Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

10 czerwca, 2020

Parch, owocówka, fitotoksyczność,mszyce

W środę  zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na południu, w centrum i na wschodzie przelotne opady deszczu, miejscami burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 30 mm. Temperatura maksymalna na zachodzie, południu i w centrum kraju od 21°C do 24°C, a na wschodzie i północnym wschodzie od 24°C do 27°C. Wiatr słaby i umiarkowany.

noc 10/11.06.2020 (środa/czwartek)

W nocy przelotne deszczu i burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 30 mm. Temperatura minimalna od 11°C, 14°C na zachodzie do 14°C, 16°C na wschodzie.

W czwartek zachmurzenie przeważnie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 40 mm. Temperatura maksymalna od 21°C na zachodzie do 24°C w centrum i do 29°C na wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni i wschodni, w północno-wschodniej połowie kraju a wschodni i południowo-wschodni w południowo-wschodniej części kraju. W czasie burz porywy do 75 km/h.

Parch jabłoni

Ryzyko wysiewu zarodników workowych powinno zakończyć się w połowie miesiąca.  Dlatego po 15 czerwca wyraźnie rozrzedzamy zabiegi ochronne stosując jedynie produkty kontaktowe  i tylko w okresie gdy spodziewane są opady deszczu.  Nie częściej niż raz na 10-14 dni. Gdy ustaną przyrosty jednorocznych pędów, zabiegi wykonujemy raz na 3-4 tygodnie.  Niestety jeśli w sadzie występują plamy parcha, ochrona musi pozostać bardziej szczelna. Plamy to niekończące się źródło zarodników konidialnych, które są znacznie groźniejsze niż zarodniki workowe.

 • nie muszą dojrzewać, po prostu są,
 • jest ich o wiele  więcej niż zarodników workowych,
 • nie leżą przykryte liśćmi gdzieś na ziemi a są już blisko miejsc infekcji w koronie drzewa, 
 • do uwolnienia nie potrzebują deszczu
 • infekcja z ich udziałem  zachodzi już w przypadku  rosy czy mgły.  
 • kiełkują szybciej i w niższych temperaturach niż askospory.

Gdy wystąpią  plamy parcha, nadal należy chronić stosując w pierwszej kolejności produkty zapobiegawcze (Delan , kaptan). Bardzo popularne zabiegi wyniszczające nie mogą być nadużywane, gdyż prowadzą do powstania odporności lub niosą ryzyko wystąpienia fitotoksyczności. Jeśli wystąpi taka konieczność,  wyniszczanie najlepiej przeprowadzić wykonując zabieg mieszaniną dwóch triazoli i kontaktu:  0,2l/ha produktu zawierającego difenokonazolu (Score) + 0,6l/ha zawierającego tebukonazol (25% sa)+ Delan 0,5kg/ha. Drugi zabieg wykonujemy  po 4-5 dniach  niespecyficznym produktem na bazie kwaśnego węglanu.

UWAGA większość tego typu produktów może powodować fitotoksyczność, zwłaszcza jeśli zabieg wykonywany jest na mokre liście, na noc,  lub tuż przed deszczem.

Za naszych obserwacji porównawczych wynika,  że najbezpieczniejszym jest Miligard produkowany przez polska firmą ICB Pharma.

Widząc plamy parcha warto przeanalizować, w którym momencie doszło do ich zainicjowania. Zwykle plamy widać obecnie na największych liściach w rozecie. Są to liście, które zaczęły wyrastać zaraz na początku kwitnienia,  w pierwszym tygodniu maja. Jak wiemy, najszybciej porażane są zawsze najmłodsze tkanki. Z takich zbudowane były wyrastające wówczas w rozetach liście. W tym czasie liście najwcześniej wyrosłe, okrywające pąki kwiatowe, które zaczęły pojawiać się w połowie kwietnia, na początku maja były już skórzasta i praktycznie odporne na infekcje. W pierwszym tygodniu maja wystąpiły również najsilniejsze w całym sezonie wysiewy askospor i porażenia, co w połączeniu z wrażliwą tkanką i trudną ochroną ze względu na otwarte kwiaty, mogło prowadzić do rozwoju choroby. Dlatego warto obecnie przeanalizować użyte wówczas preparaty, zastosowane terminy zabiegów i warunki w jakich wykonywano zabiegi.

Owocówka jabłkóweczka

Ze względu na zmienną pogodę (opady, skoki temperatury) widać zróżnicowanie w rozwoju szkodnika. W rejonach południowych (Sandomierz)  można już wykonywać pierwsze zabiegi. W centrum  nadal czekamy.

