Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

18 maja, 2020

Parch, nekrotyczna plamistość liści, drobna plamistość drzew pestkowych, pozostałości

W poniedziałek  na północy oraz w centrum zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Miejscami przelotne opady deszczu. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 12°C na Pomorzu Gdańskim do 21°C na południu i południowym zachodzie. Wiatr będzie umiarkowany, okresami porywisty.

noc 18/19.05.2020(poniedziałek/wtorek)

W nocy na północy, północnym wschodzie oraz miejscami w centrum przelotne opady deszczu. Na północnym wschodzie prognozowana suma opadów do 10 mm. Temperatura minimalna od 7°C na północnym wschodzie do 10°C nad morzem i 11°C miejscami w centrum oraz na południu.

We wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami, głównie na północy i w centrum, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 12°C na północnym wschodzie i w rejonie Zatoki Gdańskiej do  21°C miejscami na południu. Wiatr umiarkowany i porywisty.

Prognozowane opady mogą nieco zwiększyć ryzyko rozwoju parcha jabłoni, dlatego jeśli od ostatniego zabiegu zapobiegawczego minęło więcej niż 7dni, należy odnowić ochronę zapobiegawczą stosując kaptan lub Delan. Warto zwrócić uwagę na prognozy mówiące o wyraźnym wzroście zagrożenia ze strony tej choroby ze względu na opady, które pojawić się maja od 23 maja. Układając program ochrony należy zaplanować kolejny zabieg zapobiegawczy na  21-22 maja.

W wymienionym okresie przewidywany jest również wzrost zagrożeń ze strony i innych chorób. Dotyczy to głównie nekrotycznej plamistości liści (opad liści na Goldenie)oraz drobnej plamistości drzew pestkowych.

Poniżej przypomnienie listy wybranych preparatów chemicznych, z informacją do kiedy można wykonać nimi zabiegi (jabłonie), by uniknąć ryzyka wykrycia ich pozostałości w owocach. Niestety, przedstawione poniżej informacje należy traktować jedynie jako orientacyjne. Związane jest to z faktem, że w krajach skąd pochodzą cytowane dane, część preparatów posiada inne dawki rejestracyjne, niż te zatwierdzone w Polsce. O pozostałościach środków ochrony w owocach decydują dodatkowo i inne czynniki. Jest to chociażby znoszenie cieczy z działek, gdzie zabiegi wykonywane są przez sąsiadów. Zjawisko to jest niebezpieczne, zwłaszcza w przypadku sąsiedztwa upraw rolniczych. Wówczas istnieje ryzyko wykrycia pozostałości preparatów niedopuszczonych do użycia w uprawach sadowniczych. Nie bez znaczenie dla poziomu wykrywalności pozostałości środków ochrony roślin, mają również warunki atmosferyczne występujące od zabiegu do zbioru. W przypadku braku opadów, pozostałości w owocach mogą być wyższe.

Od tego roku, wspólne z Instytutem Ogrodnictwa w Skierniewicach zaczęliśmy wspólny, dwuletni projekt, w ramach którego prowadzone są badania mające doprecyzować informacje o tym jak stosować środki ochrony roślin, aby unikać ich pozostałości w owocach.  Badanie ta z całą pewnością odpowiedzą na wiele pytań dotyczących technologii produkcji owoców z kontrolowaną ilością pozostałości  śor.

 1.     Coragen: 75 dni  do zbioru
 2.     Chorus : do końca kwitnienia
 3.     Delan: do końca kwitnienia
 4.     Delan Pro: do końca kwitnienia
 5.     Envidor: 90 do zbioru
 6.     Ethrel: do końca kwitnienia
 7.     Flint: 35 dni do zbioru
 8.     Tebukonazol: 95 dni do zbioru
 9.     Mospilan: 90 dni do zbioru
 10.     Geoxe: 75 dni dni do zbioru
 11.     Luna Experience: 90 dni do zbioru
 12.     Movento: 70 dni do zbioru
 13.     Nimrod: 60 dni do zbioru
 14.     Kendo: 30 dni do zbioru
 15.     Pirimor: do końca kwitnienia
 16.     Regalis: 55 dni do zbioru
 17.     Runner: 70 dni do zbioru
 18.     Steward: 75 dni do zbioru
 19.     Discus: 40 dni do zbioru
 20.     Switch: 75 dni do zbioru
 21.     Syllit: do końca kwitnienia
 22.     Teppeki: do końca kwitnienia
 23.     Topas: dni 28 dni do zbioru
 24.     Topper: dni 20 od zabiegu
 25.     Vertimec: dni 30 do zbioru
 
TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Poniżej tabela z aktualnym stanem dojrzałości najważniejszych odmian jabłoni. Należy zwrócić uwagę na znaczny przyspieszenie w dojrzewaniu. W najbliższych dniach należny liczyć się z koniecznością zbioru takich odmian jak Empire, Red Jonaprince, Szampion, Red...

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

  W zależności od wieku drzew i stanowiska, rozpoczynają się zbiory Gali. Tam gdzie owoce są mniej wyrównane, pod względem wielkości lub koloru,  powinno się zastosować zbiór dwuetapowy. W wielu krajach zbiór podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy, sa to jabłka...

Terminy zbioru

Terminy zbioru

  Na podstawie prowadzonych analiz stopnia dojrzałości owoców można stwierdzić: powoli mija optymalny termin zbioru gruszek odmiany Konferencja   dojrzałość zbiorczą osiągnęła też już odmiana Lobo pod koniec tygodnia będzie można rozpoczynać zbiory jabłek odmiany...