Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

23 kwietnia, 2020

Parch, mączniak, zwójkówki, mszyce i zabiegi regeneracyjne

Dziś pogodnie. Temperatura maksymalna od 16°C na północy do 20°C na południowym zachodzie; nad morzem i w obszarach podgórskich od 11°C do 14°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na ogół północno-zachodni.

W nocy temperatura minimalna od 2°C miejscami na południu i północnym wschodzie do 7°C na zachodzie; w obszarach podgórskich od 0°C do 2°C. Lokalnie możliwe niewielkie przymrozki.

W piątek początkowo zachmurzenie małe, później wzrastające do umiarkowanego i dużego. W pasie od Ziemi Lubuskiej i Pomorza Zachodniego po Podlasie, Mazowsze i Lubelszczyznę miejscami przelotne opady deszczu. Lokalnie możliwe słabe burze. Temperatura maksymalna od 15°C na północy oraz na Podhalu, około 18°C w centrum do 22°C na południowym zachodzie; nad samym morzem od 11°C do 15°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz możliwe porywy wiatru do 55 km/h.

W jabłoniach prawie wszędzie występuje różowy pąk. To ważny moment  zwalczania kilku istotnych zagrożeń.

Parch jabłoni

Panująca praktycznie od początku wegetacji susza, całkowicie  zahamowała rozwój zarodników workowych parcha jabłoni. Susza, tak jak ujemne temperatury, radykalnie stopuje rozwój zimującej fazy patogena. Dlatego, aby parch ponownie osiągnął potencjał infekcyjny, liście muszą pozostać wilgotne przez kilka  kolejnych kilka. A więc, tam gdzie panuje susza, najbliższy deszcz nie będzie powodował  wysiewów ani infekcji. Może on jedynie uruchomić proces ponownego dojrzewania zarodników workowych.  W takich sadach nie ma obecnie potrzeby wykonywania zabiegów zapobiegawczych przeciwko parchowi. 

Zupełnie inna sytuacja panuje tam, gdzie stosowano zraszanie nadkoronowe. W tego typu sadach, leżące na ziemi liście od kilku dni są systematycznie zwilżane.  W związku z tym, proces dojrzewania zarodników jest tam silnie zaawansowany. W sadach gdzie stosowano zraszanie nadkoronowe najbliższy, długotrwały deszcz może doprowadzić do wysiewów i silnej infekcji. Jednak obecnie ryzyko takiej sytuacji jest niewielkie. Chyba, że wystąpi popołudniowa burza i liście zostaną mokre do rana.  Nie mniej jednak,  w takich sadach, w przypadku zapowiadanych opadów, warto wykonać zabieg preparatem kontaktowym. Zdecydowanie powinniśmy wybrać obecnie kaptan a nie Delan. W okresie kwitnienia to kaptan dodatkowo chroni przed chorobami gniazda nasiennego. Delan użyjemy jeśli wystąpi realne zagrożenie ze strony parcha w przyszłości, nawet po kwitnieniu. Nie ma wówczas obaw o ryzyko uszkodzeń zawiązków. Delan jest całkowicie w tym zakresie bezpiecznym produktem.

Opisany rozwój zarodników workowych widać wyraźnie na wykresach RIM:

Mączniak jabłoni

Widoczne obecnie młode liście z objawami choroby, to nie jest efekt tegorocznej infekcji. Liście te wyrosły z pąków zainfekowanych latem 2019. Dlatego zawsze warto latem zabezpieczyć pąki przed ich porażeniem, które rozwinie się w kolejnym sezonie. Najlepsze są wówczas do tego celu  preparaty strobilurynowe.  Obecnie prowadzona ochrona ma na celu zabezpieczenie zdrowych, młodych  części przed porażeniem zarodnikami, które wytwarzane są na liściach z widocznymi objawami choroby. Wcześniej używaliśmy produktów siarkowych, ale obecnie na zainfekowanych liściach jest wytwarzanych coraz więcej zarodników a z drugiej strony młode rozety mają coraz większą powierzchnię do ochrony. Dodatkowo warunki pogodowe coraz bardziej sprzyjają chorobie. Dlatego w tym momencie wybieramy  nie produkt siarkowy a Kendo lub Talius Sad z lekkim wskazaniem na Talius Sad. W zwalczaniu mączniaka wyjątkowo pomaga wycinanie rozet z objawami choroby.

Zwójkówki

Zabieg w okresie różowego pąka jest najskuteczniejszym zabiegiem zwalczającym zwójkówki, dlatego warto go wykonać starannie, wybierając najskuteczniejsze produkty. Ważny jest również odpowiedni moment. Zabieg wykonujemy gdy pojedyncze kwiaty w rozetach są odseparowane od siebie. Wówczas chroniące się tam młode gąsienice zwójkówek są najłatwiej dostępne dla zwalczającego je produktu.

Mszyce

zabieg przed kwitnienie, tak jak w przypadku zwójkówek, również w przypadku mszyc jest  najważniejszym w sezonie. Dlatego wybieramy tu najlepsze w danym momencie produkty i optymalny termin. Jest to najlepszy okres by zastosować preparat Teppeki. 

Zabiegi regeneracyjne

konturujemy zabiegi regeneracyjne. Ich głównym zadaniem jest stymulacja rozwoju liści rozetowych. Jeśli minęło 5dni od poprzedniego oprysku, ponownie stosujemy szybko dostępny azot i magnez (Magnitech) w mieszaninie z GA4/7.

Wszystkie wymienione dziś produkty można ze sobą mieszać. Robiąc mieszaninę zbiornikowa na początku wsypujemy MAP w dawce 2-2,5 kg/1000 litrów wody.

TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Gips rolniczy Stosowane nawozy wapniowe pod postacią kredy czy tlenku wapnia , nie są  traktowane jako dobre uzupełnienie gleby w przyswajalny  wapń. Główną rolą tych nawozów jest podnoszenia glebowego pH, a nie dostarczanie wapnia roślinom. Aby wzbogacić glebę w...

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Podstawowa analiza gleby obejmuje oznaczenie jej odczynu (pH) oraz zawartości przyswajalnego fosforu (P), potasu (K) i magnezu (Mg). Warto oznaczyć również  zawartości materii organicznej oraz skład granulometrycznego gleby. Próbki gleby powinno pobierać się...

Etylen

Etylen

Etylen  jest gazowym, roślinnym regulatorem wzrostu. Hormon ten jest zarówno aktywatorem, jak i inhibitorem  wzrostu i rozwoju. Pobudza dojrzewanie i opadanie owoców. Stymuluje zrzucanie liści i proces starzenia. Aktywuje tworzenie i rozwój pąków. Ponieważ etylen jest...

Rak kory jabłoni

Rak kory jabłoni

Właśnie wchodzimy w okres, w którym zwalczanie chorób kory i drewna jest kluczowym zagadnieniem agrotechnicznym. W przypadku jabłoni mówimy o chorobach grzybowych jakimi są rak i zgorzel kory a u drzew pestkowych o chorobie bakteryjnej  - rak drzew owocowych. Tu warto...

Prace po zbiorach

Prace po zbiorach

Praktycznie we wszystkich rejonach zbiry są już zakończone, lub zakończą się w przeciągu kilku dni. To nie kończy prac jakie powinny być wykonane jeszcze w ty sezonie w sadzie. W zależności od potrzeb należy rozważyć wykonanie działań wymienionych poniżej. W...

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...