Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

2 czerwca, 2020

Przerzedzanie zawiązków (cz.II)

Dziś  zachmurzenie przeważnie małe i umiarkowane, okresami możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 14°C na południowym wschodzie, około 18°C w centrum, do 23°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty.

noc 02/03.06.2020 (wtorek/środa)

W nocy w pasie centralnym na ogół pogodnie, nad ranem lokalnie mgła. Temperatura słaby, na wschodzie i nad morzem okresami umiarkowany.

W środę  we wschodniej połowie kraju możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od około 14°C na południowym wschodzie, do 18°C w centrum. Wiatr na wschodzie i północy słaby i umiarkowany, z kierunków północnych, na pozostałym obszarze na ogół słaby, zmienny.

W tym tygodniu powinniśmy zdecydować o zabiegach przerzedzających. Przed podjęciem ostatecznej decyzji i wykonaniu zabiegu,  należy upewnić się jak wygląda wzrost i różnicowanie zawiązków. Dotyczy to zwłaszcza sadów gdzie wcześniej stosowano amitynę. Różnicowanie się zawiązków, to proces, który uwidacznia się głównie gdy pojawia się silny wzrost jednorocznych przyrostów. Pędy konkurujące o pokarm z zawiązkami zmuszają je do różnicowania gdzie najsłabsze po pewnym czasie odpadają. Dlatego tam gdzie wzrost drzew jest silniejszy, zwykle owocowanie jest słabsze (Jonagoldy, drzewa silniej cięte) a tam gdzie wzrost pędów jest ograniczony , jabłek jest więcej (cięcie korzeni, Regalis).

Do dyspozycji mamy obecnie BA lub metamitron. Ten drugi produkt stosujemy obecnie jedynie na Galę i Goldena jeśli zawiązki są wyrównane, nawet gdy była stosowana była amityna. Gdy zawiązki są wyrównane metamitron można stosować jeszcze na odmianę Idared,  ale tylko na jego wierzchołki , i jedynie gdy nie stosowano amityny.

Na pozostałe odmiany powinniśmy skłaniać się bardziej do BA, ewentualnie BA+NAA. Niestety panujące obecnie warunki temperaturowe nie są optymalne do zabiegu tym produktem. W  temperaturach poniżej 20C BA i NAA działają w sposób ograniczony.  Zabiegi BA są zabiegami bezpiecznymi. Jeśli mamy obiekcje czy produkt zastosować proponujemy wykonać oprysk jedynie na wierzchołki drzew. W takiej sytuacji ryzyko zbyt intensywnego opadu zawiązków jest  minimalne.

TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Poniżej tabela z aktualnym stanem dojrzałości najważniejszych odmian jabłoni. Należy zwrócić uwagę na znaczny przyspieszenie w dojrzewaniu. W najbliższych dniach należny liczyć się z koniecznością zbioru takich odmian jak Empire, Red Jonaprince, Szampion, Red...

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

  W zależności od wieku drzew i stanowiska, rozpoczynają się zbiory Gali. Tam gdzie owoce są mniej wyrównane, pod względem wielkości lub koloru,  powinno się zastosować zbiór dwuetapowy. W wielu krajach zbiór podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy, sa to jabłka...

Terminy zbioru

Terminy zbioru

  Na podstawie prowadzonych analiz stopnia dojrzałości owoców można stwierdzić: powoli mija optymalny termin zbioru gruszek odmiany Konferencja   dojrzałość zbiorczą osiągnęła też już odmiana Lobo pod koniec tygodnia będzie można rozpoczynać zbiory jabłek odmiany...