Dziś zachmurzenie umiarkowane i duże, tylko początkowo na południu i w centrum kraju małe i umiarkowane. Po południu na zachodzie możliwe burze, miejscami z gradem. Temperatura maksymalna w centrum do 25°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty.
noc 01/02.07.2020 (środa/czwartek)
W nocy miejscami przelotne opady deszczu, a w centrum kraju, po Małopolskę także burze. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 20 mm.
W czwartek miejscami burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 40 mm. Temperatura maksymalna około 25°C w centrum, do 29°C na południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany.
Stale powracajcie opady i wysoka temperatura to warunki do szybkiego wzrostu dla drzew chorób i chwastów. W przypadku owoców sytuacja nieco się komplikuje. Dla mszyc, miodówki i przędziorków do odpowiednie warunki rozwoju, motyle (zwójkówki) podczas opadów mogą wygaszać swój lot, co wydłuży okres ich aktywności a więc i potrzebę zwalczania. W związku z tym, należy spodziewać się , że w obecnym sezonie mogą pojawić się jeszcze nietypowe sytuacje agrotechniczne wymagające dodatkowych działań.
- Parch jabłoni.
Tam gdzie kończą się przyrosty i nie ma aktywnych plam – zabiegi preparatami kontaktowymi raz na trzy tygodnie. Gdy występują plamy zabiegi uzależniamy od intensywności opadów, jednak będziemy je wykonywać średnio nie częściej niż raz na dwa tygodnie. Liście, które mają ponad 10 dni nie są już infekowane. Skupiamy się na ochronie zawiązków. Te tak szybko nie przyrastają, dlatego nawet gdy występuje źródło infekcji zabiegi nie muszą być częstsze niż co 14 dni.
- Mączniak jabłoni
Najbliższe dni przyniosą doskonałe warunki do rozwoju tej choroby. Obserwując wykresy zagrożeń widać wyraźnie, że zbliżają się jedne z największych infekcji w tym sezonie. Najbardziej zagrożone są dopiero co założone pąki , gdzie po infekcji, bezobjawowo mączniak będzie rozwijał się do następnej wiosny. W obecnym okresie rozwoju mączniaka, do ochrony paków najlepiej wybrać jeden z preparatów srtobilurynowych zp. Zato.
Tam gdzie unikamy pozostałości można wybrać preparat Miligard, który jednocześnie niszczy strzępki konidialne.
- Bakteriozy
Tak jak pisaliśmy kilka dniu temu, niezmiennie bardzo wysoki stopień zagrożenia.
- Owocówka jabłkóweczka
Już za kilka dni może nastąpić kolejny wzrost aktywności pierwszego pokolenia. Tak jak widać na wykresie, związane będzie to z pojawianiem się nowej grupy młodych larw. Tam gdzie wykonano już dwa zabiegi Coragenem, nie ma potrzeby stosowania dodatkowych zabiegów. W innym przypadku należy bez zbędnej zwłoki taki oprysk zastosować.
- Zwójkówki
Stosując obecnie, lub w ostatnich 7-10 dniach Coragen, mamy pod kontrolą wszystkie gatunki zwójkówek. W zależności od przebiegu pogody i nasilenia występowania poszczególnych gatunków tych szkodników, należy rozważyć wykonanie w połowie lipca zabiegu ochronnego.
- Mszyce
W sadach starszych nie zwalczamy mszycy jabłoniowej(zielona) . To gatunek praktycznie nieszkodliwy, łatwo niszczony przez organizmy pożyteczne, która mogą się dzięki temu znacznie rozwinać. Mszycę jabłoniowa zwalczamy tylko w sadach młodych. W przypadku mszycy jabłoniowo-babkowej ochrona jest konieczna gdy tylko pojawią się pojedyncze kolonie. Uwaga, preparat Closer cały czas nie jest dozwolony do stosowania w uprawach sadowniczych a jego pozostałości mogą być już wykrywane w zbieranych owocach co może dyskwalifikować je obrotu handlowego.
- W czereśniach i wiśniach wyjątkowo groźne są obecnie monilioza i gorzka zgnilizna owoców. Stosujemy odpowiednio Signum Luna Experience (monilioza – czeresnie) i kaptan (gorzka zgnilizna – wiśnie).