kropek dotyczą  jedynie płatków kwiatowych. Wydaje się, że  słupki nie zostały zniszczone, ale kwiaty z nekrozami mogą być mniej atrakcyjne dla owadów zapylających. Sygnały takie są wprawdzie pojedyncze, ale sprawa wymaga szybkiego wyjaśnienia. W związku z tym prosimy o tymczasowe wstrzymanie się z wykonywaniem zabiegów mieszaniną preparatu Fontelis z dithianonem. Oczywiście cały czas pamiętamy o zakazie mieszania Fontelisu z  kaptanem i siarką.

Będziemy również niezmiernie wdzięczni za każdą informacje o tego typu uszkodzeniach.

Należy zwrócić uwagę szczególnie na odmiany z grupy Red Deliciousa.

Ze względu na fakt występowania ryzyka selekcji ras odpornych parcha jabłoni w kierunku preparatów z grupy SDHI, fungicydy te nie powinny być stosowane solo, bez preparatu osłonowego. W związku z tym, na fakt ten należny zwrócić  uwagę, przy podejmowaniu  decyzji o wyborze do kolejnego zabiegu preparatu z tej grupy. 

TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Gips rolniczy Stosowane nawozy wapniowe pod postacią kredy czy tlenku wapnia , nie są  traktowane jako dobre uzupełnienie gleby w przyswajalny  wapń. Główną rolą tych nawozów jest podnoszenia glebowego pH, a nie dostarczanie wapnia roślinom. Aby wzbogacić glebę w...

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Podstawowa analiza gleby obejmuje oznaczenie jej odczynu (pH) oraz zawartości przyswajalnego fosforu (P), potasu (K) i magnezu (Mg). Warto oznaczyć również  zawartości materii organicznej oraz skład granulometrycznego gleby. Próbki gleby powinno pobierać się...

Etylen

Etylen

Etylen  jest gazowym, roślinnym regulatorem wzrostu. Hormon ten jest zarówno aktywatorem, jak i inhibitorem  wzrostu i rozwoju. Pobudza dojrzewanie i opadanie owoców. Stymuluje zrzucanie liści i proces starzenia. Aktywuje tworzenie i rozwój pąków. Ponieważ etylen jest...

Rak kory jabłoni

Rak kory jabłoni

Właśnie wchodzimy w okres, w którym zwalczanie chorób kory i drewna jest kluczowym zagadnieniem agrotechnicznym. W przypadku jabłoni mówimy o chorobach grzybowych jakimi są rak i zgorzel kory a u drzew pestkowych o chorobie bakteryjnej  - rak drzew owocowych. Tu warto...

Prace po zbiorach

Prace po zbiorach

Praktycznie we wszystkich rejonach zbiry są już zakończone, lub zakończą się w przeciągu kilku dni. To nie kończy prac jakie powinny być wykonane jeszcze w ty sezonie w sadzie. W zależności od potrzeb należy rozważyć wykonanie działań wymienionych poniżej. W...

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...