Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

15 kwietnia, 2020

Sadzenie drzewek cz. III

Dziś zachmurzenie umiarkowane i duże. Na północy kraju, okresami słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 6°C na północnym wschodzie, około 10°C w centrum, do 16°C na południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, zachodni.

W nocy temperatura minimalna od 3°C do 6°C. Lokalnie możliwe przymrozki.

W czwartek  na północy i w centrum kraju zachmurzenie umiarkowane i duże, na pozostałym obszarze małe. Na północy miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 8°C, 9°C na północy, 16°C, 17°C w centrum, do 20°C, 21°C na południu. Wiatr przeważnie umiarkowany, okresami porywy wiatru do 60 km/h, zachodni i północno-zachodni.

Lokalne przymrozki tylko w niewielkim stopniu mogły spowodować przemarznięcia kwiatów jabłoni i grusz, choć na nieodpowiednich stanowiskach, w zagłębieniach i zastoiskach mrozowych, straty mogą być istotne. W przypadku gatunków pestkowych, które w chwili obecnej w wielu miejscach zaczynają kwitnienie, szkody są bardziej zauważalne.  Jednak potencjalne straty przymrozkowe to tylko część i to mniejsza obecnych zagrożeń. Dużo większym aktualnym zmartwieniem jest ogłodzenie drzew, co w okresie przygotowawczym do kwitnienia jest wyjątkowo niebezpieczne. Proponowane działania agrotechniczne będą miały wpływ na oba rodzaje zagrożeń, zarówno te związane z uszkodzeniami mrozowymi jak i te dotyczące  słabej kondycji rozet kwiatowych.  

Jednak w chwili obecnej nie jesteśmy w stanie wykonać skutecznych zabiegów zasilająco-regenerujących. Związane jest to z panującym ochłodzeniem i wietrzną pogodą. Dopiero pod koniec tygodnia warunki powinny się poprawić na tyle, by wykonanie zabiegów dolistnych stało się możliwe. Substancje, które powinny być wówczas podane to  azot, magnez, hormony stymulujące i ewentualnie organiczne półprodukty budulcowe. Azot i magnez są odpowiedzialne za budowę chlorofilu, którego synteza jest obecnie niezmiernie utrudniona. Świadczą o tym jasne  i niezbyt wyrośnięta liście rozetowe. Jeśli zwiększymy ich sprawność poprzez zwiększenie powierzchni i lepsze wysycenie chlorofilem, wówczas wzmocni to kwiaty jak i pomoże w regeneracji uszkodzeń mrozowych. Azot to budulec chlorofilu oraz białek regeneracyjnych. Szybsza synteza białek regeneracyjnych jest możliwa dzięki dostarczeniu dodatkowo gotowych już aminokwasów. Ponieważ wszystkimi procesami fizjologicznymi zarządzają fitohormony, jeśli zwiększymy ich stężenie w roślinach, przyspieszy to rozwój i odbudowę tkanek.

Pod koniec tygodnia polecany pierwszy w 2  zabiegów regenerujących wykonanych w odstępach 5-7dni:

MAP + cynk (według przesłanej wcześniej tabeli) + Magnitech (2-3l/ha, wyższa dawka tam gdzie większe niedobory) + GA4/7 0,5l/ha dla produktu 1%.

Na najcenniejsze deserowe odmiany jak Gala czy Golden, w drugim zabiegu po 5-7 dniach, zalecamy zamiast GA 4/7 dodatek boru oraz jednego z najcenniejszych produktów aminokwasowych jakim jest Phylgreen Kuma w dawce 2l/ha.

Wymienione produkty można mieszać z dowolnymi fungicydami.

Sadzenie drzewek cz. III

  • Korzenie drzewek przed sadzeniem powinny być moczone w wodzie.
  • Jabłonie i grusze moczymy około 12-24 godziny
  • gatunki pestkowe moczymy nie dłużej niż 12 godzin. To bardzo ważne ponieważ gatunki te są wrażliwe na zbyt długie przetrzymywanie korzeni w wodzie. Przy dłuższym moczeniu korzeni  może dochodzić do wypadów.
  • Jeśli jest taka potrzeba (przedłuża się sadzenie), dłuższe trzymanie w wodzie jabłoni jest możliwe pod warunkiem, że po każdych 48 godzinach wymienimy wodę. Jedyne ryzyko przy długotrwałym moczeniu korzeni jabłoni związane jest z wyrastaniem kruchych, młodych korzonków, które podczas sadzenia w ziemi będą obłamywane.
  • WAŻNE: korzenie moczymy w czystej wodzie. Nie zalecamy żadnych dodatków, zwłaszcza fungicydów a w szczególności produktów miedziowych. Drzewka sadzimy w glebę niczym nie zaprawioną. Unikamy zwłaszcza świeżych nawozów organicznych.
  • Po posadzeniu, w celu wyparcie powietrza z gleby, drzewka obficie podlewamy. Na glebach trudnych do wody możemy dodać jeden z produktów humusowych.
  • Po Posadzeniu, jeśli to możliwe, zwłaszcza na glebach trudnych, drzewka obsypujemy przekompostowana materia organiczną. Najlepiej do tego celu nadaje się substrat popieczarkowy. Polecane zwłaszcza w wymagających gatunkach jak czereśnie czy grusze.
  • WAŻNE: po posadzeniu przez okres kolejnych 3 miesięcy, w odstępach 7-10 dniowych, drzewka nawozimy saletrą wapniową stosując kilka gramów nawozu (łyżka od herbaty) pod każde drzewko.
TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Gips rolniczy Stosowane nawozy wapniowe pod postacią kredy czy tlenku wapnia , nie są  traktowane jako dobre uzupełnienie gleby w przyswajalny  wapń. Główną rolą tych nawozów jest podnoszenia glebowego pH, a nie dostarczanie wapnia roślinom. Aby wzbogacić glebę w...

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Podstawowa analiza gleby obejmuje oznaczenie jej odczynu (pH) oraz zawartości przyswajalnego fosforu (P), potasu (K) i magnezu (Mg). Warto oznaczyć również  zawartości materii organicznej oraz skład granulometrycznego gleby. Próbki gleby powinno pobierać się...

Etylen

Etylen

Etylen  jest gazowym, roślinnym regulatorem wzrostu. Hormon ten jest zarówno aktywatorem, jak i inhibitorem  wzrostu i rozwoju. Pobudza dojrzewanie i opadanie owoców. Stymuluje zrzucanie liści i proces starzenia. Aktywuje tworzenie i rozwój pąków. Ponieważ etylen jest...

Rak kory jabłoni

Rak kory jabłoni

Właśnie wchodzimy w okres, w którym zwalczanie chorób kory i drewna jest kluczowym zagadnieniem agrotechnicznym. W przypadku jabłoni mówimy o chorobach grzybowych jakimi są rak i zgorzel kory a u drzew pestkowych o chorobie bakteryjnej  - rak drzew owocowych. Tu warto...

Prace po zbiorach

Prace po zbiorach

Praktycznie we wszystkich rejonach zbiry są już zakończone, lub zakończą się w przeciągu kilku dni. To nie kończy prac jakie powinny być wykonane jeszcze w ty sezonie w sadzie. W zależności od potrzeb należy rozważyć wykonanie działań wymienionych poniżej. W...

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...