Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

2 kwietnia, 2020

Rak jabłoni

Z zachodu  napływa cieplejsza masa powietrza polarnego morskiego. W dzielnicach południowych dzień będzie pogodny z zachmurzeniem małym i umiarkowanym. Na północy pochmurno, niewykluczone słabe lokalne opady deszczu. W centrum zachmurzenie umiarkowane i duże, bez opadów. Temperatura maksymalna wyniesie od 8-9 stopni na północy do 10-12 na południu. Wiatr z kierunków zachodnich, umiarkowany, na północy i w centrum okresami dość silny, w porywach do 40-45 km/h w centrum i do 50-60 km/h na północy. Ciśnienie będzie powoli spadać.

Rak jabłoni staje się coraz większym problemem naszych sadów.

Związane jest to z kilkoma czynnikami:

Ocieplenie klimatu

W bezmroźne zimy jak ta którą mieliśmy w tym roku, choroba może rozwijać się bez zakłóceń a do infekcji dochodzi wówczas praktycznie non stop. Niestety mimo stałego zagrożenia, sadownicy praktycznie nie wykonują w takich warunkach, w styczniu czy w lutym,  zabiegów ochronnych (preparaty miedziowe) co  w konsekwencji prowadzi do licznych infekcji

Wrażliwe odmiany

Sadzimy coraz więcej wrażliwych na raka odmian jabłoni. Dotyczy to zwłaszcza odmiany Gala i jej sportów. Niestety nierzadko odmiana ta sadzona jest na nieodpowiednich stanowiskach, na których choroba rozwija się znacznie łatwiej. Dlatego sadząc Galę musimy unikać działek nisko położonych, gdzie wilgoć utrzymuje się najdłużej a same drzewa  narażone są na uszkodzenia mrozowe. Unikamy również wystawy północnej oraz miejsc niezmeliorowanych, zalewowych, i tam gdzie występuje cięższa gleba.

Słaby wzrost drzew

Wybierając słabo rosnące podkładki (M9) musimy pamiętać, że ze względu na zredukowana siłę wzrostu rosnących na nich drzewkach, w przypadku wystąpienia raka, tempo rozrastania się zgorzelin jest szybsze niż możliwości regeneracyjne drzewa. Na drzewach rosnące na silniej rosnących podkładkach problem raków jest znacznie mniejszy gdyż rany są tu łatwiej i szybciej zabliźniane za względu na silniejsze przyrosty zdrowej tkanki. Dlatego w przeszłości choroba ta nie była tak niebezpieczna jak obecnie.

W wielu sadach jabłoniowych obserwujemy w tej chwili licznie występujące na ranach rakowych, czerwone owocniki grzyba Neonectria galligena. Występują one w spękaniach kory i na pierwszy rzut oka przypominają złoża jaj przędziorka owocowca. Tak licznemu wytworzeniu owocników sprzyjała z pewnością, bezmroźna i wilgotna zima. Pojawienie się owocników wiąże się obecnie z dużym ryzykiem infekcji. W owocnikach Neonectrii, tak jak w przypadku parcha jabłoni, wytwarzane są worki a w nich zarodniki workowe. W momencie osiągnięcia dojrzałości zarodniki workowe wyrzucane są na zewnątrz worków i wówczas dokonują infekcji.

Dlatego zalecamy wykonywanie obecnie lustracji, by zdiagnozować poziom zagrożenia ze strony chorób kory i drewna. W przypadku występowania należy intensywnie czyścić i dezynfekować rany rakowe.

Do dezynfekowania ran najlepiej używać 20% roztworu sody kaustycznej. Aby przygotować taki roztwór, do 1 litra  wody dodajemy 200 g granulek sody .

Uwaga produkt niebezpieczny, chronić oczy i skórę. Do malowania ran używamy jedynie pędzli z włosia  sztucznego. Włosie naturalne jest bardzo szybko rozpuszczane przez żrącą zasadę sodową.

Czyszczenie ran rakowych wykonuje się nie tylko w celu leczenia chorych miejsc, ale, co jest niezmiernie ważne, również w celu usuwania z sadu źródła infekcji. Systematyczne czyszczenie  ran radykalnie zmniejsza presje ze strony Neonectrii w sadzie. Dlatego zabieg ten jest tak ważny zwłaszcza na odmianach wrażliwych jak choćby na odmianie Gala.

TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Poniżej tabela z aktualnym stanem dojrzałości najważniejszych odmian jabłoni. Należy zwrócić uwagę na znaczny przyspieszenie w dojrzewaniu. W najbliższych dniach należny liczyć się z koniecznością zbioru takich odmian jak Empire, Red Jonaprince, Szampion, Red...

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

  W zależności od wieku drzew i stanowiska, rozpoczynają się zbiory Gali. Tam gdzie owoce są mniej wyrównane, pod względem wielkości lub koloru,  powinno się zastosować zbiór dwuetapowy. W wielu krajach zbiór podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy, sa to jabłka...

Terminy zbioru

Terminy zbioru

  Na podstawie prowadzonych analiz stopnia dojrzałości owoców można stwierdzić: powoli mija optymalny termin zbioru gruszek odmiany Konferencja   dojrzałość zbiorczą osiągnęła też już odmiana Lobo pod koniec tygodnia będzie można rozpoczynać zbiory jabłek odmiany...