Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

9 kwietnia, 2020

Sadzenie drzewek cz. I

W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami; po południu na północnym zachodnie rozpogodzenia, a na południowym wschodzie kraju cały dzień słonecznie. Miejscami, zwłaszcza w centralnym pasie, od Suwalszczyzny i Warmii po Dolny Śląsk, na ogół słabe, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 20°C do 22°C w południowo-wschodniej części kraju; chłodniej w północno-zachodniej i na Podhalu od 15°C do 18°C; najchłodniej na wybrzeżu od 10°C do 13°C. Wiatr początkowo słaby i umiarkowany, później umiarkowany, okresami porywisty, na wybrzeżu w porywach do 60 km/h, zachodni i północno-zachodni. W szczytowych partiach gór wiatr bardzo silny, od 40 km/h do 50 km/h, w porywach do 60 km/h.

W piątek początkowo bezchmurnie, później przejściowy wzrost zachmurzenia do umiarkowanego i dużego. Temperatura maksymalna od 10°C do 13°C, na wybrzeżu i Podhalu 8°C,9°C. Wiatr przeważnie umiarkowany, miejscami porywisty, północno-zachodni.

Sadzeniem drzewek cz I

Przygotowanie gleby

Uzupełnienie składników mineralnych i regulacja pH oraz poprawa stosunków wodno-powietrznych. To główne zadania jakie powinno się wykonać na etapie przygotowawczym do sadzenia drzewek. Ile i jakie wysiać nawozy powinno się ustalić na podstawie wykonanych wcześniej analiz gleby. Wykonując tego typu analizy powinniśmy określić w nich wartość pH oraz zawartość fosforu, potasu, magnezu i wapnia przyswajalnego. Na glebach zasadowych warto również ustalić ilość mikroelementów. Niestety w chwili obecnej na wyniki analiz czeka się kilka miesięcy, tak więc jeśli takich nie posiadamy nie uda się wykorzystać tego typu informacji przy wiosennym sadzeniu. Jednak ze względu na bardzo odległe terminy analiz, które mogą się jeszcze wydłużyć, warto już teraz zlecić wykonanie tego typu badań nawet jeśli sadzenie drzewek planujemy dopiero za rok.

pH

Porównując wyniki analiz gleby z wielu rejonów sadowniczych, bez wątpienia można stwierdzić, że największym problemem jaki można zauważyć jest zbyt niskie pH gleby. Nasze gleby są kwaśne. Dotyczy to zwłaszcza ziem lżejszych. Do odkwaszania najlepiej zastosować kredę, gdzie wapń występuje w postaci węglanu CaCO3 np. jeden z wapniaków. Jest to nawóz, który łagodnie zmienia odczyn i nie wywołuje szoku, a więc nie degraduje glebowych mikroorganizmów, które dopasowały się do aktualnego pH. Stosując wapno tlenkowe CaO, pH zmienia się gwałtownie co dla pożytecznych mikroorganizmów żyjących w glebie jest zabójcze. Optymalna dawka kredy powinna być ustalona na podstawie analiz gleby. Nie mając aktualnych wyników, nie powinniśmy stosować więcej niż 1000kg/ha kredy. Po wysianiu nawóz ten najlepiej dobrze wymieszać z ziemią.

UWAGA: nawozów wapniowych nie wolno stosować w tym samym okresie co nawozy fosforowe. Odstęp miedzy wysianiem kredy a fosforów powinien wynosić nie mniej niż 4 miesiące.

WAŻNE: odkwaszenie gleby ma priorytet przed zastosowaniem innych nawozów. Najlepiej wykonać nawożenie tego typu jesienią, na 6-8 miesięcy przed sadzeniem drzewek.

