Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

8 kwietnia, 2020

Siarka, preparaty olejowe

Szanowni Państwo, pracujemy nad zmianą strony internetowej, dlatego z powodów technicznych wykresy RIM nie będą widoczne w ciągu najbliższych 24 godzin. Za utrudnienia przepraszamy.

Dziś na przeważającym obszarze kraju bezchmurnie lub zachmurzenie małe, na północy zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 15°C na północnym wschodzie, do około 19°C w centrum i 22°C na południowym zachodzie; chłodniej miejscami nad morzem, od 12°C do 14°C. Wiatr na wschodzie i w centrum kraju na ogół słaby, zmienny, na zachodzie słaby i umiarkowany, z kierunków południowych. W czwartek zachmurzenie umiarkowane i duże. Możliwe przelotne opady deszczu; lokalnie słabe burze, głównie na północnym wschodzie i w centrum. Tylko na południowym wschodzie do końca dnia pogodnie i bez opadów. Temperatura maksymalna od 13°C, 15°C na północnym zachodzie i północy do 19°C, 21°C na południu, południowym wschodzie i miejscami w centrum kraju. Chłodniej nad morzem, od 10°C do 13°C, a w rejonach podgórskich od 14°C do 17°C. Wiatr początkowo słaby i umiarkowany, później umiarkowany, porywisty, miejscami w porywach do 55 km/h, z kierunków zachodnich.

Jeśli prognozy się potwierdzą to w najbliższym czasie czeka nas wzrost presji ze strony mączniaka a tam gdzie popada, nieznaczne pobudzenie do rozwoju zarodników parcha jabłoni.

W przypadku mączniaka obserwujemy właśnie rozwój grzybni, która przezimowała ukryta pod łuskami zainfekowanych latem ubiegłego roku pąków. Obecnie grzybnia ta zaczyna przerastać zielone tkanki i dość szybko zarodnikować. W rozwijających się pakach dochodzi do nowych infekcji. Dlatego w tej chwili głównym celem jest zabezpieczenie rozwijających się młodych tkanek przed porażeniami ze strony wiosennych zarodników konidialnych. Do tego celu najlepiej stosować siarkę mineralną. Siarka w zakresie mączniaka jest dość skutecznym preparatem zapobiegawczym.

Dla porównania, w przypadku parcha jabłoni jej efektywność jest słaba.

Na powierzchni pokrytej siarką zarodniki mączniaka nie rozpoczynają procesu kiełkowania.

Siarka jednak nie ma właściwości interwencyjnych ani wyniszczających. Nie jest w stanie wyhamować już rozpoczętego procesu kiełkowania zarodników. Dlatego najlepiej stosować ją na początku okresu wegetacji, gdy presja ze strony mączniaka jest relatywnie niewielka. Siarka mineralna jest produktem bezpiecznym dla roślin pod warunkiem, że nie przedostanie się pod skórkę, w głąb miękiszu. Taka sytuacja może nastąpić, gdy na roślinie wraz z siarką znajdzie się produkt olejowy. Olej jest swego rodzaju transporterem, który może wciągnąć siarkę do wnętrza tkanek a wówczas dochodzi do silnych uszkodzeń.

Dlatego stosując preparaty olejowe musimy unikać siarki i na odwrót. Okres odstępu miedzy tymi produktami wynosi 6-8 dni i zależy od tempa przyrostu nowych liści. Za wyjątkiem preparatów olejowych siarka jest również uniwersalna w mieszaniu. W okresie wiosennym siarkę można z powodzeniem mieszać z preparatami miedziowymi. Siarka jest pierwiastkiem mineralnym a nie związkiem chemicznym, dlatego bardzo trudno wchodzi w reakcje, nie rozpuszcza się również łatwo w wodzie. W warunkach polowych jest więc praktycznie nieaktywna. Dlatego siarka jest tak bezpieczna w stosowaniu praktycznie w każdej fazie rozwojowej drzew.

Siarkę z powodzeniem można stosować również latem. Wówczas zwykle stosuje się ten produkt do zwalczania drożdży, które są jednym z ważniejszych czynników odpowiedzialnych za powstawanie ordzawień na zawiązkach. Z tego powodu siarka na odmianach wrażliwych na ordzawienia (Golden, Gala) powinna być stosowana również w maju, czerwcu i lipcu jako dodatek do większości stosowanych wówczas oprysków.

Produktem siarkowym zwalczającym mączniaka jest również ciecz siarkowa-wapniowa (ciecz kalifornijska). W zwalczaniu mączniaka jest to produkt skuteczniejszy od siarki mineralnej gdyż posiada podwójny mechanizm działania. Z jednej strony związki siarki, tak jak w przypadku siarki mineralnej, hamują kiełkowanie zarodników mączniaka. Drugim mechanizmem jest ekstremalnie wysokie pH, jeszcze bardziej niż siarka zabójcze dla kiełkujących zarodników. Niestety ciecz jest roztworem licznych związków chemicznych, które z łatwością wchodzą w różne reakcje, dlatego nie jest to produkt tak bezpieczny dla roślin jak siarka mineralna i choćby dlatego nie może być mieszana z żadnym innym produktem.

W centrum kraju wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia niewielkich opadów. Deszcz ten z pewnością pobudzi uśpione suszą zarodniki workowe parcha jabłoni. Jeśli opady przeciągną się i leżące na ziemi liście będą zwilżone przez kilkadziesiąt godzin, liczba dojrzałych zarodników szybko wzrośnie. Wówczas kolejne opady mogą doprowadzić już do istotnych wysiewów i infekcji. Ze względu na prognozowane ryzyko opadów oraz zbliżający się okres świąteczny, rekomendujemy wykonanie w najbliższym czasie zabiegu mieszaniną siarki z preparatem miedziowym + mocznik. Ze względy na liczne omszenia na młodych tkankach, wskazane jest stosowanie obecnie zwilżaczy silikonowych.

TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Poniżej tabela z aktualnym stanem dojrzałości najważniejszych odmian jabłoni. Należy zwrócić uwagę na znaczny przyspieszenie w dojrzewaniu. W najbliższych dniach należny liczyć się z koniecznością zbioru takich odmian jak Empire, Red Jonaprince, Szampion, Red...

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

  W zależności od wieku drzew i stanowiska, rozpoczynają się zbiory Gali. Tam gdzie owoce są mniej wyrównane, pod względem wielkości lub koloru,  powinno się zastosować zbiór dwuetapowy. W wielu krajach zbiór podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy, sa to jabłka...

Terminy zbioru

Terminy zbioru

  Na podstawie prowadzonych analiz stopnia dojrzałości owoców można stwierdzić: powoli mija optymalny termin zbioru gruszek odmiany Konferencja   dojrzałość zbiorczą osiągnęła też już odmiana Lobo pod koniec tygodnia będzie można rozpoczynać zbiory jabłek odmiany...