W środę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na południu, w centrum i na wschodzie przelotne opady deszczu, miejscami burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 30 mm. Temperatura maksymalna na zachodzie, południu i w centrum kraju od 21°C do 24°C, a na wschodzie i północnym wschodzie od 24°C do 27°C. Wiatr słaby i umiarkowany.
noc 10/11.06.2020 (środa/czwartek)
W nocy przelotne deszczu i burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 30 mm. Temperatura minimalna od 11°C, 14°C na zachodzie do 14°C, 16°C na wschodzie.
W czwartek zachmurzenie przeważnie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 40 mm. Temperatura maksymalna od 21°C na zachodzie do 24°C w centrum i do 29°C na wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni i wschodni, w północno-wschodniej połowie kraju a wschodni i południowo-wschodni w południowo-wschodniej części kraju. W czasie burz porywy do 75 km/h.
Parch jabłoni
Ryzyko wysiewu zarodników workowych powinno zakończyć się w połowie miesiąca. Dlatego po 15 czerwca wyraźnie rozrzedzamy zabiegi ochronne stosując jedynie produkty kontaktowe i tylko w okresie gdy spodziewane są opady deszczu. Nie częściej niż raz na 10-14 dni. Gdy ustaną przyrosty jednorocznych pędów, zabiegi wykonujemy raz na 3-4 tygodnie. Niestety jeśli w sadzie występują plamy parcha, ochrona musi pozostać bardziej szczelna. Plamy to niekończące się źródło zarodników konidialnych, które są znacznie groźniejsze niż zarodniki workowe.
- nie muszą dojrzewać, po prostu są,
- jest ich o wiele więcej niż zarodników workowych,
- nie leżą przykryte liśćmi gdzieś na ziemi a są już blisko miejsc infekcji w koronie drzewa,
- do uwolnienia nie potrzebują deszczu
- infekcja z ich udziałem zachodzi już w przypadku rosy czy mgły.
- kiełkują szybciej i w niższych temperaturach niż askospory.
Gdy wystąpią plamy parcha, nadal należy chronić stosując w pierwszej kolejności produkty zapobiegawcze (Delan , kaptan). Bardzo popularne zabiegi wyniszczające nie mogą być nadużywane, gdyż prowadzą do powstania odporności lub niosą ryzyko wystąpienia fitotoksyczności. Jeśli wystąpi taka konieczność, wyniszczanie najlepiej przeprowadzić wykonując zabieg mieszaniną dwóch triazoli i kontaktu: 0,2l/ha produktu zawierającego difenokonazolu (Score) + 0,6l/ha zawierającego tebukonazol (25% sa)+ Delan 0,5kg/ha. Drugi zabieg wykonujemy po 4-5 dniach niespecyficznym produktem na bazie kwaśnego węglanu.
UWAGA większość tego typu produktów może powodować fitotoksyczność, zwłaszcza jeśli zabieg wykonywany jest na mokre liście, na noc, lub tuż przed deszczem.
Za naszych obserwacji porównawczych wynika, że najbezpieczniejszym jest Miligard produkowany przez polska firmą ICB Pharma.
Widząc plamy parcha warto przeanalizować, w którym momencie doszło do ich zainicjowania. Zwykle plamy widać obecnie na największych liściach w rozecie. Są to liście, które zaczęły wyrastać zaraz na początku kwitnienia, w pierwszym tygodniu maja. Jak wiemy, najszybciej porażane są zawsze najmłodsze tkanki. Z takich zbudowane były wyrastające wówczas w rozetach liście. W tym czasie liście najwcześniej wyrosłe, okrywające pąki kwiatowe, które zaczęły pojawiać się w połowie kwietnia, na początku maja były już skórzasta i praktycznie odporne na infekcje. W pierwszym tygodniu maja wystąpiły również najsilniejsze w całym sezonie wysiewy askospor i porażenia, co w połączeniu z wrażliwą tkanką i trudną ochroną ze względu na otwarte kwiaty, mogło prowadzić do rozwoju choroby. Dlatego warto obecnie przeanalizować użyte wówczas preparaty, zastosowane terminy zabiegów i warunki w jakich wykonywano zabiegi.
