Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

6 kwietnia, 2020

Preparaty olejowe

Rosnący w siłę wyż przemieszcza się nad obszarem Polski za zachodu na południowy wschód.

Dziś w dzień słonecznie. Temperatura maksymalna od 14°C,15°C na północy i południowym wschodzie do 19°C, 20°C na południowym zachodzie i w centrum. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami porywisty.

W nocy z poniedziałku na wtorek bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Nad ranem we wtorek, we wschodniej połowie kraju lokalnie możliwe krótkotrwałe mgły. Temperatura minimalna od 0°C, 1°C na wschodzie do 6°C, 8°C na północnym zachodzie i nad morzem, tylko na Podhalu około -2°C. W wschodniej połowie kraju miejscami przygruntowe przymrozki do -3°C.

We wtorek w ciągu dnia jeszcze cieplej. Temperatura maksymalna od 19°C na północy i wschodzie do około 20°C w centrum i 21°C miejscami na zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni.

Najbliższe 3-4 dni to ostatni moment do wykonania zabiegów preparatami olejowymi. Wprawdzie optymalny okres do zastosowania tych produktów upłynął w sobotę 28 marca, ale nadal można je z powodzeniem zastosować. Należy jedynie zwrócić uwagę na kilka, istniejących obecnie ograniczeń.

 • Ponieważ wzrasta presja ze strony mączniaka, jeszcze w tym tygodniu powinniśmy zastosować preparaty siarkowe. Stosując preparaty olejowe zabieg siarką będzie możliwy dopiero po 6-7 dniach od oprysku parafiną.
 • Parafina najłatwiej zwalcza młode stadia mszyc. Obecnie mszycę są coraz starsze i w związku z tym efektywność ich zwalczania przez oleje może być mniejsza. Dodatkowo, coraz większa ilość zielonej, pofałdowanej tkanki stwarza nowe kryjówki dla szkodników, które jeszcze niedawno były na zupełnie odkrytej powierzchni i wówczas łatwo je było pokryć parafiną.
 • Pąki jabłoni są coraz bardziej rozwinięte. Gwałtownie pojawia się zwłaszcza powierzchnia liści rozetowych. To one są najbardziej wrażliwe na uszkodzenia spowodowane po zabiegu olejami ze względu na obecność siarki, kaptanu czy wystąpienie przymrozków. 28 marca powierzchnia ta była tak nieznaczna, że ryzyko tego typu uszkodzeń było zerowe. Dlatego szkoda, że niektórzy, zupełnie niepotrzebnie obawiając się przymrozków, zaniechali użycia preparatów olejowych. Oleje nie mogły wówczas w żaden sposób uszkodzić pąków pokrytych olejem. Dodatkowo warto pamiętać, że nie jest prawdą jakoby przymrozek w jakikolwiek sposób degradował parafinę i osłabiał jej skuteczność.
 • Stosując oleje należy pamiętać, że mogą one negatywnie wpływać na liście drzew również gdy nie ma ryzyka wystąpienia czynników zewnętrznych (siarka, kaptan, mróz). Związane jest to z tym, że parafina zatykając szparki znacznie utrudnia oddychanie, co może prowadzić do poważnych zakłóceń fizjologicznych u drzew. Im większa blaszka liściowa a więc im większa powierzchnia liścia z zablokowaną możliwością oddychania, tym większe ryzyko zaburzeń. Dlatego oleje parafinowe najbezpieczniej stosować do początkowej fazy mysich uszu.

Co jeszcze warto wiedzieć stosując preparaty olejowe:

 • Temperatura powierzchni chronionej w czasie zabiegu nie powinna być niższa niż 10°C. UWAGA nie chodzi tu o temp. powietrza, które może być wówczas znacznie niższa. Praktycznie 10°C temp. liście lub kora osiadają w każdy słoneczny dzień z temp pow pow 0°C.
 • Oprysk wykonujemy na drzewa suche. Również poranna rosa jest niekorzystna.
 • Młode liście rozetowe (ale nie pękające pąki!!!) pokryte preparatami olejowymi są wrażliwe na mróz. Dlatego produkty olejowe należy stosować w takich warunkach, gdzie w okresie 24 godziny przed i 24 godz. po zabiegu, przy pojawieniu się liści rozetowych, nie wystąpi przymrozek.
 • Młode liście rozetowe pokryte olejem parafinowym są również wrażliwe na inne produkty chemiczne. Należy zachować odstęp (zarówno przed, jak i po zabiegu) pomiędzy olejami a następującymi produktami chemicznymi (im szybszy przyrost, tym krótszy odstęp).: siarka: 4-6 dni, dodyna: 1-2 dni, dithianon (Delan): 1-2 dni, captan: 7-10 dni. Dotyczy to fazy gdy widoczne są już liście rozetowe.
 • Produkty olejowe można mieszać z preparatami miedziowymi
 • Większą wrażliwość na uszkodzenia przez preparaty olejowe mają odmiany: Szampion, Ligol, Lobo, a zwłaszcza Golden Delicious. Dlatego należy unikać stosowania produktów olejowych na wymienionych odmianach w warunkach gdy liście rozetowe są wyraźnie rozwinięte.
 • Wykonując zabieg preparatami olejowymi stosujemy 800-1200 litrów wody na hektar. zwykle powinno być to 400litr na każdy metr wys. drzewa.
 • Przy obecnym rozwoju wegetacyjnym (tam gdzie widać liście rozetowe np. Ligol), stosujemy nie więcej niż 20l/ha. Wyższe dawki, na poziomie 40l są wprawdzie znacznie skuteczniejsze zwłaszcza w przypadku zwalczania skorupika jabłoniowego, jednak ze względów bezpieczeństwa stosowane są one okresie wcześniejszym. Obecnie tak wysokie dawki mogą wywoływać uszkodzenia liści rozetowych.
 • Jest ważnym aby zabieg olejami był wykonany bardzo dokładnie. Należy mieć pewność, że parafina pokryje całą powierzchnię. W odróżnieniu od innych produktów powierzchniowych (np. fungicydy kontaktowe), olej po zabiegu, nie jest powtórnie rozprowadzany na dodatkowe przestrzenie j. Dlatego najlepiej przeprowadzić go w taki sposób, by każdym rzędem przejechać dwukrotni, w przeciwnych kierunkach. Ponieważ przy takim systemie, każdy hektar opryskujemy podwójnie, wyjściowa dawka oleju powinna wynosić połowę docelowej.
TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Poniżej tabela z aktualnym stanem dojrzałości najważniejszych odmian jabłoni. Należy zwrócić uwagę na znaczny przyspieszenie w dojrzewaniu. W najbliższych dniach należny liczyć się z koniecznością zbioru takich odmian jak Empire, Red Jonaprince, Szampion, Red...

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

  W zależności od wieku drzew i stanowiska, rozpoczynają się zbiory Gali. Tam gdzie owoce są mniej wyrównane, pod względem wielkości lub koloru,  powinno się zastosować zbiór dwuetapowy. W wielu krajach zbiór podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy, sa to jabłka...

Terminy zbioru

Terminy zbioru

  Na podstawie prowadzonych analiz stopnia dojrzałości owoców można stwierdzić: powoli mija optymalny termin zbioru gruszek odmiany Konferencja   dojrzałość zbiorczą osiągnęła też już odmiana Lobo pod koniec tygodnia będzie można rozpoczynać zbiory jabłek odmiany...