Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

4 czerwca, 2020

Pękanie wosków na młodych owocach, mszyce, owocówka śliwkóweczka

UWAGA, ze względu na liczne, dzisiejsze pytania wyjaśniamy:

nigdy nie obserwowaliśmy negatywnego wpływu matamitronu na właściwości przechowalnicze jabłek. W przypadku takich odmian jak Gala czy Pinowa metemitron, zaraz po ATS, jest optymalnym produktem do regulowania ich owocowania. Dlatego produkt ten może być bezpiecznie w tych odmianach stosowany, mimo że są trudniejsze w przechowywaniu.
Benzyloadenina jest jednym z najłagodniejszych środków do przerzedzania i nie tylko z naszych obserwacji, stosownie jej na odmianie Gala jest wyjątkowo mało efektywne.
Prosimy o większy dystans do reklam z internetu.

Dziś  zachmurzenie umiarkowane i duże, początkowo w wielu miejscach małe. Na wschodzie przelotne opady deszczu, lokalnie burze, możliwe opady gradu. Po południu w województwach południowych i zachodnich również przelotne opady deszczu, miejscami burze. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 15 mm. Temperatura maksymalna od 17°C na północnym wschodzie do 21°C w centrum kraju i 24°C na zachodzie i południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany.

noc 04/05.06.2020 (czwartek/piątek)

W nocy postępujące od zachodu i południa do centrum kraju opady deszczu. Temperatura minimalna od 10°C do 15°C.

W piątek zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu i miejscami burze, możliwe opady gradu. Prognozowana wysokość opadu w czasie burz do 20 mm. Temperatura maksymalna od 19°C do 23°C. Wiatr słaby i umiarkowany.

Dość ciepło i wilgotno a w ziemi sporo wody.

To istotnie zintensyfikuje wzrost drzew. Zaczną przyspieszać rozwój jednorocznych przyrostów. Zawiązki powiększa swoje średnice.

Ocieplenie i skokowy wzrost zawiązków, to  warunki sprzyjające  pękaniu wosków na młodych owocach. Gdy pojawi się wilgoć, choćby nocna rosa, leżące pod woskami komórki skórki (epidermy) zaczną chłonąć wodą. Jeśli zwilżenie potrwa kilka godzin, pobieranie wody będzie na tyle długotrwałe, że napompowane nią komórki  zaczynają pękać. Powstają rozerwania, które roślina naprawi później korkiem, widocznym dla nas jako chropowate ordzawienia. Dlatego aby redukować to niebezpieczne zjawisko, wykonujemy cały szereg działań zabezpieczających. Wprawdzie  wielu producentów ogranicza się jedynie do stosowania GA4/7, ale wpływ tych substancji na redukcję uszkodzeń nigdy nie przekracza 30% skuteczności i konieczne są dodatkowe czynności.

Mimo to, stosowanie GA 4/7 to ważny etap w procesie do gładkich owoców. Gibereliny wzmacniają skórką, której komórki pod wpływem hormonów mają grubsze ściany, są nieco mniejsze i jest ich więcej. A więc epiderma z nich zbudowana jest znacznie trwalsza. GA 4/7 stosujemy  w ciągu 6-8 tygodni po kwitnieniu, w każdy pierwszy ciepły dzień na początku wyraźnie cieplejszego okresu. Zwykle dzieje się tak 2-3 razy w tym okresie. Taki pierwszy optymalny moment to dzisiejszy i jutrzejszy dzień. Dawka GA 4/7 to 0,5l/ha dla 1% produktu.

WAŻNE: W prowadzonych przez nas doświadczeniach,  skuteczność GA4/7 znacznie wzrastała, gdy produkty te były stosowane razem z preparatem Lecitec zawierającym lecytynę. Lecytyna dodatkowo wzmacnia komórki skórki a jednocześnie reperuje powstałe pęknięcia i nie dopuszcza w nie wody.

Całość można mieszać z Delanem, który dodatkowo wypełnia mikropęknięcia skórki. To samo zadanie wypełni również glinka kaolinowa.

