Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

21 maja, 2020

Parch, mączniak jabłoni

Dziś  zachmurzenie małe i umiarkowane, na północnym-wschodzie i lokalnie na Pomorzu okresami duże z przelotnymi opadami deszczu. Temperatura maksymalna od 10°C na krańcach północnych do 15°C w centrum kraju. Wiatr słaby i umiarkowany.

noc 21/22.05.2020 (czwartek/piątek)

W nocy temperatura minimalna od 0°C na wschodzie do 6°C. Miejscami, głównie na północy, wschodzie i w centrum kraju, przygruntowe przymrozki do -3°C.

W piątek  pogoda praktycznie nie zmieni się.

Zimno. A to oznacza, że preparaty systemiczne działają znacznie słabiej. Dlatego nie stosujemy obecnie takich produktów jak Movento czy  Pirimor. Insektycydy  te będzie można zastosować gdy temperatura w ciągu dnia zbliży się do 20C, a nocą nie będzie spadać poniżej 10C.

Obecnie unikamy również regulatorów wzrostu jak BA czy Regalis.

Ze względu na ochłodzenie, spowolnione jest tempo przyrostu zawiązków. W takich warunkach raczej nie dochodzi do ordzawień. W związku z tym powinniśmy wstrzymać się również ze stosowaniem GA4/7,  jeśli chcemy jej używać do ochrony przed występowaniem tego uciążliwego zjawiska. W zakresie ochrony przed ordzawieniami stosujemy obecnie jedynie preparaty siarkowe oraz lecytynę (Lecitec).

Wiatr i deszcz to nie są również warunki do infekcji ze strony mączniaka. Tam, gdzie widać porażone pędy, najlepiej systematycznie je wycinać. Wycięte gałązki mogą zostać w sadzie.  Zwykle zabieg taki powinien być wykonany do kwitnienia, kiedy pędy z mączniakiem są najlepiej widoczne. Jeśli tego nie wykonano do tej pory warto zrobić to teraz. Wybierając za 2-3 do zabiegu przeciwko parchowi produkty SDHI (Sercadis, Luna Experience)  pamiętajmy, że są to jedne z najlepszych preparatów zwalczających mączniaka jabłoni.  Tam gdzie SDHI nie będą stosowane, w celu ochrony przed mączniakiem proponujemy wybrać  proquinazid (Talius Sad).

Nadal jesteśmy w szczycie zagrożeń ze strony parcha jabłoni. Obecnie najbardziej narażone na infekcje są najmłodsze liście na nowych przyrostach. Na szczęście, ze względu na ochłodzenie,  przyrosty nie są zbyt intensywne, co pozwala preparatom zapobiegawczym na dłuższą ich ochronę. Przypominamy o odpowiedniej reakcji na prognozowane opady jakie mogą wystąpić od 23 maja. W niektórych miejscach mogą one doprowadzić do silnego zagrożenia ze strony parcha. Ze względu na możliwe duże zróżnicowanie w tym zakresie, ostateczne decyzje należy podejmować po weryfikacji danych z najbliżej działającej stacji meteo. Weryfikacje tego typu powinniśmy wykonywać zawsze, gdy tylko wystąpią opady deszczu. Pozostają nadal  aktualne rekomendacje dotyczące produktów   zwalczających parcha,  jakie zamieściliśmy w dniu wczorajszym.

W wielu sadach, szczególnie gruszowych ale i na jabłoniach, można zauważyć objawy żerowania wzdymaczy i podskórników. Są to roztocza, które skutecznie zwalczamy jedynie zanim wnikną to tkanek swoich żywicieli czyli jeszcze przed kwitnieniem. Wówczas bardzo skutecznymi są preparaty siarkowe. Obecnie nie ma możliwości zwalczania tych szkodników. 

 
TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Poniżej tabela z aktualnym stanem dojrzałości najważniejszych odmian jabłoni. Należy zwrócić uwagę na znaczny przyspieszenie w dojrzewaniu. W najbliższych dniach należny liczyć się z koniecznością zbioru takich odmian jak Empire, Red Jonaprince, Szampion, Red...

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

  W zależności od wieku drzew i stanowiska, rozpoczynają się zbiory Gali. Tam gdzie owoce są mniej wyrównane, pod względem wielkości lub koloru,  powinno się zastosować zbiór dwuetapowy. W wielu krajach zbiór podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy, sa to jabłka...

Terminy zbioru

Terminy zbioru

  Na podstawie prowadzonych analiz stopnia dojrzałości owoców można stwierdzić: powoli mija optymalny termin zbioru gruszek odmiany Konferencja   dojrzałość zbiorczą osiągnęła też już odmiana Lobo pod koniec tygodnia będzie można rozpoczynać zbiory jabłek odmiany...