W środę na wschodzie i południowym wschodzie kraju zachmurzenie duże i opady deszczu a w górach śniegu. Opady okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów do 15 mm. Na południu województw podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego miejscami do 25 mm. W pasie od Mazur po Dolny Śląsk zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady deszczu. W centrum i na północnym wschodzie możliwe burze. Na północnym zachodzie zachmurzenie przeważnie umiarkowane, bez opadów. Temperatura maksymalna od 8°C na południowym wschodzie i nad samym morzem do 14°C w centrum i 16°C miejscami na zachodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny.
noc 06/07.05.2020 (środa/czwartek)
W nocy na południu i wschodzie okresami opady deszczu, do rana stopniowo zanikające. Temperatura minimalna od 2°C na północnym wschodzie i w kotlinach sudeckich do 7°C na północnym zachodzie.
W czwartek zachmurzenie umiarkowane i duże. Na południowym wschodzie przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 12°C na południowym wschodzie do 17°C na zachodzie, nad samym morzem około 10°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, na południowym wschodzie okresami dość silny.
Panująca pogoda na wysokim poziomie utrzymuje nie tylko zagrożenie ze strony chorób kwiatów, choć jest ono obecnie najistotniejsze, ale również i parcha jabłoni.
Tam gdzie w poniedziałek zastosowano preparat z grupy SDHI, nie ma obecnie powodów do niepokoju. W sytuacji gdy SDHI stosowano wcześniej 4.05, lub zastosowano tradycyjne preparaty kontaktowe, ze względu na utrudnienia spowodowane otwartymi kwiatami należy rozważyć zabieg wzmacniający obecną ochronę. Ze względu na panujące ochłodzenie i umiarkowane tempo rozwoju choroby, zabieg taki powinien być wykonany do końca obecnego tygodnia.
Warto zwrócić uwagę tu uwagę na mieszaninę preparatu Mythos z tebukonazolem. O tej mieszaninie wspominaliśmy już w kontekście chorób odkwiatowych.
Układ tych dwóch produktów będzie się również sprawdzał przeciwko parchowi jabłoni. Dotyczy to sytuacji gdy nie mamy pewności co do skuteczności wcześniej wykonywanego zabiegu. Jeśli Mysthos + tebukonazol stosujemy w okresie gdy prognozy informują o kolejnych opadach, warto dodać do niej kaptan. Wszystko według dawek 1,0litr+0,6litr+1,5 kg/ha.
W przypadku wcześniejszego, dobrego zabezpieczenie (SDHI 4.05) kolejny zabieg, głownie przeciwko parchowi, wykonujemy przed opadami jakie mogą wystąpić, jednak nie wcześniej niż w niedzielę 10.05. Mówimy tu o zabiegu jedynie przeciwko parchowi.
Inaczej w przypadku gdy podejmowana jest jednak decyzja o ochronie przeciwko szarej pleśni, co jest bardzo obecnie rekomendowane. Zabieg taki będzie zwalczał również i parcha jabłoni, a będzie on wykonany jak tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne (pewnie nastąpi w piątek lub sobotę). W związku z tym, kolejny oprysk zwalczający głównie parcha przesunie się co najmniej do drugiej połowy następnego tygodnia.
UWAGA WAŻNE: od kilku dni dostajemy sygnały o uszkodzeniach jakie wywołała mieszanina preparatu Fontelis z dithianonem występującym w różnych formulacjach. Uszkodzenia w postaci ciemnych, nekrotycznych kropek dotyczą jedynie płatków kwiatowych. Wydaje się, że słupki nie zostały zniszczone, ale kwiaty z nekrozami mogą być mniej atrakcyjne dla owadów zapylających. Sygnały takie są wprawdzie pojedyncze, ale sprawa wymaga szybkiego wyjaśnienia. W związku z tym prosimy o tymczasowe wstrzymanie się z wykonywaniem zabiegów mieszaniną preparatu Fontelis z dithianonem. Oczywiście cały czas pamiętamy o zakazie mieszania Fontelisu z kaptanem i siarką.
Będziemy również niezmiernie wdzięczni za każdą informacje o tego typu uszkodzeniach.
Należy zwrócić uwagę szczególnie na odmiany z grupy Red Deliciousa.
Ze względu na fakt występowania ryzyka selekcji ras odpornych parcha jabłoni w kierunku preparatów z grupy SDHI, fungicydy te nie powinny być stosowane solo, bez preparatu osłonowego. W związku z tym, na fakt ten należny zwrócić uwagę, przy podejmowaniu decyzji o wyborze do kolejnego zabiegu preparatu z tej grupy.