Po wczorajszych i nocnych opadach jakie wystąpiły w wielu miejscach dziś w ciągu dnia zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, głównie w centrum i na północnym wschodzie kraju. Początkowo na wschodzie i południowym wschodzie, a po południu także na zachodzie, opady deszczu. Na zachodzie kraju i w górach, po południu miejscami także burze. Wysokość opadów w czasie burz przeważnie od 5 mm do 10 mm. Temperatura maksymalna od około 14°C nad morzem, na Lubelszczyźnie do 21°C na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany. Podobna pogoda ma się utrzymać przez co najmniej kolejne 2-3 dni.
Ze względu na panującą suszę oraz możliwość włączania zraszania nadkoronowego, mamy obecnie dwa warianty rozwoju zagrożenia związanego z parchem jabłoni.
- Tam gdzie nie było zraszania.
Padający deszcz i panująca wielogodzinna wilgoć szybko ożywiają zahibernowane suszą zarodniki workowe parcha jabłoni. Ostatnie opady wpłynęły wprawdzie istotnie na ich rozwój, ale ze względu na brak dojrzałości, nie doprowadziły do wysiewów. Nigdzie praktycznie nie rozpoczęła się jeszcze infekcja. Dopiero opady, jakie pojawią się w kolejnych dniach, mogą powodować wysiewy, których skala będzie rosła. Jeśli po wysiewach utrzyma się długotrwałe zwilżenie, będzie dochodzić do infekcji.
- Jeśli ostatnio wykonano zabieg z użyciem SDHI, kolejny zabieg wykonamy Delanem w dawce 0,5kg/ha lub kaptanem w dawce 1,9kg/ha. Ponieważ trwa pełnia kwitnienia, ze względu na bezpieczeństwo kwiatów i owadów zapylających, nie dodajemy obecnie do fungicydów żadnych nawozów za wyjątkiem MAP, ani insektycydów.
- Jeśli nie stosowano ostatnio preparatu z grupy SDHI, przed kolejnym zabiegiem polecamy jeden z tych fungicydów:
- Sercadis (0,25l/ha)+Delan (0,3kg/ha)/kaptan (1,5kg/ha)
- Fontelis(0,5l/ha) + Delan(0,3kg/ha). Do Fontelisu nie wolo dodawać kaptanu.
Terminy tych zabiegów mogą być różne w różnych regionach. O szczegółach będziemy informować.
Preparaty SDHI polecamy tu głównie ze względu na dodatkową ochronę przed mączniakiem i chorobami rozprzestrzeniającymi się przez kwiaty.
- Było zraszanie
W tego typu sadach zarodniki nie zostały zahibernowane przez suszę i obecnie są w znacznej części gotowe do wysiewu. W tego typu sadach w wielu miejscach mogło dojść do nawet sporych wysiewów, jednaj se względu na szybkie dzisiejsze przesuszenie, nie pojawiła się silna infekcja. Przed kolejnym opadem najlepiej wykonać zabieg produktem z grupy SDHI.
- Sercadis (0,25l/ha)+Delan (0,3kg/ha)/kaptan (1,5kg/ha)
- Fontelis(0,5l/ha) + Delan(0,3kg/ha). Do Fontelisu nie wolo dodawać kaptanu
O szczegółach dotyczących zabiegów będziemy informować.
Ze względu na bardzo wysokie zagrożenie, nie polecamy w tym wypadku stosowania innych rozwiązań jak Delan czy kaptan solo.
Ze względu na ryzyko odporności i dużą presję ze strony parcha, nie polecamy również preparatów z grupy anilinopirymidyn jak Mythos, Faban czy Chorus.
W czereśniach, w przerwie miedzy opadami, warto dziś wykonać zabieg zwalczający brunatną zgniliznę drzew pestkowych. Najlepiej zastosować preparat oparty na tebukonazolu.
Raz jeszcze polecamy, przed kolejnym deszczem, wykonać w czereśniach zabieg chelatem żelaza.Ważne by wybrać produkt EDDHA
W gruszach coraz więcej larw miodówki. Gdy pada panują optymalne warunki do zmycia tego szkodnika przy pomocy detergentu. Zabieg wykonujemy tylko podczas opadów.
W gruszach również powinniśmy wykonać doglebowe nawożenie chelatem żelaza. Ważne by wybrać produkt EDDHA.