Fosfor

Przed sadzeniem drzewek możemy wykonać uzupełniające nawożenie nawozami fosforowymi. Nawozy fosforowe muszą być dobrze wymieszane z ziemią, gdyż bardzo trudno przemieszczają się w profilu glebowym. Dlatego warto je wysiać przed sadzeniem nawet jeśli nie mamy aktualnych analiz gleby. Uprawa gleby przed sadzeniem drzewek to praktycznie jedyna okazja by skutecznie dostarczyć fosfory w rejon systemu korzeniowego. Ze względu na dodatkową zawartość przyswajalnego wapnia w postaci CaSO4, do tego celu najlepiej użyć superfosfat pojedynczy, którego wnosimy około 1000kg/ha. Jest to ilość, jaka musi wystarczyć drzewom na całe ich życie w sadzie. Stosując nawozy fosforowe nie należy obawiać się przenawożenia. Takie zjawisko w przypadku fosforu praktycznie nie występuje. Najlepiej wysiać nawozy fosforowe wiosną, tuż przed sadzeniem drzewek. Jeśli wiosną rozważamy również zastosować kredę jak i nawozy fosforowe, proponujemy wysiać w pierwszej kolejności nawóz wapniowy i poczekać na wyniki analizy ziemi. Jeśli takie otrzymamy, to w drugiej połowie lata, jeśli będzie taka potrzeba, wysiewamy superfosfat i intensywnie mieszamy go w międzyrzędziach kultywatorem. Niestety zabiegi uprawowe latem uniemożliwiają założenie w sadzie murawy, co na niektórych glebach może być sporym utrudnieniem.

Dlatego warto raz jeszcze podkreślić aby z odpowiednim wyprzedzenie wykonywać analizy gruntu i jakie pierwsze wykonać nawożenia wapniem już na 6 miesięcy przed sadzeniem drzewek.

Potas

Przed założeniem sadu oraz w młodych drzewkach stosujemy jedynie formą siarczanową potasu. Nie stosujemy, nawet jesienią, chlorków. Nawóz ten najlepiej wysiać nie później niż 7 dni przed sadzeniem. Nawozy potasowe nie wymagają rozdzielenia w terminie wysiewu z innymi nawozami. Jeśli nie mamy aktualnych analiz ziemi wysiewamy około 200kg siarczanu potasu/ha. W przypadku nawozów potasowych nie grozi przenawożenie. Należy jedynie uważać aby ilość potasu w glebie była dokładnie trzy razy większa niż magnezu. Dlatego nawożąc potasem należy jednocześnie regulować stosunek tego elementu do magnezu. Aby zrobić to precyzyjnie musimy dysponować analizą ziemi. Magnez można uzupełnić latem stosując siarczan magnezu. Można to zrobić podczas zwalczania chwastów rozpuszczając siarczan magnezu w cieczy z herbicydami i rozlewając belką herbicydową.

TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Gips rolniczy Stosowane nawozy wapniowe pod postacią kredy czy tlenku wapnia , nie są  traktowane jako dobre uzupełnienie gleby w przyswajalny  wapń. Główną rolą tych nawozów jest podnoszenia glebowego pH, a nie dostarczanie wapnia roślinom. Aby wzbogacić glebę w...

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Podstawowa analiza gleby obejmuje oznaczenie jej odczynu (pH) oraz zawartości przyswajalnego fosforu (P), potasu (K) i magnezu (Mg). Warto oznaczyć również  zawartości materii organicznej oraz skład granulometrycznego gleby. Próbki gleby powinno pobierać się...

Etylen

Etylen

Etylen  jest gazowym, roślinnym regulatorem wzrostu. Hormon ten jest zarówno aktywatorem, jak i inhibitorem  wzrostu i rozwoju. Pobudza dojrzewanie i opadanie owoców. Stymuluje zrzucanie liści i proces starzenia. Aktywuje tworzenie i rozwój pąków. Ponieważ etylen jest...

Rak kory jabłoni

Rak kory jabłoni

Właśnie wchodzimy w okres, w którym zwalczanie chorób kory i drewna jest kluczowym zagadnieniem agrotechnicznym. W przypadku jabłoni mówimy o chorobach grzybowych jakimi są rak i zgorzel kory a u drzew pestkowych o chorobie bakteryjnej  - rak drzew owocowych. Tu warto...

Prace po zbiorach

Prace po zbiorach

Praktycznie we wszystkich rejonach zbiry są już zakończone, lub zakończą się w przeciągu kilku dni. To nie kończy prac jakie powinny być wykonane jeszcze w ty sezonie w sadzie. W zależności od potrzeb należy rozważyć wykonanie działań wymienionych poniżej. W...

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...