Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

3 listopada, 2020

Rak kory jabłoni

Właśnie wchodzimy w okres, w którym zwalczanie chorób kory i drewna jest kluczowym zagadnieniem agrotechnicznym. W przypadku jabłoni mówimy o chorobach grzybowych jakimi są rak i zgorzel kory a u drzew pestkowych o chorobie bakteryjnej  – rak drzew owocowych. Tu warto zwrócić uwagę, że rak kory u jabłoni  i  rak drzew owocowych, którego objawami w przypadku wiśni i czereśni są min wycieki żywicy, to choroby wywoływane przez dwa całkowicie odmienne patogeny. W przypadku jabłoni jest to grzyb a w przypadku drzew pestkowych są to bakterie. Warto o tym pamiętać, gdyż wielu sadowników do zwalczania raka drzew pestkowych  w czereśni (bakterioza) stosuje o tej porze Topsin. To duży błąd, gdyż Topsin jest fungicydem i zupełnie nie zwalcza bakterii. W przypadku drzew pestkowych można wykorzystać ten produkt jedynie do zwalczania chorób grzybowych jak monilioza czy dziurkowatości liści. By zwalczyć bakteriozy stosujemy jedynie produkty miedziowe.

Rak kory u jabłoni to choroba, która stanowi coraz większe zagrożenie. Sprzyja temu coraz większa popularność odmian wrażliwych na te chorobę jak Gala, Red Delicious czy Szampion. Bardzo wrażliwymi na raka są również Piros czy Fiji. Choroba rozwija się częściej na cięższych glebach i na tych stanowiskach, gdzie dłużej utrzymuje się wilgoć.  Dodatkowo słaby wzrost drzew (podkładka M9, słabo rosnące odmiany jak Gala, sady bez nawadniania…) również wzmaga presje ze strony tej choroby. W takich warunkach  rozwój zgorzelin jest szybszy niż wzrost i możliwości regeneracyjne drzewka.

Chorobie, w okresie jesienno-zimowych, sprzyjają również warunki pogodowe, gdzie praktycznie kora drzew jest stale zwilżona a to stwarza bardzo dobre warunki do kiełkowania zarodników i  rozwoju infekcji. Najbardziej narażone są tu zwłaszcza pofałdowania kory u nasady pędów. Panujące w tym okresie niskie temperatury  spowalniają wprawdzie rozwój choroby, jednak wystarczy, że dojdzie  jedynie do zakażenia a objawy intensywnie rozwiną się wiosną i latem.

Jesień to również czas gdzie w sadzie pojawiają się na drzewach  liczne rany w postaci śladów po oderwanych ogonkach czy opadających liściach czy uszkodzeń powstałych podczas zbiorów. Warto zwrócić uwagę, że powstałe zranienia  nie będą szybko zabliźnione ze względu na wyhamowanie wegetacji, dlatego są one wrotami do infekcji praktycznie do późnej wiosny.

UWAGA bardzo duże znaczenie w rozwoju raka jabłoni ma całkowite zaniechanie zabiegów ochronnych w okresie później jesieni i zimą w sytuacji gdy mamy bezmroźną pogodę a panujące warunki sprzyjają rozwojowi zagrożenia!!! W takiej sytuacji, zwłaszcza tam gdzie zagrożenie jest największe, nawet  zimą należy prowadzić zabiegi ochronne.

Program ochrony:

  • Redukcja źródła infekcji skąd dochodzi do wysiewów zarodków. Na starszych drzewkach  na pniu czyścimy  rany,  gałęzie z uszkodzeniami usuwamy całkowicie.  Młode drzewka  z objawami choroby również usuwamy całkowicie. Rany smarujemy 10% roztworem zasady sodowej (na litr wody 100g ługu sodowego). WAŻNE: wycięty materiał wywozimy z sadu i palimy.
  • Opryskiwania. W ciągu najbliższych 5 dni Topsin.

Tam gdzie zagrożenie jest największe – wrażliwe odmiany, wilgotne stanowisko… powtórka zabiegu po 10 – 15 dniach w zależności od warunków pogodowych.

