Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

30 kwietnia, 2020

Rozwój parcha jabłoni, miodówka

Po wczorajszych i nocnych opadach jakie wystąpiły w wielu miejscach dziś w ciągu dnia zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, głównie w centrum i na północnym wschodzie kraju. Początkowo na wschodzie i południowym wschodzie, a po południu także na zachodzie, opady deszczu. Na zachodzie kraju i w górach, po południu miejscami także burze. Wysokość opadów w czasie burz przeważnie od 5 mm do 10 mm. Temperatura maksymalna od  około 14°C nad morzem, na Lubelszczyźnie do 21°C na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany. Podobna pogoda ma się utrzymać przez co najmniej kolejne 2-3 dni.

Ze względu na panującą suszę oraz możliwość włączania zraszania nadkoronowego, mamy obecnie dwa warianty rozwoju zagrożenia związanego z parchem jabłoni.

  1. Tam gdzie nie było zraszania.

Padający deszcz i panująca wielogodzinna wilgoć szybko ożywiają zahibernowane suszą zarodniki workowe parcha jabłoni. Ostatnie opady wpłynęły wprawdzie istotnie na ich rozwój, ale ze względu na brak dojrzałości, nie doprowadziły do wysiewów. Nigdzie praktycznie nie rozpoczęła się jeszcze infekcja. Dopiero opady, jakie pojawią się w kolejnych dniach, mogą powodować  wysiewy, których skala będzie rosła. Jeśli po wysiewach utrzyma się długotrwałe zwilżenie, będzie dochodzić do infekcji.

  1. Jeśli ostatnio wykonano zabieg z użyciem SDHI,  kolejny zabieg  wykonamy Delanem w dawce 0,5kg/ha lub kaptanem w dawce 1,9kg/ha. Ponieważ trwa pełnia kwitnienia, ze względu na bezpieczeństwo kwiatów i owadów zapylających,  nie dodajemy obecnie do fungicydów żadnych nawozów za wyjątkiem MAP,  ani insektycydów.
  2. Jeśli nie stosowano ostatnio  preparatu z grupy SDHI, przed kolejnym zabiegiem polecamy jeden z tych fungicydów:
  • Sercadis (0,25l/ha)+Delan (0,3kg/ha)/kaptan (1,5kg/ha)
  • Fontelis(0,5l/ha) + Delan(0,3kg/ha). Do Fontelisu nie wolo dodawać kaptanu.

Terminy tych zabiegów mogą być różne w różnych regionach. O szczegółach będziemy informować.

Preparaty SDHI polecamy tu głównie ze względu na dodatkową ochronę przed mączniakiem i chorobami rozprzestrzeniającymi się przez kwiaty.

  1. Było zraszanie

W tego typu sadach zarodniki nie zostały zahibernowane przez suszę i obecnie są w znacznej części gotowe do wysiewu. W tego typu sadach w wielu miejscach mogło dojść do nawet sporych wysiewów, jednaj se względu na szybkie dzisiejsze przesuszenie, nie pojawiła się silna infekcja. Przed kolejnym opadem najlepiej wykonać zabieg produktem z grupy SDHI.

  • Sercadis (0,25l/ha)+Delan (0,3kg/ha)/kaptan (1,5kg/ha)
  • Fontelis(0,5l/ha) + Delan(0,3kg/ha). Do Fontelisu nie wolo dodawać kaptanu

O szczegółach dotyczących zabiegów będziemy informować.

Ze względu na bardzo wysokie zagrożenie, nie polecamy w tym wypadku stosowania innych rozwiązań jak Delan czy kaptan solo.

Ze względu na ryzyko odporności i dużą presję ze strony parcha, nie polecamy również preparatów z grupy anilinopirymidyn jak Mythos, Faban czy Chorus.

W czereśniach, w przerwie miedzy opadami, warto dziś wykonać zabieg zwalczający brunatną zgniliznę drzew pestkowych. Najlepiej zastosować preparat oparty na tebukonazolu.

Raz jeszcze polecamy, przed kolejnym deszczem, wykonać w czereśniach zabieg chelatem żelaza.Ważne by wybrać produkt EDDHA

W gruszach coraz więcej larw miodówki. Gdy pada panują optymalne warunki do zmycia tego szkodnika przy pomocy detergentu. Zabieg wykonujemy tylko podczas opadów.

W gruszach również powinniśmy wykonać doglebowe nawożenie  chelatem żelaza. Ważne by wybrać produkt EDDHA.

TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Poniżej tabela z aktualnym stanem dojrzałości najważniejszych odmian jabłoni. Należy zwrócić uwagę na znaczny przyspieszenie w dojrzewaniu. W najbliższych dniach należny liczyć się z koniecznością zbioru takich odmian jak Empire, Red Jonaprince, Szampion, Red...

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

  W zależności od wieku drzew i stanowiska, rozpoczynają się zbiory Gali. Tam gdzie owoce są mniej wyrównane, pod względem wielkości lub koloru,  powinno się zastosować zbiór dwuetapowy. W wielu krajach zbiór podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy, sa to jabłka...

Terminy zbioru

Terminy zbioru

  Na podstawie prowadzonych analiz stopnia dojrzałości owoców można stwierdzić: powoli mija optymalny termin zbioru gruszek odmiany Konferencja   dojrzałość zbiorczą osiągnęła też już odmiana Lobo pod koniec tygodnia będzie można rozpoczynać zbiory jabłek odmiany...