UWAGA, ze względu na liczne, dzisiejsze pytania wyjaśniamy:
nigdy nie obserwowaliśmy negatywnego wpływu matamitronu na właściwości przechowalnicze jabłek. W przypadku takich odmian jak Gala czy Pinowa metemitron, zaraz po ATS, jest optymalnym produktem do regulowania ich owocowania. Dlatego produkt ten może być bezpiecznie w tych odmianach stosowany, mimo że są trudniejsze w przechowywaniu.
Benzyloadenina jest jednym z najłagodniejszych środków do przerzedzania i nie tylko z naszych obserwacji, stosownie jej na odmianie Gala jest wyjątkowo mało efektywne.
Prosimy o większy dystans do reklam z internetu.
Dziś zachmurzenie umiarkowane i duże, początkowo w wielu miejscach małe. Na wschodzie przelotne opady deszczu, lokalnie burze, możliwe opady gradu. Po południu w województwach południowych i zachodnich również przelotne opady deszczu, miejscami burze. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 15 mm. Temperatura maksymalna od 17°C na północnym wschodzie do 21°C w centrum kraju i 24°C na zachodzie i południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany.
noc 04/05.06.2020 (czwartek/piątek)
W nocy postępujące od zachodu i południa do centrum kraju opady deszczu. Temperatura minimalna od 10°C do 15°C.
W piątek zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu i miejscami burze, możliwe opady gradu. Prognozowana wysokość opadu w czasie burz do 20 mm. Temperatura maksymalna od 19°C do 23°C. Wiatr słaby i umiarkowany.
Dość ciepło i wilgotno a w ziemi sporo wody.
To istotnie zintensyfikuje wzrost drzew. Zaczną przyspieszać rozwój jednorocznych przyrostów. Zawiązki powiększa swoje średnice.
Ocieplenie i skokowy wzrost zawiązków, to warunki sprzyjające pękaniu wosków na młodych owocach. Gdy pojawi się wilgoć, choćby nocna rosa, leżące pod woskami komórki skórki (epidermy) zaczną chłonąć wodą. Jeśli zwilżenie potrwa kilka godzin, pobieranie wody będzie na tyle długotrwałe, że napompowane nią komórki zaczynają pękać. Powstają rozerwania, które roślina naprawi później korkiem, widocznym dla nas jako chropowate ordzawienia. Dlatego aby redukować to niebezpieczne zjawisko, wykonujemy cały szereg działań zabezpieczających. Wprawdzie wielu producentów ogranicza się jedynie do stosowania GA4/7, ale wpływ tych substancji na redukcję uszkodzeń nigdy nie przekracza 30% skuteczności i konieczne są dodatkowe czynności.
Mimo to, stosowanie GA 4/7 to ważny etap w procesie do gładkich owoców. Gibereliny wzmacniają skórką, której komórki pod wpływem hormonów mają grubsze ściany, są nieco mniejsze i jest ich więcej. A więc epiderma z nich zbudowana jest znacznie trwalsza. GA 4/7 stosujemy w ciągu 6-8 tygodni po kwitnieniu, w każdy pierwszy ciepły dzień na początku wyraźnie cieplejszego okresu. Zwykle dzieje się tak 2-3 razy w tym okresie. Taki pierwszy optymalny moment to dzisiejszy i jutrzejszy dzień. Dawka GA 4/7 to 0,5l/ha dla 1% produktu.
WAŻNE: W prowadzonych przez nas doświadczeniach, skuteczność GA4/7 znacznie wzrastała, gdy produkty te były stosowane razem z preparatem Lecitec zawierającym lecytynę. Lecytyna dodatkowo wzmacnia komórki skórki a jednocześnie reperuje powstałe pęknięcia i nie dopuszcza w nie wody.
Całość można mieszać z Delanem, który dodatkowo wypełnia mikropęknięcia skórki. To samo zadanie wypełni również glinka kaolinowa.
WAŻNE: nie powinniśmy do zabiegu z lecytyną stosować kaptanu i siarki.
UWAGA: Delan, wbrew różnym opiniom, z całą pewnością jest produktem bezpiecznym jeśli chodzi o ordzawienia, co więcej, dodatkowo chroni zawiązki przed ich powstawanie.
Obecnie nie wolno stosować produktów silikonowych, zwłaszcza zwilżaczy, które znacznie zwiększają ryzyko uszkodzeń na zawiązkach. Jako adiutant powinien być stosowany Protector.
Ponieważ najbliższe dni, to jednocześnie czas gdzie część sadowników będzie przerzedzać zawiązki i stosować druga dawkę Regalisu. Jeśli to możliwe unikajmy stosowania GA 4/7 BA i Regalisu w tym samym dniu. Nie ma jednoznacznie potwierdzonych danych doświadczalnych, które wymagały by aby okres przerwy między tymi produktami był dłuższy.
Wymienione produkty można stosować z nawozami dobitnymi. Wybieramy albo mieszanki z poprzednich zaleceń, albo nawozy wapniowe. Nawozy wapniowe jak na razie stosujemy jedynie tam gdzie istnieje ryzyko ordzawień. Nadal priorytet ma Mobical czy Biocal, ale możemy włączać już powoli saletrę wapniową, nie przekraczając jednak dawki 5kg/ha.
Zwalczanie mszyc.
Jak już pisaliśmy, obecnie trwa optymalny moment do zwalczania mszyc z wyjątkiem bawełnicy korówki. Bawełnice najskuteczniej zwalczamy gdy widzimy nowe kolonie na jednorocznych przyrostach, a takie zjawisko występuje obecnie sporadycznie. Dlatego sugerujemy aby wykonując obecnie zabiegi zwalczające mszyce, tam gdzie chcemy zwalczać również bawełnicę, nie stosować jeszcze Pirimoru. Produkt ten użyjemy za 7-10 dni. Zalecenie to nie dotyczy preparatu Movento.
Owocówka śliwkóweczka.
optymalny moment do zwalczania tego szkodnika