Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

27 czerwca, 2020

Przędziorki i pordzewiacz

Jeśli dostaliście Państwo mailem informacje o nowym sposobie logowania się, bardzo proszę o sprawdzeniu czy nie stanowi to dla Państwa problemu. Na zapoznanie się z nowym systemem mamy kilka dni. Do tego czasu będą pracowały obie wersje. W przypadku pytań, bardzo proszę o kontakt mailowy w poniedziałek.

Dziś zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz miejscami na Lubelszczyźnie i Mazowszu do 50 mm. Temperatura maksymalna od 24°C do 29°C. Wiatr słaby i umiarkowany.

W nocy również przelotne opady deszczu i lokalne burze. Temperatura minimalna od 13°C do 18°C. W niedzielę pogoda podobna. Możliwe burze i upalnie.

W niektórych miejscach może dochodzić do odbudowy populacji przędziorków i pordzewiacza. Warto przeprowadzić lustracje. Są to organizmy niewielkie (ułamki milimetra) i dlatego do ich śledzenia potrzebna jest lupa o powiększeniu x10. Szkodników szukamy zwłaszcza na odmianach przez nich najchętniej zasiedlanych jak Gala, Golden, Jonagold. W przypadku oceny występowania przędziorków i pordzewiacza warto zwrócić również uwagę na występowanie organizmów pożytecznych – dobroczynka gruszowego. Jest to o tyle ważne, że pojawienie się wrogów naturalnych roztoczy powoduje, że ich zwalczanie chemiczne, nawet jeśli lokalnie wystąpią,  staje się prawie niepotrzebne. Dobroczynek gruszowy jest nieco  większy niż przędziorki. Jego kształt jest łezkowaty, kolor jasnozielony do przezroczystego. Bardzo charakterystyczna jest  jego znaczna ruchliwość. Na liściach występuję najczęściej pojedynczo lub w małych grupach. Jego schronieniem często jest rejon nerwu głównego liścia i tam warto go szukać w pierwszej kolejności. W przypadku zdiagnozowania występowania dobroczynka, należy z większą rozwagą podejmować decyzje o zastosowaniu preparatów chemicznych.

Przędziorki występują najczęściej w sadach, w których stosowano nieselektywne środki ochrony roślin niszczące dobroczynka, głównie pyretroidów. Nawet wczesnowiosenny zabieg takim produktem ma bardzo negatywny wpływ na rozwój dobroczynka. Dlatego pyretroidy powinny być całkowicie zaniechane w sadach jabłoniowych i gruszowych.

Uwaga podczas lustracji często sadownicy mylą naturalne wypustki znajdujące się na głównych nerwach liści (Jonagold) z pordzewiaczem lub przędziorkami.

Tam gdzie zagrożenie jest znaczne i brak  organizmów pożytecznych (młode sady), niestety będą wymagane zabiegi chemiczne.

Mogą być stosowane następujące produkty:

  • Envidor (90 dni rozkładu), lokalnie możliwe słabsze działanie, długotrwała ochrona.
  • Milbeknock (40 dni rozkładu), wysoka skuteczność, może jednak uszkadzać młode przyrosty. Przy stosowaniu środka w odmianach Gala, Braeburn, należy zachować 5-dniowy odstęp przed i po wykonaniu zabiegów innymi środkami ochrony roślin.
  • Abamektyna (10 dni), mało bezpieczny dla dobroczynka. Mimo zaleceń, nie nadaje się  do zwalczania zwójkówek czy owocówki.
 
TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Gips rolniczy Stosowane nawozy wapniowe pod postacią kredy czy tlenku wapnia , nie są  traktowane jako dobre uzupełnienie gleby w przyswajalny  wapń. Główną rolą tych nawozów jest podnoszenia glebowego pH, a nie dostarczanie wapnia roślinom. Aby wzbogacić glebę w...

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Podstawowa analiza gleby obejmuje oznaczenie jej odczynu (pH) oraz zawartości przyswajalnego fosforu (P), potasu (K) i magnezu (Mg). Warto oznaczyć również  zawartości materii organicznej oraz skład granulometrycznego gleby. Próbki gleby powinno pobierać się...

Etylen

Etylen

Etylen  jest gazowym, roślinnym regulatorem wzrostu. Hormon ten jest zarówno aktywatorem, jak i inhibitorem  wzrostu i rozwoju. Pobudza dojrzewanie i opadanie owoców. Stymuluje zrzucanie liści i proces starzenia. Aktywuje tworzenie i rozwój pąków. Ponieważ etylen jest...

Rak kory jabłoni

Rak kory jabłoni

Właśnie wchodzimy w okres, w którym zwalczanie chorób kory i drewna jest kluczowym zagadnieniem agrotechnicznym. W przypadku jabłoni mówimy o chorobach grzybowych jakimi są rak i zgorzel kory a u drzew pestkowych o chorobie bakteryjnej  - rak drzew owocowych. Tu warto...

Prace po zbiorach

Prace po zbiorach

Praktycznie we wszystkich rejonach zbiry są już zakończone, lub zakończą się w przeciągu kilku dni. To nie kończy prac jakie powinny być wykonane jeszcze w ty sezonie w sadzie. W zależności od potrzeb należy rozważyć wykonanie działań wymienionych poniżej. W...

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...