W poniedziałek na północy oraz w centrum zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Miejscami przelotne opady deszczu. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 12°C na Pomorzu Gdańskim do 21°C na południu i południowym zachodzie. Wiatr będzie umiarkowany, okresami porywisty.
noc 18/19.05.2020(poniedziałek/wtorek)
W nocy na północy, północnym wschodzie oraz miejscami w centrum przelotne opady deszczu. Na północnym wschodzie prognozowana suma opadów do 10 mm. Temperatura minimalna od 7°C na północnym wschodzie do 10°C nad morzem i 11°C miejscami w centrum oraz na południu.
We wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami, głównie na północy i w centrum, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 12°C na północnym wschodzie i w rejonie Zatoki Gdańskiej do 21°C miejscami na południu. Wiatr umiarkowany i porywisty.
Prognozowane opady mogą nieco zwiększyć ryzyko rozwoju parcha jabłoni, dlatego jeśli od ostatniego zabiegu zapobiegawczego minęło więcej niż 7dni, należy odnowić ochronę zapobiegawczą stosując kaptan lub Delan. Warto zwrócić uwagę na prognozy mówiące o wyraźnym wzroście zagrożenia ze strony tej choroby ze względu na opady, które pojawić się maja od 23 maja. Układając program ochrony należy zaplanować kolejny zabieg zapobiegawczy na 21-22 maja.
W wymienionym okresie przewidywany jest również wzrost zagrożeń ze strony i innych chorób. Dotyczy to głównie nekrotycznej plamistości liści (opad liści na Goldenie)oraz drobnej plamistości drzew pestkowych.
Poniżej przypomnienie listy wybranych preparatów chemicznych, z informacją do kiedy można wykonać nimi zabiegi (jabłonie), by uniknąć ryzyka wykrycia ich pozostałości w owocach. Niestety, przedstawione poniżej informacje należy traktować jedynie jako orientacyjne. Związane jest to z faktem, że w krajach skąd pochodzą cytowane dane, część preparatów posiada inne dawki rejestracyjne, niż te zatwierdzone w Polsce. O pozostałościach środków ochrony w owocach decydują dodatkowo i inne czynniki. Jest to chociażby znoszenie cieczy z działek, gdzie zabiegi wykonywane są przez sąsiadów. Zjawisko to jest niebezpieczne, zwłaszcza w przypadku sąsiedztwa upraw rolniczych. Wówczas istnieje ryzyko wykrycia pozostałości preparatów niedopuszczonych do użycia w uprawach sadowniczych. Nie bez znaczenie dla poziomu wykrywalności pozostałości środków ochrony roślin, mają również warunki atmosferyczne występujące od zabiegu do zbioru. W przypadku braku opadów, pozostałości w owocach mogą być wyższe.
Od tego roku, wspólne z Instytutem Ogrodnictwa w Skierniewicach zaczęliśmy wspólny, dwuletni projekt, w ramach którego prowadzone są badania mające doprecyzować informacje o tym jak stosować środki ochrony roślin, aby unikać ich pozostałości w owocach. Badanie ta z całą pewnością odpowiedzą na wiele pytań dotyczących technologii produkcji owoców z kontrolowaną ilością pozostałości śor.
- Coragen: 75 dni do zbioru
- Chorus : do końca kwitnienia
- Delan: do końca kwitnienia
- Delan Pro: do końca kwitnienia
- Envidor: 90 do zbioru
- Ethrel: do końca kwitnienia
- Flint: 35 dni do zbioru
- Tebukonazol: 95 dni do zbioru
- Mospilan: 90 dni do zbioru
- Geoxe: 75 dni dni do zbioru
- Luna Experience: 90 dni do zbioru
- Movento: 70 dni do zbioru
- Nimrod: 60 dni do zbioru
- Kendo: 30 dni do zbioru
- Pirimor: do końca kwitnienia
- Regalis: 55 dni do zbioru
- Runner: 70 dni do zbioru
- Steward: 75 dni do zbioru
- Discus: 40 dni do zbioru
- Switch: 75 dni do zbioru
- Syllit: do końca kwitnienia
- Teppeki: do końca kwitnienia
- Topas: dni 28 dni do zbioru
- Topper: dni 20 od zabiegu
- Vertimec: dni 30 do zbioru