Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

26 kwietnia, 2020

Parch, mączniak, choroby gniazda nasiennego

Dziś zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Na północny i we wschodniej połowie kraju miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 11°C na południowym wschodzie do 16°C na południowym zachodzie; w obszarach podgórskich od 9°C do 11°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu okresami porywisty, zachodni i północno-zachodni.

W nocy na ogół pogodnie. Na północnym wschodzie nad ranem lokalnie mgła. Możliwe nieznaczne przygruntowe przymrozki.

W poniedziałek  zachmurzenie małe i umiarkowane, na północy i wschodzie okresami wzrastające do dużego. Temperatura maksymalna od 14°C na południowym wschodzie, około 17°C w centrum, do 22°C na południowym zachodzie; w obszarach podgórskich od 12°C do 15°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych.

Cały czas trwa głęboka susza.

Tam gdzie panuje susza,  względu na brak dojrzałych zarodników workowych, parch jabłoni nie stanowi obecnie większego zagrożenia. Jedynie w sadzach intensywnie zraszanych nadkoronowo, możemy zaobserwować znaczną ilość dojrzałych zarodników, praktycznie gotowych do wysiewów. Dlatego jedynie w tego typu sadach, przed najbliższymi opadami deszczu (środa-czwartek?) należy wykonać zabieg uwzględniający również ochronę przed parchem. Ponieważ mamy różowy pąk/ początek kwitnienia,  nadal dużym zagrożeniem jest mączniak. Dodatkowo w okresie kwitnienia pojawia się ryzyko infekcji ze strony chorób gniazda nasiennego. Tam gdzie mamy zamiar zabezpieczyć sad przed parchem a jednocześnie przed mączniakiem i chorobami gniazda nasiennego,  powinniśmy wybrać Sercadis, produkt z grupy SDHI(0,25l/ha) użyty w mieszaninie z kaptanem (1,5kg/ha).

Stosując produkty SDHI do zwalczania parcha jabłoni, należy bezwzględnie pamiętać o dodaniu preparatu kontaktowego. Dodatek produktu kontaktowego jest tu bardzo istotny, gdyż ma za zadanie  ograniczać selekcje ras odpornych parcha jabłoni. Nie dotyczy to sytuacji gdy produkt z grupy SDHI występuje już w gotowej mieszaninie (grupa Luna).

UWAGA – mieszanie SDHI z produktami kontaktowymi dotyczy również Fontelisu,  mimo że producent  bagatelizuje  taką konieczność. Fontelisu, ze względu na zawartość w tym produkcie nośnika olejowego co powoduje ryzyko fitotoksyczności, nie wolo mieszać z kaptanem i siarką. Bezpieczne są  natomiast mieszaniny z Delanem. 

Warto obecnie poważnie potraktować zagrożenie ze strony chorób gniazda nasiennego. Opady w okresie kwitnienia zawsze niosą tego typu presje. W obecnym sezonie zagrożenie to potęguje fakt, że w wielu przypadkach części kwiatów tworzące gniazdo nasienne są martwe. Ponieważ na martwych tkankach dużo łatwiej rozmarzają się grzyby odpowiedzialne z choroby gniazda nasiennego, ich zwalczaniu należy poświęcić w tym roku więcej uwagi niż zwykle.

Tam gdzie nie stosowano zraszania nadkoronowego i presja ze strony parcha jest minimalna, a duża ze strony mączniaka i chorób gniazda nasiennego (brak zraszania- więcej martwych kwiatów), stosujemy Sercadis solo w dawce 0,25l/ha, Lunę Experience lub Fontelis solo w dawce 0,70l/ha. Ze względu na nikłe ryzyko infekcji ze strony parcha, nie dodajemy tu preparatów kontaktowych. Sercadis i Fontelis przy braku gotowych zarodników parcha mają za zadanie przede wszystkim zwalczanie mączniaka oraz chorób gniazda nasiennego.

Przy mniej intensywnym zraszaniu nadoronowym oraz na odmianach mniej podatnych na mączniaka, możemy zastosować jeden z produktów zawierających tebukonazol w mieszaninie z kaptanem w dawce 1,5kg/ha. To dobra, ekonomiczna mieszanina chroniąca przed chorobami gniazda nasiennego, parchem i mączniakiem. Parch i mączniak są  tu wprawdzie zwalczane nie tak skutecznie jak SDHI, ale na przyzwoitym poziomie, co przy niewielkiej presji jest zupełnie wystarczające.

TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Poniżej tabela z aktualnym stanem dojrzałości najważniejszych odmian jabłoni. Należy zwrócić uwagę na znaczny przyspieszenie w dojrzewaniu. W najbliższych dniach należny liczyć się z koniecznością zbioru takich odmian jak Empire, Red Jonaprince, Szampion, Red...

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

  W zależności od wieku drzew i stanowiska, rozpoczynają się zbiory Gali. Tam gdzie owoce są mniej wyrównane, pod względem wielkości lub koloru,  powinno się zastosować zbiór dwuetapowy. W wielu krajach zbiór podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy, sa to jabłka...

Terminy zbioru

Terminy zbioru

  Na podstawie prowadzonych analiz stopnia dojrzałości owoców można stwierdzić: powoli mija optymalny termin zbioru gruszek odmiany Konferencja   dojrzałość zbiorczą osiągnęła też już odmiana Lobo pod koniec tygodnia będzie można rozpoczynać zbiory jabłek odmiany...