Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

25 czerwca, 2020

Skorki, zwójka, mszyca

Mamy chwilowy odpoczynek od intensywnych opadów. To dobra okazja na wykonanie uzupełniającego zabiegu przeciwko owocówce jabłkóweczce. Najlepiej ponownie wybrać Coragen. Można również zastosować Runner, choć lepiej pozostawić ten produkt do zwalczania drugiego pokolenia. 

Nie stosować preparatu Steward gdyż jest on bardzo szkodliwy dla skorków!!! Skorki są wyjątkowo pożyteczne w zwalczaniu mszyc, bawełnicy i miodówki, co zwłaszcza w obecnym sezonie jest dla sadowników bardzo ważne.

Obecny zabieg Coragenem będzie zwalczał również zwójkę siatkóweczkę, której optymalny termin zwalczania właśnie się rozpoczyna.

  • W wielu kwaterach  widać kolonie mszycy jabłoniowej. W starszych sadach, jeśli nie ma tam mszycy jabłoniowo-babkowej, nie ma potrzeby by  zwalczać samą mszycę jabłoniową. Mszycę jabłoniową, tak jak pryszczarka,  zwalczamy jedynie na drzewkach 1-3 lata po posadzeniu a więc tam, gdzie nadal potrzebny jest wzrost jednorocznych pędów.
  • Na gruszach obserwujemy  larwy miodówki gruszowej. W wielu miejscach są one mało widoczne, bo ukryte w wierzchołkowych strefach jednorocznych pędów. Należy wykonać szczegółową lustrację z użyciem szkła powiększającego. Przeglądamy głównie wierzchołki  jednorocznych pędów. Po stwierdzeniu obecności miodówki wykonujemy zabieg abamektyną + Siltac (0,1%), lub mieszaniną abamektyny + Siltac (0,1%)  i Teppeki. WAŻNE: oba zabiegi wykonujemy na dzień, na suche rośliny. 

WAŻNE: po licznych doświadczeniach zdecydowanie możemy stwierdzić, że stosowanie abamektyny na noc nie jest uzasadnione agrotechnicznie. Co więcej tam gdzie abamektyna była stale w ten sposób stosowana, obserwowaliśmy znacznie większe problemy ze zwalczaniem miodówki. Tak więc abamektyna tylko w ciągu dnia, najlepiej w godzinach porannych. Więcej o tym zjawisku w kolejnych komunikatach.

  • W jabłoniach i gruszach nadal unikamy nawozów dolistnych i produktów silikonowych.
  • W czereśniach  konieczne są zabiegi zwalczające drobną plamistość liści drzew pestkowych oraz  moniliozę. Stosujemy  Lunę Experience. 
  • W czereśniach wymagany jest również zabieg przeciwko nasionnicom. Stosujemy Mospilan (14 dni do zbioru) lub jeden z pyretroidów (7 dni do zbioru). UWAGA na okresy karencji!!!
  • W wiśniach dodatkowo zwalczamy gorzką zgnilizna owoców. Tu preferowany jest kaptan.
  • Na śliwach wzrasta zagrożenie ze strony dziurkowatości liści i czerwonej plamistości. Stosujemy Topsin i Zato.
TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Dojrzałość zbiorcza jabłek 18.09.2020

Poniżej tabela z aktualnym stanem dojrzałości najważniejszych odmian jabłoni. Należy zwrócić uwagę na znaczny przyspieszenie w dojrzewaniu. W najbliższych dniach należny liczyć się z koniecznością zbioru takich odmian jak Empire, Red Jonaprince, Szampion, Red...

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

Dojrzałość, zbiór, zwójkówki

  W zależności od wieku drzew i stanowiska, rozpoczynają się zbiory Gali. Tam gdzie owoce są mniej wyrównane, pod względem wielkości lub koloru,  powinno się zastosować zbiór dwuetapowy. W wielu krajach zbiór podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy, sa to jabłka...

Terminy zbioru

Terminy zbioru

  Na podstawie prowadzonych analiz stopnia dojrzałości owoców można stwierdzić: powoli mija optymalny termin zbioru gruszek odmiany Konferencja   dojrzałość zbiorczą osiągnęła też już odmiana Lobo pod koniec tygodnia będzie można rozpoczynać zbiory jabłek odmiany...