Owocówka jabłkóweczka
Ze względu na zmienną pogodę (opady, skoki temperatury) widać zróżnicowanie w rozwoju szkodnika. W rejonach południowych (Sandomierz) można już wykonywać pierwsze zabiegi. W centrum nadal czekamy.
- Zabiegi powinny być wykonany tuż przed masowym wykluciem się larw (faza czarnej główki)
- Lada chwila nastąpi to w południowych regionach. Już można wykonywać tam zabiegi ochronne.
- W centrum to 14-15 czerwca. Jeśli do zabiegu wybierzemy Coragen, co jest obecnie najlepszym wyborem, ze względu na możliwość zwalczania i złożonych jaj, zabieg można wykonać nieco wcześniej.
- Należy śledzić wykresy RIM owocówka klikając w literka „O” pod nazwą stacji meteo.
- Najbardziej interesuje nas górny wykres, na którym pokazany jest rozwój larw.
- Zabiegi powinny być wykonane zanim pionowa linia czasu dotrze do czerwonego pola obrazującego wykluwanie się larw owocówki.
Wykonując zabieg Coragenem możemy zwalczać również i inne zwójkówki (liściowe). W chwili obecnej najliczniej występuje zwójka różóweczka. Są to zielone gąsienice z czarną główką. Nie jest to jednak zbyt groźny gatunek. Może obecnie pozwijać nieco liści i nadgryźć pojedyncze zawiązki, ale nie wytwarza on kolejnych pokoleń latem czy jesienią a jego szkodliwość kończy się praktycznie już teraz. Zwójka siatkóweczka, najgroźniejsza ze zwójek, może znajdować się obecnie głownie w stadium poczwarki lub motyla i w związku z tym jej zwalczanie jest znacznie utrudnione. Ze względu na dużą szkodliwość dla pożytecznych skorków nie używamy obecnie preparatów opartych na indoksakarbie jak Steward czy Rumo. Preparat Runner, ze względu na szybki okres rozpadu lepiej wykorzystać do końcowych zabiegów w drugiej połowie lata.
Fitotoksyczność
Ze względu na deszczową pogodę, wiatr i presję ze strony chorób, czasami jesteśmy zmuszeni do wykonywania zabiegów chemicznych w trudnych warunkach np. gdy liście są jeszcze mokre. Niestety wykonując zabiegi gdy drzewa nie są całkowicie suche, najłatwiej może dojść do fitotoksyczności, zwłaszcza jeśli stosujemy nawozy lub niektóre insektycydy. Dlatego stosując głownie nawozy, należy unikać wykonywania tego typu zabiegów na noc, w w okresie gdy rośliny są wilgotne lub tuż przed deszczem.
Mszyce
Znacznie wzrasta presja ze strony mszyc. Konieczne szczegółowe lustracje w kierunku mszycy jabłoniowo – babkowej. W pachwinach liści widać pierwsze kolonie bawełnicy korówki. To optymalny moment na jej zwalczanie. Do zabiegu rekomendujemy Pirimor (szczegóły w komentarzu z 4 czerwca).
Liście oznaczone cyfrą 1 – liście rozetowe które wyrosły w połowie kwietnia. W okresie infekcji z początku maja były już odporne i nie zostały porażone. Największy liść z cyfrą 2, to liść na której pojawiła się plama parcha. Podczas majowej infekcji był najmłodszym, a więc najwrażliwszym na parcha. Liście z cyfrą 3 są czyste, gdyż wyrosły już po okresie majowych infekcji.
W rejonach południowych można już wykonywać zabiegi zwalczające owocówkę. Czerwone pole na górnym wykresie informuje o poziomie wykluwania się larw.