Topsin to najlepszy produkt do zwalczanie raka kory u jabłoni. Niestety obecnie jest wycofywany z rynku i w  nowym sezonie nie będzie już w sprzedaży. Warto o tym pamiętać by zaopatrzyć się w ten produkt choćby do wiosennych zabiegów zwalczających raka w 2021.

Topsin można mieszać z nawozami i Ethrelem

Topsin jest produktem, który działa  kontaktowo i systemicznie. Może być pobierany przez niezdrewniałe tkanki kory,  dlatego najlepiej go stosować gdy temperatura wynosi powyżej 12C.

Gdy opadnie większość liści stosujemy preparaty miedziowe.

UWAGA: należy unikać zabiegów Cu  wcześniej gdyż miedź gdy pokryje liście utrudni ich rozkład przez bakterie, nawet gdy stosujemy wysokie dawki mocznika a to wpłynie na wzrost presji ze strony parcha na wiosnę.

Preparaty miedziowe mają za zadanie dokładnie pokryć korę, dlatego można stosować je  w taki sposób aby przy kolejnym zabiegu jechać każdym  rzędem w  przeciwnym kierunku.

Powinniśmy wykonać  co najmniej dwa opryski  Cu. Przy łagodnej zimie, na kwaterach najbardziej zagrożonych (młode drzewka wrażliwych odmian)  rekomenduje się dodatkowe 3-4 zabiegi  co 3-4 tygodnie.

Preparaty miedziowe są bardzo trwałe na korze, trudno zmywane i wolno degradowane, dlatego dość długo gwarantują ochronę.

Ciecz siarkowo-wapniowa.  Cenny preparat, który w mieszaninie z glinka kaolinowa można stosować do bielenia drzew i jednocześnie uzyskać efekt  ochrony przed chorobami kory. Stosować  w zależności od pogody w okresie gdy na przedwiośniu pojawiają się pierwsze słoneczne dni. Preparat dość długo zalega na drzewach.

Podchloryn sodu. Ze względu na bardzo krótki okres działania  (kilka godzin) nie polecamy tego preparatu.

Ciecz bordoska  jest preparatem przeznaczonym głownie do zwalczania mączniaków rzekomych i nie nadaje się do zwalczania chorób kory. Wyrzucone pieniądze.

UWAGA: wymienione zabiegi ochronne zwalczają również zgorzel kory. Zgorzel, to podobnie jak rak kory choroba grzybowa, która w mijającym sezonie w wielu miejscach wystąpiła w znaczymy nasileniu.

TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Gips rolniczy Stosowane nawozy wapniowe pod postacią kredy czy tlenku wapnia , nie są  traktowane jako dobre uzupełnienie gleby w przyswajalny  wapń. Główną rolą tych nawozów jest podnoszenia glebowego pH, a nie dostarczanie wapnia roślinom. Aby wzbogacić glebę w...

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Podstawowa analiza gleby obejmuje oznaczenie jej odczynu (pH) oraz zawartości przyswajalnego fosforu (P), potasu (K) i magnezu (Mg). Warto oznaczyć również  zawartości materii organicznej oraz skład granulometrycznego gleby. Próbki gleby powinno pobierać się...

Etylen

Etylen

Etylen  jest gazowym, roślinnym regulatorem wzrostu. Hormon ten jest zarówno aktywatorem, jak i inhibitorem  wzrostu i rozwoju. Pobudza dojrzewanie i opadanie owoców. Stymuluje zrzucanie liści i proces starzenia. Aktywuje tworzenie i rozwój pąków. Ponieważ etylen jest...

Prace po zbiorach

Prace po zbiorach

Praktycznie we wszystkich rejonach zbiry są już zakończone, lub zakończą się w przeciągu kilku dni. To nie kończy prac jakie powinny być wykonane jeszcze w ty sezonie w sadzie. W zależności od potrzeb należy rozważyć wykonanie działań wymienionych poniżej. W...

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...