 • Zabiegi  powinny być wykonany tuż przed masowym wykluciem się larw (faza czarnej główki)
 • Lada chwila nastąpi to w południowych regionach. Już można wykonywać tam zabiegi ochronne.  
 • W centrum to  14-15 czerwca. Jeśli do zabiegu wybierzemy Coragen, co jest obecnie najlepszym wyborem, ze względu na możliwość zwalczania i złożonych jaj, zabieg można wykonać  nieco wcześniej.
 • Należy śledzić wykresy RIM owocówka klikając w literka „O” pod nazwą stacji meteo.
 • Najbardziej interesuje nas górny wykres, na którym pokazany jest rozwój larw.
 • Zabiegi powinny być wykonane zanim pionowa linia czasu dotrze do czerwonego pola obrazującego wykluwanie się  larw owocówki.

Wykonując zabieg Coragenem możemy zwalczać również i inne zwójkówki (liściowe). W chwili obecnej najliczniej występuje zwójka różóweczka. Są to zielone gąsienice z czarną główką. Nie jest to jednak zbyt groźny gatunek. Może obecnie pozwijać nieco liści i nadgryźć pojedyncze zawiązki, ale nie wytwarza on kolejnych pokoleń latem czy jesienią a jego szkodliwość kończy się praktycznie już teraz. Zwójka siatkóweczka, najgroźniejsza ze zwójek,  może znajdować się obecnie głownie w stadium poczwarki lub motyla i w związku z tym jej zwalczanie jest znacznie utrudnione.  Ze względu na dużą szkodliwość dla pożytecznych skorków nie używamy obecnie preparatów opartych na  indoksakarbie jak Steward czy Rumo. Preparat Runner, ze względu na szybki okres rozpadu lepiej wykorzystać do końcowych zabiegów w drugiej połowie lata.

Fitotoksyczność

Ze względu na deszczową pogodę, wiatr i presję ze strony chorób,  czasami jesteśmy zmuszeni do wykonywania zabiegów chemicznych w trudnych warunkach np. gdy liście są jeszcze mokre. Niestety wykonując zabiegi gdy drzewa nie są całkowicie suche, najłatwiej może dojść do fitotoksyczności, zwłaszcza jeśli stosujemy nawozy lub niektóre  insektycydy. Dlatego  stosując głownie nawozy,  należy unikać  wykonywania tego typu zabiegów na noc, w w okresie gdy rośliny są wilgotne lub tuż przed deszczem.

Mszyce

Znacznie wzrasta presja ze strony mszyc. Konieczne szczegółowe lustracje w kierunku mszycy jabłoniowo – babkowej. W pachwinach liści widać pierwsze kolonie bawełnicy korówki. To optymalny moment na jej zwalczanie. Do zabiegu rekomendujemy Pirimor (szczegóły w komentarzu z 4 czerwca). 

TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Gips rolniczy Stosowane nawozy wapniowe pod postacią kredy czy tlenku wapnia , nie są  traktowane jako dobre uzupełnienie gleby w przyswajalny  wapń. Główną rolą tych nawozów jest podnoszenia glebowego pH, a nie dostarczanie wapnia roślinom. Aby wzbogacić glebę w...

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Podstawowa analiza gleby obejmuje oznaczenie jej odczynu (pH) oraz zawartości przyswajalnego fosforu (P), potasu (K) i magnezu (Mg). Warto oznaczyć również  zawartości materii organicznej oraz skład granulometrycznego gleby. Próbki gleby powinno pobierać się...

Etylen

Etylen

Etylen  jest gazowym, roślinnym regulatorem wzrostu. Hormon ten jest zarówno aktywatorem, jak i inhibitorem  wzrostu i rozwoju. Pobudza dojrzewanie i opadanie owoców. Stymuluje zrzucanie liści i proces starzenia. Aktywuje tworzenie i rozwój pąków. Ponieważ etylen jest...

Rak kory jabłoni

Rak kory jabłoni

Właśnie wchodzimy w okres, w którym zwalczanie chorób kory i drewna jest kluczowym zagadnieniem agrotechnicznym. W przypadku jabłoni mówimy o chorobach grzybowych jakimi są rak i zgorzel kory a u drzew pestkowych o chorobie bakteryjnej  - rak drzew owocowych. Tu warto...

Prace po zbiorach

Prace po zbiorach

Praktycznie we wszystkich rejonach zbiry są już zakończone, lub zakończą się w przeciągu kilku dni. To nie kończy prac jakie powinny być wykonane jeszcze w ty sezonie w sadzie. W zależności od potrzeb należy rozważyć wykonanie działań wymienionych poniżej. W...

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...