Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

19 czerwca, 2020

Parch, owocówka

W piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na północnym wschodzie z rozpogodzeniami. Burze z przelotnymi opadami deszczu oraz gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 30 mm, lokalnie do 50 mm. Temperatura maksymalna od 24°C do 28°C. Wiatr słaby i umiarkowany.

noc 19/20.06.2020 (piątek/sobota)

W nocy przelotne opady deszczu, miejscami burze, początkowo lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 20 mm. Nad ranem gdzieniegdzie mgły. Temperatura minimalna od 14°C do 18°C. Wiatr słaby i umiarkowany.

W sobotę w dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. W centrum i na wschodzie przelotne opady deszczu, burze, miejscami z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 40 mm. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze kraju od 18°C do 22°C.  Cieplej na północnym wschodzie i wschodzie od 23°C do 27°C. Wiatr słaby i umiarkowany.

Cały czas pragniemy zwrócić uwagę na panujące zagrożenie ze strony parch jabłoni. Problem dotyczy głównie sadów gdzie widoczne są już objawy choroby, choć do czasu gdy ciągle pojawiają się nowe, młode liście, zagrożone mogą być i te sady gdzie na pierwszy rzut oka nie obserwuje się plam parcha. Zagrożenie podnosi długo zalegająca wilgoć, wysoka temperatura i intensywne opady szybko zmywające stosowane fungicydy.

Panujące warunki zaczynają przypominać te z 1997 roku (słynna powódź we Wrocławiu),  gdy podczas intensywnych, letnich  opadów, nawet w sadach gdzie nie stwierdzano obecności choroby, rozpoczął się wtórny wzrost pędów na których parch  rozwinął się gwałtownie a póżniej zainfekował owoce.  Finalnie spowodowało to olbrzymie straty w plonie jabłek.

Dlatego sugerujemy aby jeszcze prze kilka najbliższych dni, we wszystkich sadach jabłoniowych kontynuować zabiegi zapobiegawcze stosując preparaty kontaktowe. Jeśli nie były wcześniej nadużywane można kontakty połączyć z preparatami strobilurynowymi, SDHI lub triazolami. Jeśli warunki tego wymagają (codzienne opady a ich suma przekracza 40mm) zabiegi należy wykonać nawet co 3-4 dni.

WAŻNE,  ze względu na ryzyko zmycia nie stosujemy obecnie nawożenie dolistnego.

Tam gdzie suma opadów od pierwszego oprysku przekroczy 60mm, wymagane będzie powtórzenie zabiegu przeciwko owocówce jabłkóweczce.

BARDZO WAŻNE: do czasu ustania gwałtownych opadów nie wolno stosować zabiegów herbicydowych.  Związane jest to z ryzykiem wmycia tych produktów w strefę korzeni drzew owocowych, co może być dla nich bardzo niebezpieczne. Dotyczy to wszystkich preparatów.

TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Poniżej tabela z aktualnym stanem dojrzałości najważniejszych odmian jabłoni. Należy zwrócić uwagę na znaczny przyspieszenie w dojrzewaniu. W najbliższych dniach należny liczyć się z koniecznością zbioru takich odmian jak Empire, Red Jonaprince, Szampion, Red...

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

  W zależności od wieku drzew i stanowiska, rozpoczynają się zbiory Gali. Tam gdzie owoce są mniej wyrównane, pod względem wielkości lub koloru,  powinno się zastosować zbiór dwuetapowy. W wielu krajach zbiór podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy, sa to jabłka...

Terminy zbioru

Terminy zbioru

  Na podstawie prowadzonych analiz stopnia dojrzałości owoców można stwierdzić: powoli mija optymalny termin zbioru gruszek odmiany Konferencja   dojrzałość zbiorczą osiągnęła też już odmiana Lobo pod koniec tygodnia będzie można rozpoczynać zbiory jabłek odmiany...