Prognozowane ocieplenie, przy stałym ryzyku pojawienia się opadów, oraz wyjątkowo silne poranne rosy, znacznie podnoszą ryzyko rozwoju chorób drzew owocowych. Cały czas dużym zagrożeniem są gorzka zgnilizna i szara pleśń. Niestety, niepokojącym jest fakt, że w prowadzonych doświadczeniach widać wyraźny wzrost aktywności ze strony parcha jabłoni. Na liściach pojawiają się nowe objawy formy marmurkowatej parcha, a na owocach , tam gdzie wcześniej wystąpiły plamy, uważane obecnie za wyniszczone, widać ich regenerację. W obu przypadkach diagnozujemy obecność sporych ilości zarodników konidialnych. W panujących obecnie warunkach pogodowych (poranne, długotrwałe rosy), do infekcji, nawet wyrośniętych jabłek, może dochodzić praktycznie non stop.
Dlatego, podstawowym preparatem do ochrony w końcowym okresie produkcji, powinien być kaptan. Z produktów o szerszym spektrum działania, właśnie ze względu na ochronę przed parchem, w pierwszej kolejności sięgamy po Lunę Expirience i Bellis. Zwykle, aby unikać ryzyka odporności w kierunku preparatów SDHI, wymienione produkty powinny być stosowane z kaptanem w zredukowanej dawce (1kg/ha).
Jeśli nie chcemy wnosić dodatkowych pozostałości, choć w obecnym sezonie dbałość o zdrowotność ma zdecydowany priorytety, możemy wykorzystać Sergomil, który dodatkowo będzie ograniczał bakteriozy. Chodzi tu zwłaszcza o bakterie z rodzaju Psudomonas, które uszkadzają przetchlinki na owocach.
UWAGA: ze względu na pojawiacie się pytania informujemy, że w prowadzonych u nas w tym roku ścisłych doświadczeniach, laminaryna (substancje nie wnosząca pozostałości) wykazała słabe i bardzo słabe działanie w zwalczaniu parcha jabłoni i szarej pleśni. Dotyczy to również zabiegów wykonywanych tym produktem w drugiej połowie lata w celu oceny skuteczności ochrony przed późnymi infekcjami parcha jabłoni. Dlatego wydaje się, że ze względu na silną presję ze strony patogenów, na laminarynie nie może opierać się główny ciężar ochrony przed parchem przechowalniczym i szarą pleśnią.
Na podstawie prowadzonych obserwacji informujemy, że należy liczyć się z koniecznością wykonania zabiegu zwalczającego późne stadia zwójkówek.
Prawdopodobny termin zabiegów to 10-15 września. Preparaty to Affirm i Delegate.
Czarna obwódka na wydawałoby się obumarłej plamie, to skupisko żywych strzępek i zarodników konidialnych parcha jabłoni.
Nowe plamy parcha jabłoni na wyrośniętych owocach na początku rozwijają się dość wolno i są trudne do zauważenia.