WAŻNE: nie powinniśmy do zabiegu z lecytyną stosować kaptanu i siarki.

UWAGA: Delan, wbrew różnym opiniom, z całą pewnością jest produktem bezpiecznym jeśli chodzi o ordzawienia, co więcej, dodatkowo chroni zawiązki przed ich powstawanie.

Obecnie nie wolno stosować produktów silikonowych, zwłaszcza zwilżaczy, które znacznie zwiększają ryzyko uszkodzeń na zawiązkach. Jako adiutant powinien być stosowany Protector.

Ponieważ najbliższe dni, to jednocześnie czas gdzie część sadowników będzie przerzedzać zawiązki i stosować druga dawkę Regalisu. Jeśli to możliwe unikajmy stosowania GA 4/7 BA i Regalisu w tym samym dniu. Nie ma jednoznacznie potwierdzonych danych doświadczalnych, które wymagały by aby okres przerwy między tymi produktami był dłuższy.

Wymienione produkty można stosować z nawozami dobitnymi. Wybieramy albo mieszanki z poprzednich zaleceń, albo nawozy wapniowe. Nawozy wapniowe jak na razie stosujemy jedynie tam gdzie istnieje ryzyko ordzawień. Nadal priorytet ma Mobical czy Biocal, ale możemy włączać już powoli saletrę wapniową, nie przekraczając jednak dawki 5kg/ha.

Zwalczanie mszyc.

Jak już pisaliśmy, obecnie trwa optymalny moment do zwalczania mszyc z wyjątkiem bawełnicy korówki. Bawełnice najskuteczniej zwalczamy gdy widzimy nowe kolonie na jednorocznych przyrostach, a takie zjawisko występuje obecnie sporadycznie. Dlatego sugerujemy aby wykonując obecnie zabiegi zwalczające mszyce, tam gdzie chcemy zwalczać również bawełnicę, nie stosować jeszcze Pirimoru. Produkt ten użyjemy za 7-10 dni. Zalecenie to nie dotyczy preparatu Movento.

Owocówka śliwkóweczka.

optymalny moment do zwalczania tego szkodnika

TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Gips rolniczy Stosowane nawozy wapniowe pod postacią kredy czy tlenku wapnia , nie są  traktowane jako dobre uzupełnienie gleby w przyswajalny  wapń. Główną rolą tych nawozów jest podnoszenia glebowego pH, a nie dostarczanie wapnia roślinom. Aby wzbogacić glebę w...

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Podstawowa analiza gleby obejmuje oznaczenie jej odczynu (pH) oraz zawartości przyswajalnego fosforu (P), potasu (K) i magnezu (Mg). Warto oznaczyć również  zawartości materii organicznej oraz skład granulometrycznego gleby. Próbki gleby powinno pobierać się...

Etylen

Etylen

Etylen  jest gazowym, roślinnym regulatorem wzrostu. Hormon ten jest zarówno aktywatorem, jak i inhibitorem  wzrostu i rozwoju. Pobudza dojrzewanie i opadanie owoców. Stymuluje zrzucanie liści i proces starzenia. Aktywuje tworzenie i rozwój pąków. Ponieważ etylen jest...

Rak kory jabłoni

Rak kory jabłoni

Właśnie wchodzimy w okres, w którym zwalczanie chorób kory i drewna jest kluczowym zagadnieniem agrotechnicznym. W przypadku jabłoni mówimy o chorobach grzybowych jakimi są rak i zgorzel kory a u drzew pestkowych o chorobie bakteryjnej  - rak drzew owocowych. Tu warto...

Prace po zbiorach

Prace po zbiorach

Praktycznie we wszystkich rejonach zbiry są już zakończone, lub zakończą się w przeciągu kilku dni. To nie kończy prac jakie powinny być wykonane jeszcze w ty sezonie w sadzie. W zależności od potrzeb należy rozważyć wykonanie działań wymienionych poniżej. W...

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...