Dziś na przeważającym obszarze zachmurzenie małe lub bezchmurnie, jedynie na północy i północnym wschodzie okresami umiarkowane lub duże. Temperatura maksymalna od 10°C na północy kraju, około 13°C w centrum, do 15°C na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany.
W nocy ponownie mogą wystąpić przymrozki.
Za nami kolejna noc gdzie temperatura spadła poniżej zera. Lokalnie nawet do -6°C. Cały czas widoczne są nowe uszkodzenia. Na podstawie analizy rozet kwiatowych z wielu miejsc gdzie wystąpiły największe spadki temperatury, można potwierdzić wcześniejsze opinie. W przypadku czereśni starty są znaczne i trudno tu mówić o skutecznej regeneracji przemrożeń. Jednak u jabłoni i grusz, wprawdzie uszkodzenia również są liczne, ale dotyczą one jedynie słupka i pylników. Praktycznie nigdzie nie zaobserwowaliśmy uszkodzeń tych części zalążni, a raczej dna kwiatowego, które rozrasta się później w owocnie – elementy tworzące główną część jabłek czy gruszek. Widać to wyraźnie na zamieszczonych fotografiach.
20.04.2020 kwiat jabłoni. Przemrożony słupek i pylniki. Tu również zalążnia a raczej dno kwitowe, z którego powstanie owoc (oznaczone strzałką) pozostało żywe.
Dlatego nadal istnieje duże prawdopodobieństwo, że mimo uszkodzeń owoce zostaną wytworzone. Warunek – musi zostać przeprowadzona odpowiednia regeneracja, do których potrzebujemy: WODY, szybko działającego azotu i magnezu oraz GA4/7. Dobór konkretnych produktów przedstawiany był już wcześniej.
Zabiegi tego typu wykonujemy praktycznie do samego kwitnienia. Tam gdzie straty są znaczne warto wykonać nie mniej niż 3 opryski.
Ponownie należy podkreślić, że intensywne nawadnianie jest obecnie absolutnym wymogiem. Co więcej na lżejszych glebach, tam gdzie pracuje system kropelkowy okazuje się, że jego sprawność jest niewystarczająca. Dlatego warto zastanowić się czy w przypadku lżejszych gleb, lub bardziej wymagających upraw (czereśnie), przy zakładaniu nowego systemu nawodnieniowego nie zwrócić uwagi na podwieszany system zraszania podkoronowego. System ten zapewnia optymalny sposób nawadniania nawet w najtrudniejszych warunkach. Tego typu zraszacze można również wykorzystać jako pomocniczy system w ochronie antyprzymrozkowej. Duży wydatek wody jakie jest tu emitowany (6-8 tys litrów/godz/ha) zapewnia w przypadku jej zamarzania emisje ciepła, które może znacząco poprawić bezpieczeństwo dolnych partii koron.
20.04.2020 zraszanie podkoronowe w wersji podwieszanej to optymalny obecnie system nawadniania upraw sadowniczych.
20.04.2020 zraszanie podkoronowe jako pomocniczy dla palownych ognisk, system ochrony antyprzymrozkowej