Komentarz dnia - codzienne informacje o sytuacji w sadach

Stacje meteorologiczne - dostęp do danych

Komunikaty - aktualna sytuacja agrotechniczna

24 czerwca, 2020

Szara pleśń

Dziś praktycznie wszędzie zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu, miejscami burze. Prognozowana wysokość opadów miejscami do 25 mm. Lokalnie grad. Temperatura maksymalna od 17°C do 21°C.

W nocy ponownie  miejscami opady deszczu, lokalnie burze. Nad ranem miejscami silne rosy i mgły. Temperatura minimalna od  17°C w centrum

W czwartek zachmurzenie umiarkowane i duże, po południu miejscami przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Opady deszczu w czasie burz lokalnie mogą być o silnym natężeniu, prognozowana suma do 25 mm. Temperatura maksymalna od 25°C na południu i zachodzie, do 27°C na północy i wschodzie kraju. Wiatr słaby i umiarkowany.

Przypominamy, że trwające,  praktycznie w sposób ciągły zwilżenie, wyjątkowo sprzyja rozwoju wielu chorób grzybowym i bakteryjnym.

Poniżej lista  zagrożeń jabłoni zaczynając od najgroźniejszych i rekomendacje w sprawie ochrony :

  • Parch jabłoni – jeśli codziennie pada i trwają przyrosty, raz na 4-5 dni zabiegi produktami kontaktowymi nawet gdy istnieje ryzyko ich szybkiego zmycia.
  • Szara pleśń (już niedługo może to być problem nr.1!!!) – zabiegi pirymetanilem w mieszaninie z kontaktem. Warto zwrócić uwagę na preparat Faban.
  • Zaraza ogniowa – stałe lustracje. Tam gdzie panuje większe zagrożenie (grusze, kwatery gdzie choroba wcześniej już występowała wczesniej) zabiegi fosforynami. Z powodzeniem można wykorzystać tu Delan Pro. W przypadku wystąpienia objawów choroby dodatkowe zabiegi Sergomilem.  
  • Choroby kory – w przypadku ciągłych opadów co 7 dni zabieg  Topsinem  +  kaptan na przemian z Sergomil + kaptan. Jeśli opady pojawią się w późniejszym okresie,  co 7-10 dni 2-3 zabiegi tebukonazol + kaptanem. W sadach 1-2lata, zwłaszcza w odmianach wrażliwych choroby kory są głównym zagrożeniem.

UWAGA:

tam gdzie doszło do uszkodzeń owoców  największym  zagrożeniem staje się obecnie szara pleśń. Grzyb, który wywołuje te chorobę, Botrytis cinerea, jest patogenem masowo występującym  w środowisku. Posiada cechy nekrofityczne, to znaczy oprócz  żywych,  może rozwijać się również na obumarłych roślinach lub ich częściach.

Jest grzybem   mało wymagającym jeśli chodzi o  temperaturę. Bez przeszkód rozwija się gdy jest chłodno a więc i w komorach [przechowalniczych. Sprzyja mu wysoka wilgotność powietrza (ponad 90%), czyli taka, jaka panuje podczas opadów deszczu lub w komorach przechowalniczych.

W obecnym sezonie (mokre kwitnienie,  uszkodzenia mrozowe i gradowe, czerwcowe opady,  stała i wysoka wilgotność powietrza, wysoka temperatura) szara pleśń ma doskonałe warunki do rozwoju. Dlatego w tym roku  należy liczyć się z większymi niż zwykle  stratami podczas przechowywania owoców.

Dlatego warto rozważyć obecnie dodatkowe zabiegi mieszaninami  preparatów kontaktowych (dithianon, kaptan, mankozeb) z  pirymetanilem . Interesująco wygląda tu już gotowa mieszanina – Faban, polecany głownie tam gdzie doszło do uszkodzeń gradowych.  Tam gdzie dodatkowo występuje zagrożenie ze strony grzybów z rodzaju Fuzarium i Alternaria, stosujemy tebukonazol.

Przed zbiorem stawiamy głównie na produkty zwalczające szarą pleśń jak np. Bellis czy Luna Experience. Sam zbiór musi być w tym roku wyjątkowo staranny. Owoce nie mogą mierz żadnych nakłuć czy skaleczeń, czy wyrwanych ogonków.

Skala zagrożenie jest naprawdę duża, o czym świadczą wyniki kilku doświadczeń jakie w tym momencie prowadzimy.

Ze względu na opady , jakie panowały w okresie kwitnienia, praktycznie na wszystkich resztkach okwiatu, które  znajdują się  w zagłębieniu kielichowym, bez problemu izolujemy szarą pleśń. Choroba , będąca na razie w fazie utajonej, w okresie przechowywania może spowodować poważne straty w plonie. Zagrożenie drastycznie wzrasta gdy na owocach występują uszkodzenia skórki.

 
TAGS:

Pozostałe Komentarze dnia

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Siarczan wapnia czyli gips rolniczy

Gips rolniczy Stosowane nawozy wapniowe pod postacią kredy czy tlenku wapnia , nie są  traktowane jako dobre uzupełnienie gleby w przyswajalny  wapń. Główną rolą tych nawozów jest podnoszenia glebowego pH, a nie dostarczanie wapnia roślinom. Aby wzbogacić glebę w...

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Próbki gleby, wapnowanie -regulacja pH

Podstawowa analiza gleby obejmuje oznaczenie jej odczynu (pH) oraz zawartości przyswajalnego fosforu (P), potasu (K) i magnezu (Mg). Warto oznaczyć również  zawartości materii organicznej oraz skład granulometrycznego gleby. Próbki gleby powinno pobierać się...

Etylen

Etylen

Etylen  jest gazowym, roślinnym regulatorem wzrostu. Hormon ten jest zarówno aktywatorem, jak i inhibitorem  wzrostu i rozwoju. Pobudza dojrzewanie i opadanie owoców. Stymuluje zrzucanie liści i proces starzenia. Aktywuje tworzenie i rozwój pąków. Ponieważ etylen jest...

Rak kory jabłoni

Rak kory jabłoni

Właśnie wchodzimy w okres, w którym zwalczanie chorób kory i drewna jest kluczowym zagadnieniem agrotechnicznym. W przypadku jabłoni mówimy o chorobach grzybowych jakimi są rak i zgorzel kory a u drzew pestkowych o chorobie bakteryjnej  - rak drzew owocowych. Tu warto...

Prace po zbiorach

Prace po zbiorach

Praktycznie we wszystkich rejonach zbiry są już zakończone, lub zakończą się w przeciągu kilku dni. To nie kończy prac jakie powinny być wykonane jeszcze w ty sezonie w sadzie. W zależności od potrzeb należy rozważyć wykonanie działań wymienionych poniżej. W...

Uszkodzenie gradowe

Uszkodzenie gradowe

W niektórych rejonach jabłka zostały uszkodzone przez grad. Owoce są  wyrośnięte i odsłonięte, a więc wyjątkowo narażone na uszkodzenia.  Dodatkowo owoce są tuż przed zbiorem, zawierają znaczne ilości wody a więc mogą być trudności by rany szybko wyschły i zaczęło się...